U utorak se srušila cijena nafte. Što nas čeka?

Stručnjaci upozoravaju da je rizik nekontroliranog divljanja cijene nafte strahovito visok

Samo nekoliko dana nakon što su se pojavile prve procjene da su cijene nafte dosegnule vrhunac te da se očekuje njihov pad, u utorak je došlo do pravog sunovrata cijena nafte. Na američkom tržištu, WTI crude, ona je pala na 98 dolara po barelu, a Brent se srušio na 101,4 dolar po barelu. Prije nešto manje od mjesec dana, terminskim ugovorima za naftu Brent trgovalo se iznad 120 dolara po barelu pod pritiskom ruske invazije na Ukrajinu.

Premda rat i dalje bijesni, a to se smatralo preduvjetom za smirivanje cijena nafte, svi su se uplašili najave da bi moglo doći do recesije i pada gospodarskog rasta što bi moglo smanjiti potražnju za gorivom. A to znači i niže cijene. Svijet je dodatno zabrinuo predsjednik američkih federalnih rezervi Jerome Powell izjavom kako je recesija “sigurno moguća” te najnoviji podaci o padu industrijskih aktivnosti u SAD, Velikoj Britaniji, Japanu i eurozoni.

Nagli rast potražnje za svim vrstama robe

Nakon završetka pandemije došlo je do naglog rasta potražnje za svim vrstama roba, posebice energenata, nafte i plina, no sada iznenada dolazi do naglog smirivanja pa i pada narudžbi proizvoda široke potrošnje i industrijskih proizvoda. Ti prvi znaci usporavanja odmah su izazvali veliku zabrinutost da se svijet doista nalazi na putu za recesiju.

Uostalom S&P-ov široki indeks cijena robe pao je u ponedjeljak za 5,7 posto. U SAD, na osnovu prosjeka od posljednja četiri tjedna, potražnja za naftom pala je za oko 2 posto u odnosu na prethodnu godinu, prema federalnoj Upravi za energetske informacije.

Istodobno euro je u utorak pao na najnižu razinu u posljednjih 20 godina, a cijene dionica i nafte na europskim tržištima zabilježile su strmoglav pad. Zajednička europska valuta izgubila je gotovo 1,8 posto u odnosu na dolar pa je vrijednost pala na 1,0235 dolara – što je najniža vrijednost od 2002. godine.

Korekcija pariteta dolara i eura je sada neizbježna

Vasileios Gkionakis, voditelj europske devizne strategije u banci Citigroup rekao je da korekcija pariteta eura i dolara sada gotovo neizbježna. Manja vrijednosti eura posljedica je pada europskih dionica i radikalnog rasta cijena plina. Ubrzanje recesijskih očekivanja u drugoj polovici godine dovelo je do prvih poremećaja na tržištu te je prvo pogodilo cijene nafte koje su dugo bile prenapuhane.

Stoga ne čudi da je u utorak 5. srpnja banka Citigroup objavila procjenu da bi cijene nafte do kraja ove godine mogle pasti i do 65 dolara po barelu. A na 45 dolara po barelu do kraja 2023., ako, dakako, svijet uđe u recesiju. Objašnjavajući te prognoze analitičari Citija, uključujući Ed Morsea i Francesca Martoccia, kažu da dosadašnja iskustva pokazuju da tijekom svake recesije dolazi do pada potražnje za naftom te da se cijene spuštaju gotovo do graničnog troška.

‘Visoki rizik nekontroliranog divljanja cijene’

Zbog straha od recesije cijene nafte su u lipnju prvi put u osam mjeseci, zabilježile ozbiljan pad. Tome je pridonijelo i permanentno dizanje kamatnih stopa te divljanje cijena roba široke potrošnje koja je dovelo do poskupljenja kakva u Europi nisu zabilježena posljednjih četiri desetljeća.

Za razliku od Citiha, banka Goldman Sachs i dalje smatra da je rizik od nekontroliranog rasta cijena nafte “trenutačno strahovito visok”. I na Wall Streetu procjenjuje se da bi cijene nafte tijekom ljeta mogle dosegnuti rekordne razine od 140 dolara po barelu.

Potpuno različita mišljenja

Međutim, obnavljanje pregovora između SAD-a i Irana o ukidanju zabrane izvoza iranske nafte te moguć embargo na izvoz nafte iz Venezuele, govore u prilog tezi da bi se na tržištu nafte uskoro mogla uspostaviti kakva takva ravnoteža između ponude i potražnje.

No dosadašnja iskustva upozoravaju da je svaka prognoza o tržištu nafte krajnje nezahvalna, da neki neočekivani, marginalni događaj, poput požara u rafineriji nafte u SAD, može uništiti sve prognoze. Uostalom uočljivo je da najveći svjetski stručnjaci za energiju koje smo citirali, imaju dijametralno različite prognoze o budućnosti cijena energenata. To je najbolji dokaz kako je i najvećim ekspertima zapravo nemoguće previdjeti daljnji tijek kretanja cijena na tržištu nafte.