Uber želi pokazati da igra po pravilima; ukida UberPop uslugu u Norveškoj, jer nije skroz legalna

Iz kompanije su poručili kako će čekati da se zakon promijeni

FOTO: Mark Warner/Flickr

Uber, čini se, stvarno pokušava promijeniti način poslovanja, posebno otkako je kompaniju preuzeo Dara Khosrowshahi. Sad su odlučili zaustaviti svoju UberPop uslugu u Norveškoj, budući da nije sasvim legalna. Ovakav pristup je sasvim drugačiji od onog bivšeg CEO-a Travisa Kalanicka, koji je imao tendenciju ignoriranja zakona sve dok ne interveniraju vlasti. UberPop će tako prestati raditi 30. studenog, na neodređeni period, sve dok se zakoni Norveške ne promijene.

UberPop je jedan od Uberovih brendova koje koriste u Europi, uz svoj UberBLACK i UberXXL. Od drugih usluga se razlikuje po niskoj cijeni, a od vozača ne zahtijeva nikakve posebne dozvole, niti vlastitu tvrtku. Dakle, svi privatni vozači mogu putem UberPopa ponuditi svoja vozila kako bi obnašali usluge prijevoza. U mnogim europskim gradovima ta usluga je već zabranjena, poput Francuske, Belgije, Njemačke, Španjolske i Italije. Uber u Norveškoj ima oko 280.000 korisnika, uglavnom u glavnom gradu Oslu, gdje imaju i stotinjak vozača.

Usluga već ukinuta u nekim zemljama

Uber je objavio službeno priopćenje u kojem objašnjavaju da se radi o odgovornom djelovanju prema korisnicima i vozačima. “Želimo biti odgovorni, te se pobrinuti za sve naše putnike i vozače. Želimo ukloniti sve probleme koje naši vozači mogu susresti tokom obnašanja prijevoza”, stoji u objavi. Otkako je UberPop krenuo u Oslu prije tri godine, nedostajalo je transparentnosti oko novih platformi prijevoza poput Ubera.

“Svjesni smo važnosti otvorenih pitanja oko integracije Ubera u norveški model. Zbog toga smo odlučili pokrenuti konstruktivni dijalog sa zakonodavcima, kako bismo preko cijelog političkog spektra došli do rješenja koje je dobro za sve Norvežane”, stoji u nastavku objave. Na neki način Uber je sad zapravo priznao da je, kroz ovu uslugu, u Oslu radio ilegalno. Uber je već sličnu uslugu zaustavio u Danskoj, a trenutno čekaju promjenu finskog zakona tijekom 2018. godine, kako bi nastavili svoj rad u Helsinkiju i Rovaniemiju.

Europski sud je već zabranio UberPop

Uberovi vozači su u Oslu imali problema s policijom, nakon što je ustanovljeno da nisu uvijek plaćali poreze. Zbog neplaćanja poreza, mnogim vozačima su oduzete vozačke dozvole ili su im zaplijenjena vozila. Nakon svih problema s policijom, Uber se planirao povući kompletno s norveškog tržišta tijekom ljeta 2017. godine.

Ovim potezom Uber sad želi pridobiti norveške vlasti na svoju stranu te im dokazati kako su spremni surađivati, kako bi na koncu mogli dobiti pravu dozvolu za rad. Prve promjene bi mogle biti 27. studenog, kada se pretpostavlja da bi norveško ministarstvo prometa moglo predložiti nove odredbe za usluge prijevoza. Uberpop je i službeno zabranjen od strane Europskog suda (ECJ) 4. srpnja 2017. godine. Europski sud je tako dozvolio kaznenopravno sankcioniranje nezakonitog obavljanja djelatnosti, u koje spada UberPop.