Ugostitelji su odmah sazvali presicu; traže da ih se tijekom lockdowna oslobodi plaćanja svih obveza

'Nadoknadite ono što nam treba da uspijemo preživjeti', poručili su Vladi

Hrvatska udruga poslodavaca te ostala udruženja poslodavaca i ugostiteljske udruge na konferenciji za medije iznijeli su svoje zahtjeve s obzirom na nove stroge mjere kojima se dijelu njih posve zatvara poslovanje.

Predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak na konferenciji je kazao kako smatra da se državne vlasti ne žele zadužiti da isplate ugostitelje, jer onda ne bi mogli uvesti euro kako je planirano. Potom je kazao kako ugostitelji traže oslobođenje od svih obveza za vrijeme trajanja lockdowna, uračunavajući najam i režije. “Dolazimo do točke u kojoj, ako ne budemo imali obeštećenja, naši zaposlenici neće umirati od covida, nego će umirati od gladi”, napomenuo je.

Traže i smanjenje PDV-a

Medak je sročio što ugostitelji traže od Vlade: “Oslobođenje od svih obveza za vrijeme trajanja lockdowna, znači najam i plaćanja režija”, kazao je, dodavši kako bi trebalo smanjiti i PDV. Objasnio je da će propast samo polovice ugostitelja izazvati štetu od četiri milijarde kuna. “Želi li vlada da se izgube 4 milijarde u potpunosti? Ako nas se dotuče, imat ćemo situaciju kao s trgovačkim lancima. Ako nas se dotuče dogodit će nam se da će doći strane korporacije i preuzeti ugostiteljstvo”, istaknuo je.

Medak je priznao kako postoji mjera za očuvanje radnih mjesta, no požalio se da nedostaju mjere za poslodavce: “Nismo dobili niti odgodu poreza, niti moratorije, ni smanjivanje poreza. Njemačka je napravila i smanjivanje poreza i obeštećenje”, kazao je Medak.

Dva modela obeštećenja

Konkretno, ugostitelji i poslodavci predlažu primjenu dva modela kojima bi im Vlada mogla pomoći. Prvi model uključuje smanjenje PDV-a na 5 posto tijekom tri godine, te dugoročno na 13 posto za sve ugostitelje. Traži se i nastavak potpora za očuvanje radnih mjesta u iznosu od četiri tisuće kuna do 1. svibnja 2021. godine. Obeštećenje bi trebalo iznositi od 10 eura po kvadratnom metru prostora za trošak najma. Tu je i Covid kreditiranje uz državne potpore.

Drugi model odnosi se na osiguranje prihoda poduzetnicima i to ne samo kroz isplatu naknade za radnike, nego i za dio neostvarenog prihoda u razmjernom odnosu na ostvareni prihod u prošloj godini. Traži se i oslobađanje od svih fiksnih obveza za vrijeme trajanja lockdowna, te oslobođenje od plaćanja parafiskalnih nameta.

Treba izdržati šest mjeseci

Hrvoje Bujas, predsjednik Udruge Glas poduzetnika, rekao je kako zaposlenici privatnog sektora nisu građani drugog reda, dodavši da su stavljeni pred zid. “Ne vidi se svjetlo na kraju tunela, cijela ova priča može trajati dva, tri, četiri, možda šest mjeseci. Mi trebamo izdržati šest mjeseci”, poručio je te dodao kako uz zdravlje treba čuvati i radna mjesta.

Postavio je pitanje zašto se ne zavaraju crkve, a zatvaraju se teretane i kasina. “Možemo u crkvu, pa možemo i u fitness centre. Kazina, ista stvar. Većina ugostiteljskih objekata koje imaju grijalice i prostor vani, mogle bi naći modalitet rada. Privatni sektor je rekao dosta. I mi želimo čuvati zdravlje, nadoknadite ono što nam treba da uspijemo preživjeti. Ispred nas je dugih pet ili pest mjeseci do cjepiva”, poručio je.

Potom je kazao kako očekuju adekvatne mjere koje će obuhvatiti sve koji imaju pad prometa od 50 posto i više te je naglasio da će bez mjera ljudi ostajati bez posla, a kriza će se produbljivati. Bujas se osvrnuo i na sastanak u Vladi koji sutra imaju ugostitelji i poduzetnici, rekavši da se i s tim kasni. “Trebalo je ići s jasnijim i adekvatnijim mjerama i zajedno sa svim udrugama napraviti najbolji mogući paket s obzirom na sredstva koja dolaze iz EU. Očekujem poruku da nismo ostavljeni na cjedilu”, kazao je Bujas, dodavši da odluku o adekvatnim mjerama poduzetnici očekuju sutra.