Umjetna inteligencija dijagnosticirala je rak dojke uspješnije od liječnika, pokazalo je najnovije istraživanje

S vremenom, sustav bi mogao biti dodatni alat koji će koristiti doktori

Illustration of a woman undergoing a chest ultrasound
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Google razvija umjetnu inteligenciju koja može pomoći doktorima u prepoznavanju raka dojke, pokazuje istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu Nature. Umjetna inteligencija analizira rendgenske slike, odnosno mamografije, s greškom od 9,4 posto, što je velik skok spram dosadašnjih 20 posto pogrešnih dijagnoza uobičajenih za mamografije.

Rak dojke je drugi najučestaliji uzrok smrtnosti žena, dok je prvi rak pluća, a rana detekcija raka dojke najbolja je obrana. Mamografija je najčešći način prepoznavanja raka dojke, no problematično je što ima relativno nisku preciznost, odnosno relativno visok broj pogrešnih prepoznavanja raka dojke.

Trenirali su umjetnu inteligenciju s pravim nalazima

U studiji koju je financirao Google, znanstvenici su analizirali mamograme od preko 25.000 žena iz Ujedinjenog Kraljevstva, te 3000 žena iz SAD-a. “Slijedili smo iste principe koje koriste i radiolozi”, istaknula je Shravya Shetty, jedna od autorica studije. Google u svojem blogu ističe da su znanstvenici testirali umjetnu inteligenciju za skeniranje rendgenskih slika, te u njima tražili znakove raka dojke. Potom su dijagnoze koje je postavila umjetna inteligencij usporedili s liječničkim nalazima pacijentica koje su sudjelovale u istraživanju.

Znanstvenici su na kraju ustanovili da je umjetna inteligencija imala samo 9,4 posto pogreške, što je smanjilo krive dijagnoze raka dojke u Americi za 5,7 posto. U Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje dva radiologa moraju potvrditi postojanje raka dojke, umjetna inteligencija je lažne pozitive smanjila za 2,7 posto, a lažne negative za 1,2 posto. Znanstvenici iz Googlea su potom zaključili da umjetna inteligencija pomaže doktorima u Americi i Ujedinjenom Kraljevstvu.

Umjetna inteligencija je komplementarna doktorima

Sustav, međutim, nije usavršen. Znanstvenici su ustanovili da umjetna inteligencija prepoznaje rak dojke u većini slučajeva, no postoje i granični slučajevi gdje ga uopće ne prepoznaje. Unatoč tome, Google se nada da će se sustav početi koristiti i u kliničkim testovima, gdje će ga moći dodatno usavršiti, piše The Verge.

Google u blogu ističe da bi umjetna inteligencija trebala pomoći doktorima, a ne zamijeniti ih. “Svatko ima svoje snage i prednosti. Komplementarno je. U nekim slučajevima radiolozi prepoznaju nešto što ne može prepoznati umjetna inteligencija, a u nekim slučajevima je obratno. No udruženi, postižu znatno bolje rezultate”, istaknula je Shetty.