UN-ovo izvješće, zbog korone, u ovoj godini predviđa pad stranih ulaganja za 40 posto

Izravna strana ulaganja naglo će se spustiti prvi puta od 2005. godine

13.01.2020., Zagreb - HGK, Hrvatsko-Albanski gospodarski forum u kojem sudjeluju ministar gospodarstva, poduzetnistva i obrta Darko Horvat i ministrica gospodarstva i financija Republike Albanije Anila Denaj. Prisutnima su se obratili predsjednik HGK Luka Burilovic i predsjednica Unija albanskih trgovinskih i industrijskih komora Ines Mucostepa. 

Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Izravna strana ulaganja smanjit će se u 2020. godini čak 40 posto zbog pandemije koronavirusa a najveći udarac pretrpjet će zemlje u razvoju, procjenjuju Ujedinjeni narodi u najnovijem izvješću objavljenom u utorak.

Izravna strana ulaganja spustit će se s prošlogodišnjih 1.540 milijardi dolara ispod razine od 1.000 milijardi dolara, prvi puta od 2005. godine, procjenjuje Konferencija UN-a o trgovini i razvoju (UNCTAD).

Oporavak se očekuje tek 2022. godine

U 2021. smanjit će se dodatnih pet do 10 posto, a oporavak se očekuje tek 2022. godine, predviđaju u UNCTAD-u. „Najveći pad izravnih stranih ulaganja zabilježit će gospodarstva u razvoju“ jer proizvodnju i vađenje sirovina uglavnom financiraju inozemnim kapitalom, objašnjava UNCTAD-ov stručnjak za ulaganja James Zhan.

Većinu globalnih izravnih ulaganja generira 5.000 vodećih multinacionalnih tvrtki koje su snizile prognoze ovogodišnje dobiti u prosjeku za 40 posto, napominje UNCTAD.

Pandemija je utjecala i na prekogranična spajanja i akvizicije kompanija koje su u prvim ovogodišnjim mjesecima prepolovljene, bilježi agencija Ujedinjenih naroda.

Kriza će ubrzati trend automatizacije

U UNCTAD-u predviđaju i da će kriza uzrokovana pandemijom koronavirusa potaknuti jačanje gospodarskog nacionalizma i ubrzati trend automatizacije proizvodnje zbog nastojanja vlada i kompanija da se zaštite od budućih šokova.

Kompanije će također nastojati kreirati kraće i otpornije lance vrijednosti koji će uključivati manje proizvodnih faza u manje zemalja, procjenjuju u UNCTAD-u.