Unatoč najvećem kvartalnom padu američkog BDP-a od recesije, Wall Street se drži. Dionice rastu

Cijene dionica snažno su porasle nakon što je ulagače ohrabrila vijest o potencijalnom lijeku za koronavirus

Traders work during the opening bell at the New York Stock Exchange (NYSE) on October 2, 2019 at Wall Street in New York City. - US stocks continued to fall at the markets' open on Wednesday, as disappointing employment data added to the gloom from a dismal manufacturing report on Tuesday.Tuesday's losses wiped out gains won in the third quarter by the benchmark Dow and S&P 500, and the downward slide continued. (Photo by Johannes EISELE / AFP)
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su u srijedu cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući nadi ulagača da će uskoro biti razvijen učinkovit lijek protiv koronavirusa, pa je podatak o oštrom padu američkog gospodarstva pao u drugi plan.

Dow Jones skočio je 532 boda ili 2,21 posto, na 24.633 boda, dok je S&P 500 porastao 2,66 posto, na 2.939 bodova, a Nasdaq indeks 3,57 posto, na 8.914 bodova.

Ulagače ohrabrile vijesti o lijeku za Covid-19

Ulagače je ohrabrila vijest da je eksperimentalni protuvirusni lijek remdesivir američkog proizvođača Gilead Sciencea ublažio simptome kod pacijenata oboljelih od covida-19 koji su lijek dobili rano, više nego kod onih koji su ga dobili kasnije.

Taj proizvođač već je jednom objavio da bi taj lijek mogao riješiti problem covida-19, no nedavno je Kina objavila da je njihovo istraživanje pokazalo da lijek nije bio uspješan u tretiranju.

Rast od zarade ipak manj nego što se očekivalo

Kako bilo, jučer je cijena dionice Gilead skočila gotovo 6 posto. Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa, cijene su dionica jučer porasle u njih devet, pri čemu najviše u energetskom. Snažno su porasle i cijene u tehnološkom sektoru, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo poslovnim rezultatima nekoliko kompanija, među ostalim Alphabeta. Cijena dionice te krovne kompanije Googlea skočila je gotovo 9 posto.

Dosad je više od 190 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo kvartalna poslovna izvješća, pri čemu ih je oko 64 posto nadmašilo očekivanja. No, u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom kvartalu biti 15,1 posto manje nego što su bile u istom lanjskom tromjesečju, dok su još početkom godine, prije koronakrize, očekivali rast zarada za 6,3 posto.

Američki BDP pao za 4,8 posto

U drugom planu jučer se, pak, našao podatak da je američki bruto domaći proizvod (BDP) u prvom tromjesečju potonuo 4,8 posto, najviše od financijske krize 2009. godine i više od 4 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

A nakon dvodnevne sjednice, čelnici američke središnje banke ostavili su ključne kamatne stope nepromijenjene, blizu nuli, kao što se i očekivalo.

Očekuje se daljnji pad

Predsjednik Feda Jerome Powell upozorio je da bi u tekućem kvartalu gospodarstvo moglo pasti po stopi kakva dosad nije zabilježena, no kazao je i da bi oporavak trebao uslijediti nakon što se olabave restrikcije povezane s koronavirusom. Poručio je i da će središnja banka nastaviti podržavati gospodarstvo.

I na europskim su burzama cijene dionica jučer porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 2,63 posto, na 6.115 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 2,89 posto, na 11.107 bodova, a pariški CAC 2,22 posto, na 4.671 bod.