Unatoč sankcijama, Rusija je prvi tanker s plinom iz svog LNG-a na Arktiku poslala u Britaniju

Jamal LNG, ruski projekt na Arktiku vrijedan 27 milijardi dolara, otvoren je prošlog tjedna

FOTO: Screenshot/kremlin.ru

Britanska kućanstva će se tijekom nadolazećih blagdana grijati putem ruskog plina iz Jamal LNG projekta, koji je pod američkim sankcijama. U ponedjeljak je zatvoren ključni plinovod u Sjevernom moru zbog puknuća cijevi, zbog čega je stao dovod plina u Ujedinjeno Kraljevstvo. Plinovod će ostati zatvoren tjednima, što je moglo dovesti do ogromnog povećanja cijene plina.

Prvi tanker s ukapljenim prirodnim plinom iz LNG-a Jamal na ruskom dijelu Arktika krenuo je u smjeru britanskog Isle of Grain terminala za uvoz, smještenog u Kentu. Jamal LNG, projekt vrijedan 27 milijardi dolara, prošlog je tjedna službeno otvorio ruski predsjednik Vladimir Putin, a prva isporuka je trebala krenuti u smjeru Azije. Otvaranjem terminala, Putin je na simboličan način pokazao kako može opstati pod zapadnjačkim sankcijama, te još jednom dokazao tvrdnju na kojoj Moskva inzistira: Europljani ovise o ruskom plinu, piše Financial Times.

Cijene plina na rekordnoj razini

Britanska vlada je u prošlosti podržavala sankcije Rusiji nakon ruske intervencije u Ukrajini prije gotovo četiri godine. Britanska premijerka Theresa May, nedavno je pojačala kritike Rusiji, optužujući Moskvu za miješanje u izbore, te za korištenje informacija kao oružja za potkopavanje Zapada.

Međutim, dolaskom ruskog tankera u Kent, otvorit će se pitanja vezana za energetsku strategiju Ujedinjenog Kraljevstva, koja je uzdrmana nedavnim zatvaranjem plinovoda starog tri desetljeća. Zatvaranjem plinovoda, Ujedinjeno Kraljevstvo je ostalo bez 12 posto dovoda plina, što je podiglo cijenu plina na rekordne razine u zadnje četiri godine, zbog straha od potencijalnih nestašica plina.

Sankcije kao kazna za aneksiju Krima

Iako uvoz ruskog plina nije neobičan za Ujedinjeno Kraljevstvo, do sada su ga uvijek dobivali putem plinovoda kroz druge europske zemlje. Ruski plin koji se prevozi na LNG tankeru Christophe de Margerie, biti će prva pošiljka ruskog plina koja stiže brodom. Putin je čak osobno nadzirao utovar plina na tanker prošli tjedan, nakon što je ceremonijalno pritisnuo tipku s kojom je počelo punjenje tankera.

Sankcije Europske unije i Velike Britanije nisu direktno usmjerene na Jamal LNG, no one ruskim energetskim kompanijama zabranjuju financiranje ili preuzimanje tehnologije na nekim projektima. Izvori bliski ruskom ministarstvu energetike rekli su za FT, da se sada sankcije doimaju kao da netko grize ruku koja ga hrani.

Cilj sankcija je potkopati nove ruske energetske projekte

Isporuka ruske nafte i plina nije direktno podložna sankcijama, no Jamal je mogao početi raditi u roku i unutar budžeta tek nakon što se prilagodio američkim sankcijama kojima je cilj bio potkopati nove ruske energetske projekte. Novatek, koji kontrolira Jamal i koji je bio pod američkim sankcijama, morao je izvesti financijske akrobacije kako bi uspješno pokrenuo projekt.

Kompanija je, nakon što im je američko američkog ministarstva financija ukinulo zapadne izvore financiranja 2014. godine, morala pretvoriti zajam od 27 milijardi dolara u eure, te tražiti kredit od 12 milijardi dolara od Kineza. Zanimljivo je što je francuska energetska kompanija Total nastavila surađivati s Novatekom na izgradnji Jamal projekta, unatoč sankcija iz Europske unije i SAD-a.

Tanker možda niti dođe u Kent

Britanski ured za gospodarstvo, energetiku i industrijsku strategiju (BEIS), tvrdio je da će imati dovoljno plina tijekom zime, budući da im 80 posto plina dolazi iz domaćih izvora, Norveške ili Katara. “Hoće li se ovaj ukapljeni plin konzumirati u Ujedinjenom Kraljevstvu, ustvari ovisi o tržištu. Međutim, mi možemo samo profitirati od različitih izvora energenata”, izjavili su iz BEIS-a, piše FT.

Međutim, iako je tanker trenutno na putu u Kent, moguće je da ga netko preusmjeri, ako plati veću cijenu za plin od Ujedinjenog Kraljevstva. Ujedinjeno Kraljevstvo postaje sve više ovisno o dnevnom uvozu plina, budući da je domaća proizvodnja plina u padu, a starija postrojenja za pohranu plina polako se zatvaraju.