Neki tipovi iz Belgije uvjereni su da papirnati dokumenti i razglednice opet mogu biti zanimljivi

Žele potpuno promijeniti način na koji koristimo papir

PaperPulse omogućava vam papirnate dokumente, knjige, posjetnice ili slično digitalizirati i dati im novu dimenziju. Sve je moguće uz pomoć provodne patrone pisača, čiji revolucionarni softver omogućava ispis interaktivnoga dizajna. To je moguće implementirati na kućni pisač, potrebno je tek dopuniti ga s nekoliko elektroničkih komponenti, kao što su LED i mikrokontroleri.

Ova tehnologija nudi sve vrste potencijalnih aplikacija za interaktivni dizajn, od pametne ambalaže pa sve do svijetlećih posjetnica ili sličnih inovacija.

PaperPulse nastao je u Belgiji, u sklopu sveučilišta u Hasseltu, gdje su se kreativni umovi istraživača zapitali mogu li dizajnirati alat za dizajnere, kojime bi ovi kreirali funkcionalnu elektroniku na papiru, a da za to nemaju potrebnih tehničkih umijeća.

Kako pojednostaviti proizvodnju

Trebalo im je jednostavno rješenje, lako za korištenje. “Zanimalo nas je kako pojednostaviti proizvodnju interaktivnoga papira, koristeći dizajnerske alate poput Photoshopa i ilustratora, s kojima su se dizajneri već susretali i znaju ih koristiti”, kazao je Raf Ramakers, doktorant u timu istraživača.

U stvaranju je tiskanih elektroničkih sklopova u zadnje vrijeme ostvaren popriličan napredak. Sveučilište u Tennesseeju razvilo je posebnu tintu baziranu na nanočesticama, koje stvaraju trajne tiskane sklopove. Znanstvenici s Georgia Techa istaknuli su tehniku za inkjet pisače, koji takve funkcionalne sklopove proizvode još i brže.

Drukčiji od drugih

Međutim, PaperPulse drugačiji je od navedenih spojeva, jer korisnici softveru narede što žele dobiti od papira, a softver onda sam realizira zadanu ideju, prenosi Fast Company. To zapravo znači da dizajneri ne pišu kodove za PaperPulse. Umjesto toga, on ima sučelje istovjetno Photoshopu, što omogućava dizajnerima odrediti komponente.

Za početak se dizajnu na kojemu rade dodaju interaktivni elementi, kao što su tipke, klizači, LED i mikrofoni. Ukoliko žele da LED lampica zasvijetli tek kad se pritisne tipka, počinju snimati taj pokret. Na platnu prikažu pritisak tipke i postave svjetlinu LED-ice. Sličan se postupak ponavlja i ako se umjesto tipke na papir stavi klizač.

Softver potom sam generira odgovarajući kod za potrebnu radnju. Korisnik ga tad može isprobati i ispraviti u simulatoru, ukoliko je potrebno. PaperPulse je dizajniran i da sam zaključi logične radnje i ponudi prijedloge.

Jednostavan za uporabu

Korisnici mogu koristiti i dodatne dijaloške okvire za završne radove, primjerice, mogu navesti moraju li se sve radnje događati istovremeno ili jedna za drugom. “To olakšava dizajnerima odrediti logiku pokreta, jer mogu izravno pokazati sve radnje u kontekstu elemenata vizualnoga dizajna na platnu i ne moraju pisati kodove za to u posebnom uređivačkom programu”, kazao je Ramakers.

Po završetku projetka, dizajner određuje poziciju mikroupravljača. Softver tad počinje tiskati stvaranjem elektroničkih sklopova koji povezuju widgete na igle na mikroupravljaču i PDF dokument, koji sadrži sve sklopove. Potom ga izreže, preklopi i doda ostale vizualne elemente. Sve što je tad potrebno jest isprintati PDF dokument na bilo kojem printeru koji ima provodnu tintu, pratiti upute kako izrezati i saviti papir i dodati interaktivne elemente. Zatim se dodaje mikroupravljač, a kod za upravljanje na papir se stavlja putem USB kabla. Za kraj se stave baterije i imate svoj nesvakidašnji, interaktivni komad papira.

Sam je proces vrlo jeftin. S punim spremnikom boje možete isprintati nekoliko stotina stranica. Mnoge elektroničke komponente nisu skuplje od nekoliko centi, tako nije strašno baciti ih, ukoliko vam se ne svidi dizajn. Trenutačno je moguće povezati oko 15 elektroničkih komponenti s mikroupravljačem, obzirom da svaki element zahtijeva zaseban spoj, ali tim radi i na unapređenju cijeloga postupka.

Promijenit će način na koji koristimo papir

“Kad vidimo prototipe koje smo dizajnirali zahvaljujući PaperPulseu, shvaćamo da se nešto mijenja. Kad običan komad papira može postati interaktivan dodajući mu osnovne i jeftine elektroničke komponente kao što su gumbi, klizači, LED lampice, mikrofoni, displeji, prekidači i slično vrlo je jednostavno zamisliti budućnost u kojoj će svaki list papira imati neko interaktivno svojstvo”, kaže Ramakers.

Tim se sastoji od Rafa Ramakersa, Krisa Luytena i Kashyapa Todija, koji će i zaštititi patent PaperPulsea. Javnosti će svoju inovaciju predstaviti na konferenciji u južnokorejskom Seoulu ovaj tjedan.