Njemački mediji pišu kako je i Mercedes putem softvera varao na testovima emisije štetnih plinova

Njemački mediji pišu kako je su to zaključili američki istražitelji koji se bave Daimlerom

FOTO: Ren Kuo/Flickr

Američki istražitelji koji se bave slučajem Daimlera, kompanije koja proizvodi automobile marke Mercedes-Benz, zaključili su kako su i oni, kao Volkswagen, putem softvera varali na testovima emisije štetnih plinova, pišu njemački mediji pozivajući se na tajne dokumente. Njemački Der Spiegel piše kako su sličan sustav onom iz Volkswagena koristili pri testiranju svojih automobila s dizelskim motorima.

Dizelski motori i njihova testiranja su pod povećalom istražitelja još od 2015. godine, kada je ustanovljeno da je Volkswagen koristio tajni softver za umjetno smanjenje emisije štetnih plinova na oko 580.000 dizelskih vozila. Skandal koji je potom nazvan Dieselgate za sobom je poveo mnogo istraga, pa je ustanovljeno kako su bez korištenja spornog softvera, Volkswagenova vozila proizvodila čak 40 puta veću količinu štetnih plinova od dopuštene.

Moguće kazne i povlačenje automobila?

Daimler, koji je već suočen s istragama američkih i njemačkih službi, priznaje kako bi one mogle dovesti do značajnih kazni kompaniji i povlačenja automobila s tržišta. Njemačke novine Bild am Sonntag također pišu o dokumentima koji ukazuju na to da su američki istražitelji pronašli niz softverskih funkcija koje bi Dailmerovim vozilima omogućile prolazak testova.

Jedna od njih je isključivanje tajnog čišćenja ispušnih plinova nakon 26 kilometara vožnje, koji se moraju prevaliti tijekom testiranja automobila. Druga funkcija je automatski uključivala sustav čišćenja ako automobil prepozna da se vozi na testnoj ruti, a svoju prosudbu automobil je donosio putem obrazaca putne brzine i ubrzavanja.

Cilj dokumenata je narušavanje imidža, tvrdi Daimler

Bild am Sontag također citira interne e-mailove koje su si Dailmerovi inžinjeri slali međusobno, propitkivajući legalnost korištenja sustava za varanje emisije štetnih plinova. Reuters je kontaktirao Daimlerovo predstavništvo, no oni su odbili komentirati dokumente, no izjavili su kako u potpunosti surađuju s američkim vlastima. Također, tvrde kako su se obvezali na tajnost istrage s ministarstvom pravosuđa SAD-a.

“Vlasti su upoznate s dokumentima, a do sada nije uložena nikakva žalba. Dokumenti koji su u posjedu Bilda su očito selektivno pušteni u javnost, kako bi se narušio ugled Daimlera i ugrozila radna mjesta naših 290.000 zaposlenika”, izjavio je glasnogovornik kompanije.

Zetsche je sve poricao

Daimler je već dulje vrijeme pod pritiscima istražitelja povezanim s varanjem na testovima emisije štetnih plinova, a njemačko državno odvjetništvo u Stuttgartu provodi svoju istragu još od proljeća 2017. godine. Kompanija je prošle godine opozvala više od milijun vozila diljem Europe, kako bi putem softverske nadogradnje smanjili količinu štetnih plinova koje proizvode.

Kao i drugi proizvođači, Daimler se nakon niza istraga dogovorio sa saveznim uredom za motorna vozila Njemačke o dobrovoljnom povlačenju vozila na servis, kako bi se smanjila emisija štetnih plinova. Zanimljivo je kako je Dailmerov šef Dieter Zetsche negirao trikove za varanje na testovima ispušnih plinova.