Usporava ekonomski motor najjačeg trgovinskog partnera Hrvatske. Kompanije u Italiji masovno najavljuju pogoršanje

Vlada je u rujnu snizila prognoze za gospodarstvo u ovoj i idućoj godini

A day of strike at Lombardini: the workers of the plant, up to the industrial area of Rieti, gathered in front of the company to express their dissent for the farewell to Rieti announced by the Kohler group, on October 28, 2021. There would be another group willing to take over the Rieti site but the news does not erase the fears and doubts of the 150 workers, both direct and indirect, employed at the plant. In fact, no one has been able to give answers as to when and how the possible transfer will take place. The strike, called by the unions of Rieti wants to be ''a way to accelerate the timing, we can not remain in the balance and uncertainty.  (Photo by Riccardo Fabi/NurPhoto) (Photo by Riccardo Fabi / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
FOTO: NurPhoto via AFP/Ilustracija

Nešto više od trećine talijanskih kompanija smatra da se stanje u gospodarstvu pogoršalo u trećem tromjesečju, pokazala je u utorak anketa središnje banke, razotkrivši slabljenje inozemne potražnje. Situacija se pogoršala po ocjeni 37 posto anketiranih kompanija, pokazalo je istraživanje. U prethodnoj anketi pogoršanje je detektiralo njih 23 posto.

Poboljšanje pak primjećuje samo četiri posto anketiranih kompanija, u usporedbi s dosadašnjih 13 posto. Čak 41 posto ispitanika ne očekuje oporavak gospodarstva ni u iduća tri mjeseca, što znači da je njihov udio porastao za 12 postotnih bodova.

Kompanije s manje inozemnih narudžbi prvi su puta od kraja 2020. brojčano nadjačale one s više narudžbi, izvijestila je središnja banka, koja je provela anketu od 23. kolovoza do 13. rujna među kompanijama s više od 50 radnika.

Inflacija bi treba oslabjeti

Inflacija bi u idućih 12 mjeseci trebala oslabjeti na 4,7 posto, prognoziraju kompanije u anketi. Za dvije godine trebala bi iznositi 4,2 posto, predviđaju. U rujnu inflacija mjerena Harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP), koji omogućuje usporedbu među zemljama EU, iznosila je 5,7 posto i bila je viša za 0,2 postotna boda.

Sumorni rezultati ankete nadovezuju se na izvješće S&P Globala koje je pokazalo pad aktivnosti u talijanskoj industriji u rujnu, šesti mjesec zaredom, u uvjetima smanjene proizvodnje i slabije potražnje. Aktivnost u uslužnom sektoru gotovo je stagnirala.

Najjači trgovinski partner RH

Talijanski BDP smanjio se u drugom tromjesečju za 0,4 posto u odnosu na prethodna tri mjeseca i većina ekonomista očekuje slabost i u kratkoročnom razdoblju. Vlada je u rujnu snizila prognoze za gospodarstvo u ovoj i idućoj godini.

Italija je, inače, prema podacima za 2022. godinu, najjači trgovinski partner Hrvatske unutar Europske unije. U Italiju je izvezeno robe za 22,2 milijarde tadašnjih kuna dok je uvoz iz te zemlje bio u vrijednosti od 43,7 milijardi kuna.