Valamar, izgleda, preuzima gigantski rapski hotel. O važnosti transakcije pričali smo s ključnim akterima

Za vlasnički udio Imperiala nude 260,8 milijuna kuna

FOTO: Goran Novotny

Hotelska grupa Valamar Riviera u suradnji s AZ mirovinskim fondom planira preuzeti hotel Imperial na Rabu za 260,8 milijuna kuna.

Za kupnju vlasničkog udjela od 50,08 posto, odnosno 318.446 dionica koje su u državnom vlasništvu, ponudili su 819 kuna po dionici.

Daljnja konsolidacija sektora

Valamar je već najveća hrvatska turistička kompanija. U svojih 30 hotela i 13 kampova dnevno mogu primiti do 48 tisuća gostiju. S 2,6 milijardi kuna investiranih u proteklih 12 godina, istodobno su i jedan od najvećih ulagača u razvoj hrvatskog turizma.

Da je riječ o važnoj transakciji za hrvatski turizam objasnio je za Telegram Miroslav Dragičević iz konzultantske kuće Horwath HTL.

“Mogućim preuzimanjem dolazi do daljnje konsolidacije sektora, ali i podizanja investicijske aktivnosti naše ekonomije, osobito jer se ovom transakcijom otvaraju mogućnosti za investiranje i rast zapošljavanja”, kaže.

Izvrsni prošlogodišnji rezultati

“Za Valamar, kao već renomiranog hrvatskog turističkog giganta, to samo znači pametno korištenje investicijske prilike i značajan iskorak svog dugoročnog razvojnog potencijala i vjerojatno brzo prerastanje i snažnu hotelsku regionalnu kompaniju”, zaključuje Dragičević.

Tržišna kapitalizacija Valamara iznosi oko 3,1 milijardu kuna. Njihov najveći pojedinačni dioničar je austrijska investicijska kuća EPIC, specijalizirana za ulaganja u središnjoj i jugoistočnoj Europi.

AZ fond već ima vlasnički udjel u Imperialu

Valamar je prošle godine zahvaljujući dobroj turističkoj sezoni ostvario senzacionalne rezultate. Sa 4,750.823 noćenja i 810 tisuća gostiju, poslovni prihodi popeli su se na gotovo 1,3 milijarde kuna, odnosno 18 posto više nego u 2014. godini. Ostvarena EBIDTA je iznosila 423 milijuna kuna, odnosno 49 posto više nego godinu dana ranije. EBIDTA marža rasla je za 6,8 postotnih bodova na 32,7 posto u odnosu na lani, kada je iznosila 25,9 posto.

Valamar u privatizaciju Imperiala ulazi s AZ obveznim mirovinskim fondom, no detalji ove suradnje nisu poznati. AZ fond je već dioničar Arenaturista, Plave Lagune, Ilirije i drugih turističkih kompanija, a u rapskom Imperialu već imaju 9,45 posto vlasničkog udjela.

Najvrjedniji hotelijer iz državnog portfelja

“Ponuda Valamara i AZ fonda najbolji je dokaz onoga što tvrdimo već neko vrijeme – da je Imperial najvrjednija hotelska tvrtka državnog portfelja”, kaže za Telegram direktor Imperiala Vlado Miš.

“Drago mi je da se radi baš o Valamaru. Valamar je svojom razvojnom filozofijom i fokusom na turizam visoke kategorije idealan strateški partner Imperialu. Aranžman s AZ mirovinskim fondom može samo donijeti korist zbog ozbiljne financijske snage fonda”, kaže.

Od novog vlasnika u Imperialu očekuju očekuju pomoć u ostvarenju postojećeg potencijala za još brži rast kompanije. “Nadamo se još jačem razvojnom intenzitetu, prvenstveno u pogledu razvoja turističkog naselja Suhe Punte, za koji je već planirano rušenje postojećih bungalova i gradnja vila s 5 zvjezdica”, kaže.

Godine 2000. predviđao im se stečaj

Imperial je najvažnija hotelijersko turistička kompanija na otoku Rabu. U svojem portfelju imaju četiri hotela: Grand Hotel Imperial, Carolina, Eva i Padova s ukupno 7531 kreveta; turistička naselja San Marino i Suha Punta u kojima se nalazi 1170 kreveta; kampove San Marino i Padova 3 s 5000 mjesta te nekoliko restorana i ugostiteljskih objekata.

“Kada sam preuzeo funkciju, 30 posto kapaciteta hotela bilo je izvan funkcije, zaposlenici mjesecima nisu dobivali plaće, računi su bili u blokadi. Hotel su htjeli prodati za kunu i svi su govorili da je jedino rješenje stečaj”, prisjeća se Miš koji je na čelu Imperiala već 15 godina. “Tijekom tih 15 godina, investicije u obnovu su premašile 65 milijuna eura i od prodaje za kunu uspjeli smo postići cijenu za oko 100 posto veću od nominalne vrijednosti”, kaže.

Skok dionice na burzi

Ukupni prihodi hotela Imperial prošle su godine rasli za 7,3 posto, odnosno za 8,8 milijuna i iznosili 129,4 milijuna kuna. Prošlogodišnja neto dobit iznosila je 17,1 milijuna kuna, 46,2 posto više nego u 2014. godini.

Cijena dionica izlistanih na Zagrebačkoj burzi je po objavi vijesti o dostavljanju obvezujuće ponude skočila za više od 28 posto, na 735 kuna.

Preuzimanje hotela Baška na Krku

Posljednja Valamarova akvizicija bile je prošlogodišnje preuzimanje hotela Baška na Krku za 24 milijuna eura, čime je Valamar postao vlasnik hotela Corinthia, Zvonimir, Atrium i Adria s ukupno 608 soba i dva kampa koja mogu primiti gotovo 3000 ljudi.

Uz širenje, konstano ulažu u podizanje kvalitete smještaja i usluge pa je oko 41 posto smještajnih jedinica, odnosno soba ili apartmana, u njihovom portfelju, spada u smještaj visoke kategorije. Kako su istaknuli u Strategiji do 2020. godine, Valamaru je cilj da 50 posto prihoda ostvaruju od direktnog bookinga, koji je u 2015. iznosio 38 posto, a 30 posto udjela u prihodima dolazi od gostiju povratnika.

Dosta impresivne najave za sljedeću sezonu

Prošle je godine prve goste počela primati najveća investicija u 2015. godini, Valamar Isabella Island Resort na otoku Sv. Nikola kraj Poreča, u koju je investirano 35 milijuna eura, i koji je postao jedan od najskupljih proizvoda grupacije.

Predsjednik Uprave Željko Kukurin za sljedeću je godinu medijima najavio da Valamar sljedeće godine kreće s ulaganjem od 197 milijuna kuna u Family Life Bellevue Resort, u Rapcu, što je zajednički projekt s TUI-jem, najpoznatijem svjetskih turoperatorom. Cilj je da Rabac do 2018. postane jedna od vodećih odmorišnih destinacija u Hrvatskoj.