Anketa kaže da je hrvatskim građanima idealan posao s malo stresa za 7000 kuna. Baš i ne bi radili više za veću plaću

Radije bi radili malo i za manju plaću nego imali viša primanja za koja se trebaju pomučiti

Labor Day. A group of people of different professions on a white background. Vector illustration in a flat style
FOTO: Getty Images/iStockphoto

Velika online anketa, koju je međunarodna organizacija ICERTIAS provela na uzorku od 23.280 ispitanika, bavila se pitanjima kakva radna mjesta hrvatski građani smatraju kvalitetnim te kako percipiraju dobar posao.

Istraživanje provedeno tijekom svibnja, lipnja i srpnja 2019., pokazalo je da većina hrvatskih građana preferira privatne tvrtke, prvenstveno one u većinskom domaćem vlasništvu, i to srednje veličine s 51 do 500 zaposlenih.

Idealna plaća iznosi 7000 kuna

Prosječni građanin, također je pokazalo istraživanje, najzadovoljniji bi bio poslom koji izaziva minimalni stres i donosi prosječnu plaću. Tu opciju odabrao bi čak i ako mu se nudi radno mjesto koje je stresnije i izazovnije, ali s iznadprosječnom plaćom.

Odgovori ispitanika pokazali su kako je za većinu Hrvata idealna plaća 7000 kuna neto te da im je na radnom mjesto najbitnija upravo dobra plaća, zatim mogućnost napredovanja, zanimljiv posao i naposljetku niska razina stresa.

Kako izgledaju odgovori u postocima?

Ispitanici su prvo dobili pitanja s unaprijed ponuđenim odgovorima, koji su bili poslagani drugačijim redoslijedom za svakog ispitanika. Neki su tako dobili jedan odgovor kao prvi ponuđeni, dok su drugi ispitanici taj isti ponuđeni odgovor dobili na drugom, ili trećem mjestu. Prvo pitanje odnosilo se na vlasničku strukturu poslodavca i glasilo je: “Za kakvu tvrtku biste najradije radili u Hrvatskoj?”. Od dva ponuđena odgovora, najveći broj ispitanika, njih 64 posto, odabralo je odgovor: “Tvrtka u većinskom privatnom vlasništvu“.

Drugo pitanje bilo je: “Za kakvu biste privatnu tvrtku najradije radili kada je riječ o vlasničkoj strukturi?” i 54,9 posto ispitanika izabralo je odgovor: “Privatna tvrtka u hrvatskom vlasništvu”, dok su preostali ispitanici odabrali drugi ponuđeni odgovor: “Privatna tvrtka u inozemnom vlasništvu”.

Minimalan stres i optimalna količina posla

Sljedeće pitanje odnosilo se na veličinu tvrtke i najveći broj ispitanika, njih 38,6 posto, odgovorilo je da im je svejedno koliko je tvrtka velika, dok je njih 25,6 posto reklo da preferiraju srednju tvrtku. Za malu tvrtku odlučilo se 17,9 posto ispitanika, za veliku 10,3 posto, a za mikro samo 7,6 posto ispitanika.

Kada je riječ o prihvatljivoj razini stresa i plaće, najveći broj ispitanika, čak 54,6 posto odabrao je odgovor: „Minimalan stres, optimalna količina posla i prosječna plaća“, dok se 34,8 posto ispitanika odlučilo za odgovor: „Znatniji stres, izazovan posao i iznadprosječna plaća“. Ima i onih koji bi izabrali ispodprosječnu plaću za posao s nimalo stresa i malo rada, takvih je 4, posto, dok se 6 posto njih nije moglo odlučiti.

Najpopularniji razredi plaća

Ispitanicima je postavljeno pitanje i o idealnoj plaći, a svaki peti je odabrao onu od 7.000 kuna neto. Drugi najpopularniji odgovor, koji je dobio 14,3 posto glasova bio je 8.000 kuna neto. Za plaću od 5.000 kuna odlučilo se 11,7 posto ispitanika, za 10. 000 kuna neto njih 11,2 posto , a tek nešto manje, 11,1 posto ispitanika, kaže da bi bili zadovoljni neto plaćom od 6.000 kuna.

Više od 10.000 kuna neto plaće zadovoljilo bi 8,2 posto ispitanika dok bi s plaćom od 9.000 kuna bilo zadovoljno 7,7 posto ispitanika. Plaća do 5.000 kuna zadovoljila bi 6,6 posto , dok njih 5,6 posto želi plaću veću od 15.000 kuna. Za plaću veću od 20.000 kuna odlučilo se 3,6 posto ispitanika.

Što je najvažnije na poslu?

Ispitanici su naposljetku dobili i pitanje o tome što im je najbitnije na radnom mjestu, 26 posto njih odlučilo se za dobru plaću, zatim 17,2 posto odabralo je mogućnost napredovanja, 13,5 posto reklo je da im posao mora biti zanimljiv, a 7,3 posto da razina stresa mora biti niska. Ostali odgovori uključivali su i dobre kolege, dobrog direktno nadređenog šefa, ugodan radni prostor, da posao koji rade bude odgovoran, da tehnološki radni uvjeti budu dobri, postojanje mogućnosti dodatne edukacije i na kraju da posao koji rade ne bude odgovoran.

Dio ispitanika, njih 7,8 posto odlučilo se za opciju: “Ništa od gore navedenog”, a oni su dobili mogućnost da navedu neki vlastiti odgovor. Većina ih alternativni odgovor nije napisala već je taj dio preskočila.