Vlada naprasno prekinula savjetovanje o novom Zakonu o Hrvatskoj gospodarskoj komori; poduzetnici su bijesni

Vlada je naprasno prekinula javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori koje je trebalo trajati do 17. srpnja. Savjetovanje je započeto 2. srpnja, no nakon samo pet dana došlo je do zatvaranja savjetovanja, tako da dio onih koji su željeli uputiti svoje primjedbe, nisu imali prilike to učiniti.

Na to je reagirala udruga Glas poduzetnika, koja je predlagala ukidanje obveznog članstva u HGK. Kako je vidljivo iz izvješća o provedenom savjetovanju – koje je trebalo biti objavljeno tek 20. srpnja – taj njihov prijedlog nije uvažen.

Zašto je bez obrazloženja prekinuto javno savjetovanje?

“Pitamo se kako je moguće da je savjetovanje o tako važnom zakonu bilo otvoreno samo pet dana (od čega tri radna dana) bez ikakvog obrazloženja skraćivanja roka i žurnosti i bez prethodne najave. Udruga Glas poduzetnika želi ukazati na ovaj apsurd i znati kome se i iz kojeg razloga toliko žurilo sa zatvaranjem savjetovanja na temu zakona o Hrvatskoj gospodarskoj komori. Potpuno je neprihvatljivo da je rok za savjetovanje o ovako važnom zakonu skraćen na svega nekoliko dana, i to bez obavijesti”, navodi se u priopćenju Glasa poduzetnika.

Smatraju da i s novim zakonskim rješenjem Komora ostaje zatvorena i netransparentna, jer su promjene u načinu biranja tijela i internog funkcioniranja vrlo male.

“Članovi Gospodarskog vijeća i članovi Skupštine se ne biraju, već se imenuju podobni kandidati koji potvrđuju sve odluke bez pitanja. Udruga Glas poduzetnika u tom kontekstu zahtjeva i promjenu sistema izbora predsjednika Hrvatske gospodarske komore i predlaže da ga biraju svi njezini članovi po principu jedan član – jedan glas, a ne da ga, po dosadašnjoj praksi, bira i razrješava Skupština”, navode iz Glasa poduzetnika.

Također, nezadovoljni su time što predlagatelj zakona zadržava obvezno članstvo i pritom se poziva na primjere drugih zemalja – Austrije, Francuske, Grčke, Italije, Luksemburga, Nizozemske, Njemačke i Španjolske.

Tvorevina poput HGK nedopustiva je u demokratskom društvu

“Govorimo o svega osam zemalja, a s kojima je gotovo nemoguće povlačiti bilo kakve paralele u smislu ekonomske snage i uređenja sustava potpore gospodarstvu. Međutim, nigdje se ne spominje da je u nama susjednoj Sloveniji uveden model dobrovoljnog članstva, te da sustav funkcionira bolje nego ikada – jer funkcionira upravo po načelu slobodne tržišne ekonomije i plaćanja cijene za zatraženu uslugu”, kažu iz Glasa poduzetnika.

Upozoravaju i da je nedopustivo da u demokratskom društvu, u državi koja proklamira poduzetničku i tržišnu slobodu, te u samome Ustavu navodi da osigurava svim poduzetnicima jednak pravni položaj na tržištu, postoji umjetno stvorena tvorevina pod krinkom javnopravnog interesa, kojoj je status zajamčen posebnim zakonom, a kontrola postupanja je mizerna.