Vlada počinje privatizaciju HPB-a u rujnu bez Orbica, sudjelovanje Agrokora je još upitno

Najmanje 30 posto vlasništva mora se ponuditi privatnim ulagačima

19.07.2013., Zagreb - Zgrada Hrvatske postanske banke. Vlada prodaje Hrvatsku postansku banku kako bi se smanjile potrebe za zaduzivanje kojim se financira proracunski manjak. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Vlada je donijela odluku o privatizaciji Hrvatske poštanske banke (HPB) kroz dokapitalizaciju od 550 milijuna kuna u kojoj je najmanje 30 posto ponuđeno privatnim ulagačima. Proces počinje u rujnu. Prema neslužbenim informacijama, u dokapitalizaciji bi s 50 milijuna kuna sudjelovao i koncern Agrokor Ivice Todorića. Cijena dionice trebala bi se kretati od 600 do 1.100 kuna.

Sugovornik upućen u proces privatizacije HPB-a rekao je Telegramu da Vlada itekako priželjkuje interes nekog snažnog privatnog ulagača jer najmanje 30 posto banke zbog direktive EU mora biti ponuđeno privatnom kapitalu (dokapitalizacija samo državnim novcem smatrala bi se nezakonitom državnom subvencijom).

Nema financijske snage za ulazak u dokapitalizaciju

Ali Agrokor, procjenjuju izvori u Vladi, u ovom trenutku nema financijskog kapaciteta za ulazak u dokapitalizaciju banke tako da zasad u igri najvjerojatnije ostaju standardni kandidati – mirovinski fondovi. Privatni ulagači moraju ući u HPB zbog iznosa dokapitalizacije koji bi se, da je plaćen samo državnim novcem, smatrao nezakonitom državnom subvencijom u EU. Iz Agrokora kažu da ne sudjeluju u dokapitalizaciji “jer proces još nije započeo”.

Vlada je početkom lipnja objavila kako je zadužila Državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) da skupa s HPB-om započne proces dokapitalizacije koji bi u konačnici trebao dovesti do privatizacije te jedine preostale veće banke u državnom vlasništvu.

Trebali bi 160 milijuna kuna privatnog kapitala

“HPB posluje stabilno i profitabilno, ai ima problema s adekvatnošću kapitala i tražimo privatne ulagače da sudjeluju u dokapitalizaciji kako bi banka zadovoljila zahtjeve HNB-a.” rekao je tada ministar financija Boris Lalovac.

Pregovarali su s 20tak lokalnih privatnih ulagača, među kojima su interes pokazali Agrokor Ivice Todorića i Orbico Branka Roglića a spremni su bili ući i mirovinski fondovi. Privatni bi ulagači trebali osigurati oko 160 milijuna kuna. Roglić je odustao jer, kako je objasnio, Orbico nije imao viška novca uslijed velikih operacija širenja distribucije u Europi.

Još nemaju traženi stupanj adekvatnosti kapitala

Stupanj adekvatnosti kapitala, nužan za normalno bankarsko poslovanje, HPB mora podići sa sadašnjih 7 posto na minimalno 12 posto koliko je Hrvatska narodna banka odredila u prosincu 2014. Banka drži 5 svega posto tržišnog udjela u Hrvatskoj.

Hrvatska poštanska banka prošlu je godinu završila s operativnim profitom od 307 milijuna kuna i 629 milijuna kuna čistog gubitka, zbog rezervacija za nenaplative kredite. U prvom kvartalu ove godine prijavili su 42,3 milijuna čistog profita.

Poboljšani rezultati u prvom polugodištu 2015.

Vlada je u rujnu 2014. na funkciju predsjednika Uprave imenovala Tomislava Vuića sa zadatkom da pripremi banku za prodaju.

U prvom polugodištu 2015. HPB je objavio rekordnu polugodišnju operativnu dobit od 158,6 i neto dobit od 82,3 milijuna kuna. Neto dobit je, zahvaljujući 37,2 posto manjim rezervacijama, udvostručena.

Lani je banka za loše kredite izdvojila više od milijardu kuna i dovršila čišćenje portfelja. Rezultat je bio 630,5 milijuna kuna gubitka i adekvatnost kapitala smanjena na 6,7 posto, zabrinjavajuću razinu ispod zakonske granice.

Povećana efikasnost, udjel na tržištu 4,4 posto

U prvoj fazi dokapitalizacije 252,1 milijun kuna hibrida pretvoren je u temeljni kapital i adekvatnost je povećana na 9,6 posto, a šestomjesečna dobit narasla na 10,6 posto.

Reorganizacijom je poboljšana efikasnost, omjer troškova i prihoda smanjen je sa 60,1 na 55,8 posto. Za pokrivanje gubitaka od loših kredita izdvojeno je 77,6 milijuna kuna te pokrivenost sada iznosi 62 posto. S aktivom od 17,3 milijarde kuna banka ima tržišni udio od 4,4 posto.