Vlasnici prava na Rubikovu kocku pokušavali su deset godina zaštititi njezin oblik. Nisu uspjeli

Registracijom su se pokušali zaštititi od proizvodnje jeftinih kopija

FOTO: Derek Hatfield/Flickr

Europski sud pravde (ECJ) je danas odlučio da oblik Rubikove kocke nije dovoljno specifičan da nositelja intelektualnih prava na ovu kultnu mehaničku igračku zaštiti od masovne proizvodnje kopija, javlja Guardian.

Presuda će vjerojatno imati ozbiljne posljedice na aranžmane o licenciranju koje kompanija ima s proizvođačima igračaka, jer odluka otvara prostor konkurenciji za masovnu proizvodnju jeftinijih kopija igračke. Ovo je tek posljednji u nizu sličnih sporova oko zaštite intelektualnih prava. Sličan je spor izgubio i Nestle, pokušavajući zaštititi oblik svojih čokoladica Kit Kat.

Prodanih 400 milijuna komada

Legendarnu trodimenzionalnu mehaničku igračku u šest boja izumio je 1974. godine mađarski kipar i arhitekt prof. Erno Rubik, tražeći način da svojim studentima objasni prostorne odnose u geometriji.

Prve kocke proizvela je mađarska Politechnika i prodavale su se pod imenom Buvos Kocka (Čarobna kocka). Svijet se ozbiljnije zainteresirao za Rubikovu kocku tek krajem sedamdesetih godina, nakon što je igračka predstavljena na sajmu igračaka u Nurnbergu, kada ju je Tom Kremer iz Seven Towersa odlučio distribuirati u ostatku svijeta.

U međuvremenu, kocka je postala masivni hit te najprepoznatljivija i najprodavanija igračka u povijesti. Prodano je ukupno oko 400 milijuna komada, a s Rubikovom kockom igralo se jedan od sedam ljudi na svijetu.

Oblik ili patent

Seven Towers i dalje ima prava na intelektualno vlasništvo, pa je registracijom u Europskom uredu za zaštitu intelektualnog vlasništva (EUIPO) 1999. godine zaštitila njezin trodimenzionalni oblik. Onda je 2006. godine njemačka firma Simba Toys dovela u pitanje zaštitu, tvrdeći da je kocka čiji se dijelovi mogu rotirati trebala biti zaštićena patentom, a ne zaštitnim znakom.

Zakonodavstvo Europske unije osim zaštite logotipova i imena brendova predviđa i zaštitu trodimenzionalnih oblika, no ovo posljednje je čest predmet sporova na europskim sudovima, baš poput Nestleovog Kit Kata i Rubikove kocke.

Šef Rubik’s Branda, tvrtke za licenciranje Rubikove kocke u Velikoj Britaniji, David Kremer kaže da je “razočaran presudom te da je ovakva odluka suda štetan presedan za kompanije koje žele inovirati i stvarati snažne brendove u okviru Europske unije”. Napomenuo je da ovime nije ispunjen cilj koji su zakonodavci postavili kod donošenja propisa o zaštiti trodimenzionalnih objekata.