Wall Street Journal otkriva kako je saudijski ministar Al-Naimi postao jedini celebrity naftnog biznisa

Sramežljivi aparatčik iz Aramca postao je jedna od najutjecajnijih figura u povijesti biznisa

FOTO: AFP

Saudijski ministar nafte Ali al-Naimi najbliže je onome što se u naftnoj industriji može nazvati celebrityjem. U biznisu u kojemu direktori najjačih kompanija gotovo nikad ne izlaze na naslovnicama časopisa, Al-Naimi je pravi fenomen. Na jutarnja trčanja za vrijeme sastanaka OPEC-a u Beču prate ga horde novinara, okružen je kamerama otkad ujutro iziđe iz Grand Hotela, gdje odsjeda, do kasne noći. Novinari ga prate i na kasnim večerima i neslužbenim sastancima. Svaka Al-Naimijeva izjava postaje viralna na Twitteru i web portalima. Al-Naimi vješto održava pažnju medija i koristi ih da bi stvorio moderniji imidž, Gettyjeve fotografije al-Naimija u sportskoj majici i tenisicama nakon jutarnjeg treninga bile su hit jer nitko nikad nije vidio saudijskog ministra nafte koji nije u poslovnom odijelu ili u tradicionalnoj odjeći.

Novinari imaju pristup samo ako poštuju uvjet da ga izvan službenih dužnosti ništa ne pitaju o nafti, ne fotografiraju i ništa ne pišu o neslužbenim razgovorima. S nekima ipak bliže surađuje, Getty je primjerice objavio niz Al-Naimijevih fotografija u sportskoj majici i tenisicama. Na taj su način u medije dospjele fotografije koje ga udaljavaju od poslovnog imidža. Nekoliko puta je fizički napao reportere koji su ga pokušali snimiti u tim situacijama.

Ali Al-Naimi nije izgledao kao tipični kandidat za najvećeg saudijskog naftaša. U kompaniji Saudi Arabian Oil bio je poznat kao tehnokrat. Došao je raditi ravno sa sela u 12. godini, dotad je radio kao pastir. U poslu su ga doživljavali kao sramežljivog i čudnog direktora bez političkog profila.

Ovo bi mu mogao biti zadnji sastanak OPEC-a

al naimi

U 20 godina, koliko je ministar nafte, doživio je potpunu transformaciju. Al-Naimi je danas najutjecajniji čovjek na svjetskom naftnom tržištu i proveo je OPEC kroz neke od najburnijih epizoda u povijesti kartela. Sastanak OPEC-a u Beču mogao bi mu biti zadnji jer je u 79. godini i najavljuje odlazak u mirovinu. Wall Street Journal citira izvore iz Saudijske Arabije koji tvrde da Al-Naimiju već pripremaju nasljednika.

Dok Amerikanci frakturiranjem mijenjaju odnose snaga na tržištu, Saudijska Arabija kao najveći svjetski izvoznik više ne može sama određivati cijenu nafte. Zato se Al-Naimijeva kontroverzna lanjska odluka da to više ni ne pokušava, nego da brani udjel na tržištu, smatra najvažnijom u njegovoj karijeri. Mnogi su je shvatili kao dokaz da je povučeni politički aparatčik iz Saudijske Arabije postao globalni naftni igrač koji može ukrotiti članice najmoćnijeg naftnog kartela.

Uvijek direktan i netalentiran za kompromis

Delegati OPEC-a novinarima su ispričali da je Al-Naimi ponekad nagao i često nespreman na kompromis, a njegove svađe s Alžircima i Irancima kad su odbili povećati proizvodnju već su legendarne. Većina naftaša smatra ga previše direktnim, ali Al-Naimi tvrdi da su to predrasude. Uvjeren je da su njegove strategije ispravne i da nikad nije pod stresom.

Današnji sastanak OPEC-a u Beču započeo je tvrdnjom da se stanje na naftnom tržištu poboljšava jer se ponuda smanjuje. Velik dio svjetske javnosti, međutim, misli da je se njegova taktika potapanja tržišta pokazala neuspješnom. Al-Naimija su pitali da objasni kako će njegova riskantna odluka utjecati na naftno tržište i financijsku situaciju u članicama. “Vi u svom životu vjerojatno vidite mnoge rizike. Ja ne. Ne bavim se projekcijama rizika i nemam stroj za predviđanje budućnosti”, odgovorio je Ali al-Naimi.