Nekad je nužno odabrati stranu

Wall Street raste treći tjedan zaredom. Analitičar: 'Na površini je sve lijepo. Ispod površine su stvari zbog kojih smo zabrinuti'

Neki indeksi su dosegnuli nove rekordne razine, no na ostalim svjetskim burzama trguje se opreznije

People wearing face masks walk on a shopping street in the center of Amsterdam on October 11, 2020. - The Dutch government is expected to take new measures to halt the spread the Covid-19 disease caused by the novel coronavirus. (Photo by Ramon van Flymen / ANP / AFP) / Netherlands OUT
FOTO: AFP

Na Wall Streetu su cijene dionica porasle i prošloga tjedna, trećega zaredom, pri čemu su Dow Jones i S&P 500 indeks dosegnuli nove rekordne razine, no na ostalim se svjetskim burzama trgovalo opreznije.

Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna ojačao 1,1 posto, na 35.677 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,6 posto, na 4.544 boda, a Nasdaq indeks 1,3 posto, na 15.090 bodova.

Većina kompanija zaradile više od očekivanog

Od početka rujna, kada je dosegnuo rekordnu razinu, do početka listopada S&P 500 pao je gotovo 6 posto jer su se ulagači plašili da će nedostatak radnika, poremećaji u nabavnim lancima, rast plaća i troškova poslovanja negativno utjecati na zarade kompanija.

No, dosad objavljena poslovna izvješća pokazuju da su američke kompanije zasad uspjele amortizirati te probleme, pa su Dow Jones i S&P 500 indeksi nadoknadili gubitke iz rujna i dosegnuli nove rekordne razine.

Dosad je više od 100 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo rezultate, pri čemu ih je oko 85 posto ostvarilo veće zarade nego što se očekivalo.

Zadržali profit prebacujući rast troškova na potrošače

Stoga sada analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su zarade kompanija i banaka iz sastava S&P 500 indeksa u trećem kvartalu porasle oko 34,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su prije dva tjedna očekivali rast od 29,4 posto.

„Kompanije upozoravaju na poremećaje u nabavi i više troškove poslovanja, no zasad su uspjele zadržati profitne marže prebacujući rast troškova na potrošače”, kaže Jack Janasiewicz, strateg u tvrtki Natixis Investment Managers Solutions.

Pozitivno je na tržišta utjecala i vijest da je kineska kompanija Evergrande osigurala novac za isplatu kamata na obveznice.

Evergrande uspio isplatiti kamate, izbjegnuta kriza

Te su kamate trebale biti isplaćene 23. rujna, no tada je taj veliki igrač na kineskom tržištu nekretnina, kojemu prijeti bankrot zbog golemih dugova i pada prodaje, dobio odgodu plaćanja od mjesec dana.

Da do kraja vikenda Evergrande nije isplatio dospjele kamate na obveznice, kompanija bi završila u stečaju.

Kako je kompanija zasad izbjegla stečaj, ponešto se smirila situacija na kineskom tržištu nekretnina. Tim više što vlasti poručuju da neće dozvoliti da slučaj Evergrandea eskalira u krizu na tržištu.

‘Na površini to izgleda jako lijepo, ali…’

Unatoč svemu tome, ulagači su oprezni jer bi jačanje inflacijskih pritisaka moglo navesti središnja banke u svijetu na povećanje kamatnih stopa, što su neke već učinile. A to bi moglo usporiti već ionako usporen oporavak gospodarstava od koronakrize.

„Ako gledate u monitore, mislit ćete da je svijet vrlo sretno mjesto. Wall Street raste danima, bitcoin je na rekordnim razinama, a američko tržište obveznica je mirno. Na površini to izgleda lijepo. No, ispod površine je nekoliko stvari zbog kojih smo zabrinuti, među ostalim zbog usporavanja oporavka kineskog gospodarstva i problema s Evergrandeom”, kaže Andrew Ticehurst, strateg u tvrtki Nomura.

Zbog svega se na europskim burzama trguje opreznije

Prošloga je tjedna objavljeno da je kineski bruto domaći proizvod (BDP) u trećem tromjesečju porastao za 4,9 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je najsporiji rast u godinu dana i manji od 5,2 posto, koliko su očekivali analitičari u anketi Reutersa.

Usporavanje oporavka drugog po veličini svjetskog gospodarstva od koronakrize posljedica je, kažu analitičari, poremećaja u nabavnim lancima i na tržištu nekretnina, kao i nedostatka struje, što je usporilo proizvodnju.

Zbog toga se na europskim burzama prošloga tjedna trgovalo opreznije. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,45 posto, na 7.204 boda, a frankfurtski DAX 0,3 posto, na 15.542 boda. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,1 posto, na 6.733 boda. A na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks skliznuo 0,9 posto, na 28.804 boda.