Warren Buffet proslavio 50 godina na čelu Berkshire Hathawaya

Tvorac kompanije od 350 milijardi dolara objasnio je svoj sporan status kod Feda

Na godišnjoj skupštini dioničara Berkshire Hathawaya koja Omahu svake godine pretvori u centralno mjesto američkog biznisa, osnivača kompanije Warrena Buffeta iščekivalo se nestrpljivije nego inače. Razlog nije bio samo to što je Buffet na ovoj skupštini proslavio 50 godina na čelu Berkshire Hathawaya.

Teška pitanja čekala su ga zbog nedavne vijesti da američki regulatori njegovu gigantsku tvrtku vrijednu 350 milijardi dolara nisu stavili na listu kompanija koje nisu financijske institucije a od strateške su važnosti za američki financijski sustav, poznatiju kao too-big-to-fail listu.

Takve kompanije, primjerice General Electric ili velike osiguravatelje AIG i MetLife, Federalne rezerve stavljaju pod posebnu prismotru tražeći od njih veće rezerve kapitala i veću likvidnost. Među bankama, na listu se automatski upisuju sve koje imaju više od 50 milijardi dolara imovine, primjerice Bank of America, JPMorgan Chase, Morgan Stanley i Goldman Sachs.

Nije na listi strateških tvrtki zbog strukure prihoda

“Mislim da Berkshire Hathaway kilometri dijele od kvalifikacije za tu listu” rekao je Buffett u Omahi “Za to trebate imati barem 85 posto prihoda od financijskih operacija a mi nemamo ni približno toliko.”

Berkshire ima udjele u stotinama kompanija, od osiguravajućih društava do proizvođača strojeva, trgovačkih lanaca i Coca Cole, vlasnici su jedne od najvećih američkih željeznica.U 2014. imali su prihod od 194,67 milijardi dolara.

Bio je izvor likvidnosti nakon kraha Wall Streeta

Kad se 2008. urušio američki financijski sustav upravo je Buffet bio glavni izvor likvidnosti u zemlji, u Goldman Sachs i General Electric kroz povlaštene je udjele upucao milijarde dolara. Nije propustio podsjetiti na to u Omahi, odbacujući kritike da je izostavljanjem s liste Feda dobio povlašteni status među najvećim kompanijama.

Buffett je podsjetio i da je Berkshire u zadnjih 6 godina godina smanjio potraživanja vezana uz derivative i slične rizične instrumente s 15 milijardi na 3,5 milijarde dolara, jer je Buffett raskinuo neke ugovore a financijska tržišta su ozdravila.

Mnogostruke dobrobiti junk-fooda

Buffet, poznati ljubitelj Coca Cole i slatkiša, dioničarima je u Omahi održao i uobičajeni govor o dobrobitima junk-fooda. Kao vlasnik korporacije See’s Candies ponovio je da vjeruje u tržište slatkiša unatoč troškovima koje to stvara zdravstvu i novoj svijesti o štetnosti šećera.

“Za dugovječnost je važna sreća, morate uživati u Coca-Coli i slatkom. U trgovinama zdrave hrane baš i ne vidim puno osmjeha” rekao je Buffet na oduševljenje publike.

Maestralno spajanje Heinza i Kraft Foodsa

“Volim brandove koje kupujemo” izjavio je Buffett. Kao najveći dioničar Coca-Cole Buffett u toj kompaniji ima udio vrijedan 16 milijardi dolara. Lani je kroz investicijsku tvrtku 3G Capital sudjelovao u spajanju Burger Kinga i lanca za prodaju kave i krafni Tim Hortons. Zajedno s 3G Capitalom organizirao je Heinzovu akviziciju Kraft Foods grupe spojivši kečape, slatkiše i grickalice u treću najveću prehrambenu korporaciju Amerike vrijednu 100 milijardi dolara.