Zašto su kriptovalute pale ovog tjedna?

Najveća svjetska kriptovaluta sada vrijedi manje od polovice onoga koliko je vrijedila prošle jeseni

Kriptovalute ljudima predstavljaju različite stvari: ulaganje, disruptivnu tehnologiju ili jedinstveni financijski alat
FOTO: Unasplash

Prošlog ponedjeljka bitcoin je brutalno pao, ispod 30.000 dolara, prvi puta od srpnja 2021. godine. Najveća svjetska kriptovaluta sada vrijedi manje od polovice onoga koliko je vrijedila prošle jeseni. Druge kriptovalute kao ether ili BNB, zabilježile su slične padove, a obujam trgovanja na velikim burzama se smanjio. Neki stručnjaci upozoravaju da nastupa “kripto zima” gdje je zapanjujući rast došao u produljeno razdoblje kontrakcije, piše TIME.

Trenutni pad kriptovaluta uzrokovan je kombinacijom kratkoročnih i dugoročnih inputa. Evo nekih od glavnih čimbenika koji su doveli do trenutnog pada. Zagovornici kriptovaluta dugo su se nadali da će ih neovisna priroda kriptovaluta učiniti otpornima na inflaciju i krize. Bitcoin, kriptovaluta broj jedan, nema središnjeg izdavatelja ili tijelo koje bi ga kontroliralo. Mnogi su tvrdili da će neovisnost od vlada osigurati da bitcoin zadrži svoju vrijednost kroz ekonomske padove, međunarodne ratove ili drastične političke promjene.

Bitcoin se ranije oporavio nevjerojatnom brzinom

Međutim, posljednjih nekoliko godina pokazuje se da to nije tako. Kada je pandemija koronavirusa slomila globalna tržišta, u ožujku 2020. godine, pao je i bitcoin za 57 posto. Tržišta dionica i kriptovalute su se onda oporavila i porasla nevjerojatnom brzinom za koju analitičari vjeruju da je bila uzrokovana kombinacijom slobodnog vremena, raspoloživog dohotka i novca za pomoć u pandemiji koji su upumpavale vlade.

U posljednje vrijeme ulagači su oprezni da je u zraku promjena jer je inflacija navela banke da povise kamatne stope. Za investitore koji traže sigurnu luku, bitcoin koji se divlje ljulja, čini se previše rizičnim.

Što se predviđa za budućnost?

Pad bitcoina dolazi nakon najgoreg jednodnevnog pada Dow Jonesa i Nasdaqua u 2020. godini, a nakon što je S&P 500 dostigao najnižu vrijednost u prošloj godini. Tržište je uznemireno zbog ruske invazije na Ukrajinu koja je pogoršala inflaciju, dovela do problema u lancu opskrbe i cijene nafte. Usporen rast u Kini usred koronavirusa također je doprinio financijskim zabrinutostima. Neki predviđaju da će se u budućnosti cijena bitcoina odvojiti od burze, ali za sada nije tako.

Čak i najveći zagovornici kriptovaluta reći će da je uspjeh u svijetu kriptovaluta daleko od zajamčenog. Volatilnost kripta je dio privlačnosti za mnoge špekulante u utrci za zaradom bržom od one preko normalnih burzovnih posrednika.

Može doći do još bržeg slobodnog pada

No, uz obećanje procvata dolazi i krah, od početka bitcoina 2009. godine bilo je nekoliko različitih ciklusa. Nedostatak stvarnog novčanog toka može pridonijeti još bržem slobodnom padu, piše TIME. Opseg ljudi koji ulažu u kriptovalute je vrlo je promjenjiv, više od pola trgovaca koji su 2021.godine držali kriptovalute ušlo je na tržište tek te godine. A pad kriptovaluta zbiva se tijekom vikenda što nije slučajno. Tada investitori imaju tendenciju mirovanja pa oni koji trguju mogu napraviti burnije valove.

Kriptovalute dio vrijednosti izvode iz vjerovanja u nju, pa tržišta mogu biti poremećena okolnim skepticizmom i promjenama politike. Kinesko suzbijanje rudarenja sredinom 2021.godine dovelo je do pada bitcoina sa 65.00 na 35.000 dolara. Kada je Musk najavio da Tesla neće primati bitcoin za plaćanja, a kao razlog naveo zaštitu okoliša, bitcoin je slično snažno pao.

Hakiranja poljuljala povjerenje potrošača

Hakiranja su isto poljuljala povjerenje potrošača u kriptovalute i usporila rast novih kupaca. Vlade zemlja, središnjih za trgovanje ili rudarenje kriptovaluta, SAD, Kina, Indija i Njemačka, krenule su prema regulaciji što su ulagači zabrinuto promatrali. “Čini se da kripto prostor ove godine usporava”, rekao je za CBS News Edward Moya, analitičar u Oandi.

Neki stručnjaci smatraju i da su nedavne borbe UST, TerraUSD, jednog od najvećih stablecoina odigrale svoju ulogu u padu bitcoina. TerraUSD, poznat kao UST, je token dizajniran da uvijek vrijedi 1 dolar, ali je u ponedjeljak pao ispod 70 centi dok su vlasnici panično rasprodavali svoje tokene pseudo banci.

Ne zna se hoće li kripto nastaviti klizati

Da bi obranili cijenu UST, LunaFundation Guard koja štiti stablecoin, ispraznila je svoju bitcoin pričuvu od 1.3 milijarde dolara i kupila još 850 milijuna dolara u bitcoinu. Ta bi akcija moga dodati značajan pritisak na prodaju bitcoina i mogla bi povući tržišta dolje, kaže Corey Miller, voditelj za rast u dYdX-u, za TechCrunch.

Hoće li se klizanje kriptovaluta nastaviti treba vidjeti. Neki vjeruju da će se stvari pogoršavati kako se sve više investitora uspaničari. Ali nakon što je cijena bitcoina pala ispod 30.000 dolara, njegova se cijena korigirala kada se opet počeo kupovati, a kupci su ušli na tržište po vrlo sniženoj cijeni. Vjeruje se da će bitcoin, uslijed svakodnevnih turbulencija, nastaviti smanjeni obrazac rasta, a ne kako je bilo proteklog desetljeća, zaključuje TIME.