Nekad je nužno odabrati stranu

Što je uzrokovalo povijesni kolaps na američkom tržištu nafte?

Cijena barela nafte potonula je duboko u minus. Evo koja je pozadina

Američki naftna industrija doživjela je infarkt. Cijena barela nafte pala je ispod nule, odnosno minus 37,63 dolara. Da dobro ste pročitali, to se još nikada nije dogodilo u povijesti: naftne kompanije dijele naftu besplatno jer ju nemaju više gdje držati. Skladišta su prepuna, a kupaca nigdje nema.

Tankeri puni nafte stoje pred lukama jer ju nemaju gdje iskrcati. A jedan dan takvog tankera stoji oko 75.000 dolara, dok su ga naftne kompanije prije godinu dana plaćale 25.000 dolara. Dakle, svima se više isplati pokloniti naftu nego li za nju plaćati ležarine bez ikakve nade da će se ona prodati. “Ako možete pronaći skladište, možete dobro zaraditi”, rekao je Reid I’Anson, ekonomist tvrtke za podatke o tržištu Kpler iz Houstona u Teksasu.

Što je uzrok?

Pad cijena nafte u negativan teritorij uzrokovan je dramatičnim padom potražnje zbog pandemije koronavirusa te rata cijenama nafte između Saudijske Arabije i Rusije. To je dovelo do drastičnog smanjenja potražnje, a kako su Rusija i Saudijska Arabija donedavno čak sumanuto povećavale proizvodnju kako bi uništile američke proizvođače nafte iz škriljavca, tržište je preko noći preplavljeno naftom, a skladišni kapaciteti ubrzano su se punili.

Do sloma cijena nafte došlo je unatoč tome što su Rusija i Saudijska Arabija, pod strahovitim pritiskom američkog predsjednika Donalda Trumpa, nedavno dogovorili smanjenje proizvodnje za 10 milijuna barela dnevno. No tih 10 milijuna barela bilo je premalo jer je potražnja za naftom u svijetu pala za oko 30 milijuna barela dnevno. Zbog toga cijena nafte nije porasla kako je očekivao Trump, već se dogodilo suprotno, cijene nafte i dalje su nastavile padati da bi sada potonule u negativan teritorij.

Trumpova greška

Američki West Texas Intermediate, WTI, izgubio je zbog toga u ponedjeljak više od 250 posto vrijednosti pa je u večernjim satima već pao na nezamislivo niskih minus 40,32 dolara za barelu. U danu nezapamćenog kaosa trgovci naftom morali su kapitulirati što je još jedan težak udarac za vjerodostojnost politike predsjednika Trumpa.

On je tvrdio da pokraj njega živoga nitko neće uništiti američku naftnu industriju, no pokazalo se da malo tko u svijetu, pa čak i njegovi najvjerniji saveznici poput Saudijske Arabije, slušaju njegova trabunjanja i prijetnje. Trump se do sada hvalio kako su SAD zahvaljujući proizvodnji nafte iz škriljavca postali ne samo najveći proizvođač nafte na svijetu već su ostvarile donedavno nezamislivu energetsku dominaciju u svijetu.

Najjača oružja

A upravo su nafta i plin postali jedno od najjačih oružja na kojima je Trump gradio svoju vanjskopolitičku strategiju nametanja američkih interesa cijelom svijetu. Zbog toga pad cijena nafte u negativni teritorij najbolje oslikava katastrofalnu situaciju u kojoj se našla svjetska ekonomija zbog pandemije COVID 19, ali je istodobno i potvrda gubitka vjerodostojnosti američkog predsjednika.

Brent, uz WTI, druga međunarodna referentna vrijednost nafte, u ponedjeljak je izgubila “samo” 9 posto, pa je barel pao na 25 dolara. To je cijena kojom se u Europi i na Bliskom istoku trguje s naftom, a razlog toj relativno visokoj cijeni je u tomu što u Europi i na Bliskom istoku, za razliku od američkih, još ima slobodnih skladišnih kapaciteta.

Prije nekoliko dana Stephen Schork, urednik biltena o tržištu nafte Izvještaj Schork, najavio je da će se skladišni kapaciteti u SAD-u iscrpiti u roku od dva tjedna te je upozorio na mogući kolaps nafte industrije.

Prema navodima trgovaca i brokera, u ponedjeljak se na kanadskom spot tržištu teška (nekvalitetnija) nafta iz Alberte, koja se prodaje s velikim popustom u odnosu na WTI, prodavala čak ispod minus 6 dolara po barelu.

Na svoje su došli špekulanti

Na svoje su došli samo veliki špekulanti: oni su već ranije uspješno zakupili skladišne kapacitete pa su ih napunili super jeftinom naftom koju će za dva ili tri mjesca prodavati po najmanje 20 dolara po barelu. No, velika je nepoznanica koliko će trebati tržištu nafte da se oporavi.

Naime, nije samo u pitanju kratkoročni pad potražnje zbog pandemije koronavirusa već će se kriza sasvim sigurno produžiti do u kasnu jesen. Ekonomska kriza, pad kupovne moći te gubitak radnih mjesta svugdje po svijetu prisilit će desetine milijuna ljudi na štednju pa će, među ostalim, biti prisiljeni trošiti puno manje na gorivo i putovanja.

Najnovija zbivanja na tržištu nafte najbolje oslikavaju tmurnu sliku svijeta koji pati zbog koronavirusne krize. Podaci koje je objavila agencija Baker Hughes pokazali su da je broj aktivnih postrojenja za vađenje nafte u SAD-u u posljednjih mjesec dana opao za više od trećine. “Previše je nafte koja se nema gdje spremiti”, objasnio je Kit Juckes, viši strateg u Société Générale u Londonu te najavio da će se kriza sljedećih tjedana još više produbljivati.