Zbog korone pola europskih malih i srednjih tvrtki moglo bi bankrotirati do rujna sljedeće godine

Detaljno smo izvukli rezultate istraživanja globalne konzultantske kuće McKinsey

(200801) -- ATHENS, Aug. 1, 2020 (Xinhua) -- A customer tries a pair of sandals in store of third-generation shoemaker Olgianna Melissinou in downtown Athens, Greece, July 26, 2020. TO GO WITH "Feature: 3rd generation Greek sandal maker carries on centuries-old craft",Image: 548808613, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Mala i srednja poduzeća krvotok su europske ekonomije. Zapošljavaju dvije trećine radne snage i stvaraju više od polovice ekonomske dodane vrijednosti. No, protuepidemijske mjere snažno su i vrlo negativno pogodile njihovo poslovanje, što pokazuju i rezultati istraživanja globalne konzultantske kuće McKinsey iz kojih proizlazi da više od polovice malih i srednjih poduzeća smatra da neće preživjeti sljedećih 12 mjeseci.

Istraživanje je provedeno u kolovozu, na uzorku od oko 2200 malih i srednjih poduzeća iz pet europskih zemalja – Francuske, Njemačke, Italije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva.

Oko 70 posto ispitanih poduzeća imalo je pad prihoda

Oko 70 posto ispitanih poduzeća izjasnilo se da su imali pad prihoda, što je kod nekih rezultiralo potrebom za smanjenjem broja zaposlenih, nemogućnošću plaćanja kredita te otkazivanja planiranih projekata. Petina ih se izjasnila da bi mogli doći u situaciju da ne mogu otplaćivati kredite i otpuštati višak radnika, dok 28 posto strahuje da će morati otkazati projekte.

Kao što smo već spomenuli, više od polovice ih smatra da bi mogli doći u situaciju da moraju ugasiti poslovanje u sljedećih 12 mjeseci, usprkos tome što je 20 posto ispitanih poduzeća već dobilo neki oblik vladine pomoći, bilo da se radi o poreznim olakšicama ili pomoći za održavanje zaposlenosti.

Velika većina poduzeća obuhvaćenih istraživanjem zabilježila je pad prihoda, no situacija se, očekivano, razlikuje od zemlje do zemlje, ovisno o intenzitetu protuepidemijskih mjera u pojedinoj zemlji i njihovog utjecaja na poslovanje malih i srednjih poduzeća. Najpogođeniji su mali i srednji poduzetnici u Italiji i Španjolskoj gdje se oko 30 posto ispitanika izjasnilo da su imali veliki pad prihoda. S druge strane, povoljnija situacija je u Njemačkoj, gdje se o velikom padu prihoda izjasnilo 23 posto ispitanika.

Velika većina ne vjeruje u skori oporavak

Kada je u pitanju stanje u ekonomiji, vrlo mali broj ispitanih poduzeća iskazuje optimizam da će se situacija popraviti u kraćem roku. Preko 80 posto ispitanih smatra da je ekonomija slaba ili vrlo slaba, ali i u ovom slučaju rezultati variraju od zemlje do zemlje. Tako recimo u Njemačkoj je 39 posto malih i srednjih poduzeća ekonomiju ocijenilo snažnom ili vrlo snažnom. U Italiji je ta brojka samo 10 posto.

Među zemljama su također postojale razlike u viđenju u kojoj mjeri pandemija utječe na financijski položaj malih i srednjih poduzeća, na sposobnost zadržavanja zaposlenih i plaćanja kredita.

Ugroženi projekti koji bi trebali osigurati rast

I ovdje su španjolska poduzeća najpesimističnija. Trećina španjolskih malih i srednjih poduzeća izjasnila se da strahuju da neće moći otplaćivati kredite, dok je u toj situaciji u njemačkoj samo 14 posto. Slično je i sa zadržavanjem zaposlenika. Čak 38 posto anketiranih poduzeća iz Španjolske strahuje da neće moći zadržati zaposlenike, dok je ta brojka u njemačkoj tek 16 posto.

Vrijedi spomenuti i da se 14 posto poduzeća izjasnilo i da imaju problema s održavanjem normalnog poslovanja i zbog toga što im je dio zaposlenika u bolovanju ili izolaciji.

Projekti koji bi trebali osigurati rast malih i srednjih poduzeća također su ugroženi. Čak 28 posto ispitanih poduzeća izjasnilo se da će možda doći u situaciju da moraju otkazivati projekte, a posebno je to izraženo u Španjolskoj gdje se tako izjasnilo njih 37 posto. Gledano po sektorima, otkazivanje projekata posebno je prisutno u uslugama smještaja, rekreacije, hrane i pića, umjetnosti i zabavi.

Preživljavanje poduzeća ovisit će o razvoju situacije s pandemijom

Što se tiče preživljavanja, ukupno gledano 11 posto ispitanih poduzeća izjasnilo se da očekuju bankrot u narednih šest mjeseci. To je posebno izraženo u grupi poduzeća s 20 do 249 zaposlenih u Italiji i Francuskoj, gdje 21 posto poduzeća, dvostruko više po prosjeka, očekuje da će u sljedećih pola godine bankrotirati.

Promatrano po sektorima, najviše bankrota očekuje se u logistici, čak 22 posto, dok je u poljoprivrednom sektoru, maloprodaji i veleprodaji ta brojka znatno niža – od 13 do 15 posto.

Preživljavanje poduzeća uvelike će ovisiti o tome kako će se razvijati situacija s pandemijom i koliki će biti njen utjecaj na prihode. Stoga je u anketi poduzećima postavljeno pitanje kako procjenjuju svoje poslovanje u tri scenarija: da prihodi ostanu na sadašnjoj razini, da dodatno padnu ili da se povećaju.

Više od pola poduzeća do rujna 2021. očekuje bankrot

Čak 55 posto poduzeća izjasnilo se da ako im prihodi ostanu na sadašnjoj razini, da bi mogli prestati poslovati do rujna sljedeće godine. Ako dođe do daljnjeg pada prihoda od 10 do 30 posto, 77 posto poduzeća izjasnilo se da do rujna 2021. očekuje prestanak poslovanja. I u slučaju rasta prihoda od 10 do 30 posto, 39 posto poduzeća smatra da bi svejedno do rujna moglo bankrotirati.

Kako će se situacija zaista razvijati uvelike će ovisiti o Vladinim potporama. Naime, dosadašnje mjere kojima se Vlade diljem Europe pomagale mala i srednja poduzeća uglavnom su bile direktni odgovor na krizu izazvanu protuepidemijskim mjerama, dok se sada, prema izvještaju OECD-a, više usmjeravaju ka osiguravanju oporavka.