Znači li novi skok cijena nafte početak oporavka te industrije?

U utorak je cijena nafte skočila na 66,14 dolara po barelu

Employees work at a gas drilling rig at the Bovanenkovo gas field on the Yamal peninsula in the Arctic circle on May 21, 2019. (Photo by Alexander NEMENOV / AFP)
FOTO: AFP

S obzirom na to da je u utorak cijena nafte skočila na 66,14 dolara po barelu, ne čudi što je došlo do kopernikanskog obrata ne samo na svjetskom tržištu nafte, nego i u odnosu na donedavne prognoze o sumraku naftne industrije. Kad je prošle godine najniža cijena barela pala na jedva 11, 26 dolara, a najduže se zadržala cijena od oko 40 dolara po barelu, svi su predviđali da je nafta zauvijek izgubila na dosadašnjoj važnosti.

No, nakon što je pronađeno djelotvorno cjepivo protiv koronavirusa, a nakon što je u Kini, koja se brzo oporavila nakon pandemije, došlo do prave pomame za naftom, naglo je porastao broj optimističkih najava o budućnosti naftnog sektora. Tome je doprinijela i najava da će novi američki predsjednik Joe Biden utisnuti u gospodarstvo 1,9 trilijuna dolara, što će bitno povećati potrošnju energije u SAD-u.

Intenzivnije trošenje znači veću potrošnju energije

Jeffrey Currie, veteran analitičar Goldman Sachsa, koji je predvidio posljednji superciklus cijena nafte između 2003. i 2014., objasnio je kako će taj enorman iznos stimulirati američku srednju i nižu klasu na intenzivno trošenje, što znači i veću potrošnju energije.

“Ti ljudi ne voze Teslu. Voze terence,” objasnio je Currie. Stoga ne čudi da su analitičari svjetske investicijske banke Goldman Sachs predvidjeli da će cijene nafte doseći 70 dolara po barelu tijekom drugog kvartala ove godine, a u trećem tromjesečju će doseći čak i, do jučer nezamislivih, 75 dolara.

Predviđa se da će barel iznositi i preko sto dolara

Još dalje otišli su analitičari JPMorgan Chase, jedne od najvećih banaka na Wall Streetu, koji predviđaju da će cijene, kako pandemija popušta, skočiti takvom brzinom da su to već nazvali novim naftnim “superciklusom.” Najavljuju čak da će se cijene vratiti na razinu iz 2014., dakle, na 100 dolara po barelu.

Christian Malek, šef u odjela nafte i plina u JPMorganu smatra da će zbog povećane potrošnje vrlo brzo doći do manjka nafte na svjetskom tržištu, pa “bi zbog toga mogli vidjeti kako nafta prelazi čak i cijenu 100 dolara po barelu.”

Jesu li te najave naglog rasta preuranjene?

Arjun Murti, koji je također predvidio da će cijene nafte između 2008. i 2014. porasti iznad 100 dolara po barelu, sada smatra da su najave o naglom rastu cijena ipak “preuranjene.” Ali može zamisliti da će cijene nafte znatno ojačati, no upozorava, da je još uvijek puno prepreka.

Među skepticima je i Andy Hall, jedan od najuspješnijih trgovaca naftom, koji smatra da se naftna industrija nalazi u terminalnoj fazi. Stoga je rekao: “Možda ova mrtva mačka može odskočiti još nekoliko puta. Ali bi li to bio superciklus? “.

Sukob Rusije i Saudijske Arabije najvažniji faktor

Pierre Andurand, jedan od rijetkih koji je predvidio da će cijene nafte pasti ispod 20 dolara, zbog čega je njegov agresivni fond zaradio više od 150 posto na uložen novac kod klađenja, smatra kako će budućnost cijena nafte ove godine ovisiti ponajprije o OPEC-u i njihovom dogovoru o količinama nafte koje će pustiti na svjetsko tržište.

I to je zasigurno najtočnija prognoza jer su Saudijska Arabija i Rusija opet pred otvorenim sukobom. Rusija, naime, želi povećati proizvodnju nafte, dok Saudijska Arabija vjeruje da je potreban oprezniji pristup. Stoga će od tog novog rata naftnih giganata u najvećoj mjeri ovisiti koliko će rasti cijena nafte.

Ako pobijedi Saudijska Arabija onda je zaista moguće da se ove godine cijena stabilizira na oko 80 dolara po barelu, što će onda značiti potpuni oporavka naftne industrije te čak dolazak novog investicijskog ciklusa. Ako pak prevlada ruski model, onda će se cijena nafte kretati na razinama od oko 70 dolara po barelu, što će značiti da je naftni sektor preživio, zbog pandemije koronavirusa, najteže razdoblje u svojoj povijesti. A, i ta cijena bit će neusporedivo bolja od prošlogodišnje prosječne cijene od oko 40 dolara po barelu.