Znanstvenici rade na istraživanju moždanih valova. Izgleda da bi nam oni mogli uskoro postati lozinke

Umjesto skeniranja prstiju ili očiju, moždani su valovi mnogo sigurniji način autorizacije

FOTO: Twitter

Znanstvenici rade na tome da više ne moramo izmišljati niti pamtiti silne lozinke, koje nam trebaju za svakodnevno korištenje interneta. Nova studija pokazuje da bi neke riječi na koje naš mozak reagira mogle zamijeniti lozinke.

Istraživači sa Sveučilišta Birminghamton proučavali su moždane signale 45 volontera, koji su čitali listu koju je sačinjavalo 75 akronima. Snimali su aktivnost mozga prilikom izgovaranja pojedinih skupina slova. Fokusirali su se na dio mozga povezan s čitanjem i raspoznavanjem riječi. Zabilježili su različite reakcije na svaki akronim i to u tolikoj mjeri da je računalo s 94-postotnom sigurnošću moglo identificirati osobu na osnovu reakcija.

Vrlo visoka razina sigurnosti podataka

Upravo se iz toga razloga vjeruje kako bi moždani signali uskoro mogli postati zamjena za lozinke. Između ostaloga, jedna je od glavnih prednosti činjenica da se moždani signali ne mogu ukrasti, a sigurnost korisničkih podataka tako bi se mogla podići na novu razinu. Bolju od one koja je trenutačno dostupna, a uključuje otisak prsta ili skeniranje oka.

“Ako je nekome ukraden otisak prsta, toj osobi ne može narasti novi prst, kako bi nadomjestio nedostatak ukradenoga. Podaci te osobe zauvijek su kompromitirani. Moždani valovi, s druge strane, drugačiji su”, kaže Sarah Laszlo, profesorica psihologije i lingvistike na sveučilištu koje je sudjelovalo u istraživanju.

Teško da će biti moguća masovna primjena

Profesor na odsjeku za elektrotehniku Zhanpeng Jin sumnja da bi moždani signali postali masovno korišteni sustav zaštite podataka. “Ovakvu primjenu moždanih signala vidimo u situacijama gdje je potrebna izrazito visoka razina zaštite, poput Pentagona, snaga zrakoplovstva ili sličnoga, gdje je pristup omogućen tek malom broju ljudi. Takvim ljudima ne treba isti način autorizacije kakav je potreban za svakodnevno upravljanje računalom ili telefonom”, zaključuje Jin.