Znanstvenici rade na proizvodnji kondoma koji imitira kožu (u financiranje projekta uključio se i Bill Gates)

Umjesto lateksa, koriste hidrogelove od kojih se prave i kontaktne leće

FOTO: Twitter

Znanstvenici sa sveučilišta Wollogong rade na stvaranju kondoma nove generacije, koji neće biti napravljen od lateksa, nego od materijala od kojega se prave i kontaktne leće. Project GELdom naziv je ovoga projekta, koji nastoji promijeniti način korištenja i negativan imidž kondoma.

Zaklada Billa i Melinde Gates, koja i inače financira inovativne ideje koje unapređuju globalno zdravlje, donirala je ovom projektu 100 tisuća dolara sredstava. Taj je novac omogućio nabavku svih potrebnih materijala i alata koji su potrebni dr. Robertu Gorkinu, voditelju projekta, i njegovu timu za istraživanje koristi hidrogelova u profilaktici.

Iako hidrogelovi nisu nikakva tehnološka novotarija i već se jako dugo vremena koriste u proizvodnji kontaktnih leća, još nisu bili upotrebljavani u smislu zaštite spolnog zdravlja. Znanstvenici sad pokušavaju istražiti sav njihov potencijal u nadi da će im pomoći stvoriti bolje kondome.

Žele promijeniti globalno korisničko iskustvo

Iako je proizvodnja ovakvoga kondoma prvenstveno usmjerena na povećanje njihova korištenja u zemljama Afrike, Gorkin kaže da zapravo žele globalno promijeniti iskustvo korištenja kondoma. “Zamislite da napravimo kondom koji jedva čekate staviti ili čak onaj koji će seksualno iskustvo dodatno poboljšati, kako bi to fantastično bilo!”, kazao je voditelj ovoga istraživanja.

Zasad je istraživanje u početnoj fazi, u kojoj uspoređuju hidrogelove s lateksom i uočavaju razlike u ponašanju dva materijala. Zasad su dobili pozitivne rezultate i proučavaju kako hidrogelovi mogu biti korisniji od lateksa, primjerice, uključujući dodatke samolubrikacije ili određenih farmaceutskih dodataka za povećanje užitka.

“U perspektivi možemo dodati određene molekule u sam kondom”, kazao je Gorkin. Dodaje kako je dodatna prednost hidrogelova ta što se mogu napraviti da izgledaju i daju osjećaj kao prava koža te to što su biorazgradivi.

Destigmatizacija korištenja kondoma

Jedan od temeljnih ciljeva projekta jest destigmatizacija korištenja kondoma na područjima kakvo je Afrika, gdje su kulturalne poveznice s njima iznimno negativne. Stoga su se udružili sa tehnološkim sveučilištem u Swunburneu, kako bi tehnologiju iskoristili na najbolji mogući način.

Pomoću neuromarketinga i biometrijskih povratnih informacija testirat će kako ljudi reagiraju na hidrogelove i jesu li zbilja bolji od lateksa. “Nedostatak osjećaja glavna je i najčešće spominjana mana korištenja kondoma, koju mi ovom tehnologijom nastojimo promijeniti”, zaključio je Gorkin.