Znanstvenici su prvi put trenirali umjetnu inteligenciju pomoću jednog psa; izgleda da im je prošlo dosta dobro

Malamut Kelp bio je od pomoći u razvoju umjetne inteligencije

FOTO: brando/Flickr

Znanstvenici sa Sveučilišta u Washingtonu i s instituta Allen za umjetnu inteligenciju misle da umjetna inteligencija može naučiti mnogo od pasa. Nedavno su izvršili istraživanje u kojem su neuralnu mrežu, odnosno umjetnu inteligenciju, učili u interpretiranju i predviđanju ponašanja pasa. Kažu da njihovi rezultati pokazuju kako bi psi bili novi način za treniranje umjetne inteligencije, što uključuje i upravljanje robotima.

Kako bi trenirali umjetnu inteligenciju, znanstvenici su prvo skupili podatke o kretanju iz video zapisa samo jednog psa, malamuta imena Kelp. Snimili su ukupno 380 kraćih videa GoPro kamerom postavljenom na Kelpovu glavu, a snimke su popratili i podacima o kretnji sa senzora postavljenih na Kelpovo tijelo. Kelp je sniman poput hollywoodskog glumca kojeg spremaju za CGI.

Život je previše nepredvidljiv da bi se mogla dati točna pretpostavka

Znanstvenici su psa snimali u sasvim uobičajenim stvarima, poput hodanja, igranja lopticom i igranja u parku. S tim informacijama, znanstvenici su analizirali Kelpovo ponašanje korištenjem deep learninga. Time su mogli profiltrirati podatke, te pronaći obrasce ponašanja. Kombiniranjem videozapisa sa GoProa i podataka kretnji, mogli su napraviti dubinsku analizu psećeg ponašanja.

Neuralna mreža trenirana tim podacima može predvidjeti kako će se pas ponašati u određenim situacijama. Primjerice, ako bi netko bacio lopticu, mreža bi znala da je prirodna reakcija, naravno, trčanje za njom. U razgovoru za The Verge, jedna od autorica istraživanja Kiana Ehsani objasnila je kako je sustav veoma precizan, no samo u kratkim periodima. Dakle ako je psu bačena loptica, sustav zna da će ju loviti, ali ne uzima u obzir neke druge faktore koji se mogu pojaviti.

AI je naučio od Kelpa i ponešto o svijetu

Nakon treniranja s Kelpom, znanstvenici su provjerili da li je neuralna mreža naučila još ponešto o svijetu osim psećeg ponašanja. U svojem radu, objasnili su kako psi demonstriraju vizualnu inteligenciju, prepoznaju hranu, prepreke te druge životinje i ljude. No, pitanje je da li neuralna mreža koju je trenirao pas pokazuje pamet i domišljatost. Odgovor je pomalo neočekivano potvrdan, no ipak relativno ograničen.

Kada su testirali umjetnu inteligenciju, ona je zadatke izvela sasvim pristojnom preciznošću. Primjerice, kada su ju postavili u različite scene poput interijera ili eksterijera, te neke površine po kojima se može hodati, umjetna inteligencija je točno predvidjela da se po njima može hodati. Izvršavanje tih zadataka s pristojnom preciznošću zahtjeva mnogo prethodnog znanja, odnosno podataka, a znanstvenici tvrda kako su psi jako dobri u prepoznavanju površina po kojima mogu hodati.

Životinja je prvi puta bila koristan izvor podataka za AI

Bitno je za reći kako softver kojeg su znanstvenici razvili u suradnji s Kelpom nije nikako model psećeg mozga niti svijesti. AI je jednostavno odradio učenje nekih bazičnih pravila iz ograničene količine podataka. Kao i kod drugih umjetnih inteligencija, ne radi se o nikakvom prosuđivanju, već samo pronalaženju obrazaca podataka. Dakle ovdje se ustvari ne radi o ničemu novom, budući da znanstvenici konstantno treniraju umjetne inteligencije.

Međutim, ovo je prvi puta da je netko trenirao umjetnu inteligenciju putem psa, kaže Ehsani. Ovo je također prvi puta da je životinja bila koristan izvor podataka za učenje. Znanstveni rad je ustvari samo demonstracija principa učenja od životinja, no Eshani misli kako će taj način učenja imati i neku realnu korist.