Video. Znanstvenici su stvorili robota koji mijenja oblik iz čvrstog u tekuće stanje. I obratno

Inspiracija za robota bio je morski krastavac

Znanstvenici su stvorili minijaturnog robota koji se može rastopiti i vratiti u svoj izvorni oblik, pa može obavljati zadatke u skučenim prostorima. Tim je testirao njegovu pokretljivost i sposobnost preoblikovanja, a rezultati su objavljeni u časopisu Matter, piše Science News.

Robot koji se topi i mijenja oblik zvuči kao znanstvena fantastika, a zapravo inspiracija je pronađena u morskom krastavcu. Morski krastavci mogu vrlo brzo i reverzibilno promijeniti svoju krutost, objašnjava stariji autor studije i inženjer strojarstva Carmel Majidi, sa Sveučilišta Carnegie Mellon, za Science News.

Mekani roboti imaju prednosti i nedostatke

Tradicionalni roboti su kruti i tvrdog tijela tako da često ne mogu manevrirati kroz male prostore. Mekani roboti su fleksibilniji, ali su slabiji i teže ih je kontrolirati. Da bi stvorili materijal koji je istovremeno jak i fleksibilan, znanstvenici su napravili galij, koji može prelaziti između tekućeg i čvrstog stanja. Galij ima nisku točku taljenja, a unutar njega su ugrađene magnetske čestice. Baš zbog tih čestica znanstvenici mogu upravljati robotima pomoću magneta, potičući ih da se kreću, tope ili istežu.

Magnetske čestice tjeraju robote da reagiraju na izmjenično magnetsko polje što proizvodi elektricitet unutar metala, podižući mu temperaturu. “Korištenjem magnetskog polja možete, putem indukcije, zagrijati materijal i izazvati promjenu faze”, kaže Majidi, u priopćenju. Hlađenje okoline uzrokuje ponovno skrućivanje materijala.

Mogli bi se koristiti u biomedicini

U nizu testova, prvi je robot mogao skočiti do 20 puta dužine svoga tijela, penjati se po zidovima, lemiti ploču i promjenom stanja pobjeći kroz rešetke. Prema studiji, mogao bi, u čvrstome stanju, podnijeti objekt oko 30 puta veći od vlastite težine.

Ova tehnologija mogla bi naći primjenu u biomedicinskom polju, kažu znanstvenici. Kako bi pokazali kako se robot može koristiti za uklanjanje lopte iz modela ljudskog želuca, robot u čvrstome stanju mogao se brzo kretati do lopte, rastopiti se, okružiti loptu, vratiti se u krutinu i putovati s loptom izvan modela želuca.

Pravi ljudski želudac ima višu temperaturu od tališta galija pa znanstvenici teoretiziraju da bi se materijalu moglo dodati više metala kako bi mu se povisilo talište. “U budućnosti, uz puno više studija, roboti s galijem mogli bi se koristiti u biomedicinskom kontekstu, za isporuku lijekova ili uklanjanje stranih tijela”, kaže Majidi.