Nekad je nužno odabrati stranu

Znanstvenici su ubacili mobitel u multipraktik i samljeli ga, da vide što je sve unutra

Cilj im je osvijestiti ljude o materijalima u njihovim mobitelima, kako bi ih potaknuli na recikliranje

FOTO: Screenshot/Youtube

Ako ste ikada blendali voće ili nešto slično u multipraktiku, sigurno ste primijetili hipnotizirajući učinak gledanja u tu smjesu koja se nalazi unutra. Slično se dogodi kada u njega ubacite i mobitel, što su učinili znanstvenici sa Sveučilišta u Plymouthu. Ne, ne radi se o oživljavaju nekoć popularnog YouTube serijala Will it Blend, koji je ujedno jedan od prvih YouTubeovih viralnih hitova, već o znanosti. I poticanju ljudi na recikliranje svojih starih mobitela.

Naime, znanstvenici su htjeli analizirati koji se materijali nalaze u mobitelima, pa su zaključili da je najbolji način za to multipraktik. Taj uređaj je razbio stari iPhone 4 u sitne dijelove i prašinu, koje su potom sa snažnim sredstvom za oksidiranje ubacili u peć na 500 Celzijusovih stupnjeva, kako bi potom mogli analizirati sastojke prosječnog mobitela.

Za jedan mobitel potrebno je 10 do 15 kilograma materijala

Pronašli su željezo, silicij i krom, zatim oko 900 mg tungstena, 70 mg kobalta, 90 mg srebra te 36 mg zlata. U svojem izvještaju nakon izvršenog eksperimenta, zaključili su da za proizvodnju jednog mobitela treba izrudariti između 10 i 15 kilograma ruda, među kojima je sedam kilograma visokokvalitetne rudače zlata, kilogram rudače bakra, 750 grama rudače tungstena i 200 grama rudače nikla.

“Sve se više oslanjamo na mobitele, ali rijetki od nas promišljaju što se ustvari nalazi iza ekrana. Kada analizirate, često zaključite da se u mobitelu nalaze tungsten i kobalt iz konfliktnih zona u Africi. Sadrže i rijetke materijale poput neodimija, praseodimija, gadolinija, disprozija, zlata srebra i još ponekog vrlo vrijednog materijala. Njih se mora dobiti iz visoko kvalitetnih rudača, čijim iskopavanjem znatno štetimo planetu”, rekao je u svojem komentaru na istraživanje jedan od voditelja eksperimenta, Dr. Arjan Dijkstra.

Proizvođači stavljaju sve veći naglasak na reciklažu

Pozitivnim smatraju što se trenutno događa trend u kojem ljude sve više zanima što se nalazi u njihovim mobitelima. Proizvođači također stavljaju sve veći naglasak na recikliranje, kako bi proizvodnja mobitela bile što više ekološki prihvatljiva.

Jednim od pozitivnijih primjera Dr. Dijkstra smatra Japan, koji je medalje za nadolazeće olimpijske igre u Tokiju 2020. godine odlučio napraviti od recikliranih materijala dobivenih od elektroničkog otpada.