Zuckerberg se sastao s Trumpom i još nekim senatorima. Rekao im je da ne misli prodati Whatsapp i Facebook

Zuckerberg je morao dokazati da je nepristran i da mu je bitna privatnost korisnika

Facebook CEO Mark Zuckerberg walks to meetings for technology regulations and social media issues on September 19, 2019, in Capitol Hill, Washington, DC. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Čelnik Facebooka Mark Zuckerberg imao je “konstruktivan sastanak” s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u četvrtak u Bijeloj kući, izvijestili su iz kompanije, a na sastanku u Kongresu odbacio je ideju o prodaji Instagrama i WhatsAppa. Zuckerberg se sastao s “kreatorima politika kako bi poslušao što ih brine i razgovarao o regulaciji interneta u budućnosti”, rekao je glasnogovornik Facebooka. “Imao je konstruktivan sastanak s predsjednikom Trumpom u četvrtak u Bijeloj kući”, poslao je Daniel Roberts u priopćenju emailom.

Trump je tvitao da je imao “ugodan sastanak s Markom Zuckerbergom u Ovalnom uredu”, ne navodeći detalje. Zuckerberg, koji je prošle godine posjetio Capitol Hill i svjedočio pred američkim Kongresom zbog skandala tvrtke Cambridge Analytica, susreo se u četvrtak prije sastanka s Trumpom i s brojnim republikancima, uključujući senatore Josha Hawleya i Johna Cornyna.

Neće prodati Whatsapp i Instagram

Hawley je tvitao da je tražio od osnivača Facebooka da pokaže da je kompanija “ozbiljna u vezi pristranosti, privatnosti i konkurencije”. Napisao je da mu je postavio dva pitanja – misli li prodati WhatsAppa i Instagrama i misli li omogućiti neovisnoj, trećoj strani nadzor nad cenzurom. “Odgovorio je ne na oba (prijedloga)”, tvitao je senator. Cornyn je rekao da su na “otvorenom sastanku punom poštovanja raspravljali o odgovornostima društvenih medija, regulacijskim prijedlozima, izbornoj sigurnosti, privatnosti i cenzuri konzervativnih glasova na društvenim medijima”.

Facebook je jedna od najvećih tehnoloških tvrtki od koje je pravosudni odbor američkog Kongresa zatražio emailove i pravne podneske ranije ovog mjeseca. Savezni regulatori i glavni tužitelji gotovo svih 50 američkih država također su pokrenuli vlastite istrage Facebooka i Googlea.

Američka vlada kaznila je Facebook

Društveni medij je kritiziran jer je dopustio trolovima koje je navodno podupirala Rusija da objavom oglasa utječu na predsjedničke izbore 2016. na kojima je Trump došao na vlast.

U srpnju je američka vlada kaznila Facebook s pet milijardi dolara zbog kršenja privatnosti korisnika nakon što su iscurili podaci gotovo 87 milijuna korisnika kojima je pristupio Cambridge Analytica, politička konzultanska tvrtka sa sjedištem u Londonu koja je radila na Trumpovoj izbornoj kampanji 2016.