Zviždačica Haugen svjedočila je pred Kongresom. Ponovila je svoje optužbe na račun Facebooka

Haugen je ponovila kako je jedini interes kompanije profit, te da ne mare za dobrobit svojih korisnika

FOTO: Screenshot/Twitter (C-SPAN)

Bivša Facebookova menadžerica, Frances Haugen, zviždačica koja je medijima predala na desetke tisuća internih dokumenata kompanije, svjedočila je pred američkim Kongresom. Haugen je u intervjuu za emisiju 60 Minutes američke televizijske kuće CBS News ispričala kako je podijelila dokumente s Wall Street Journalom u posljednjih nekoliko tjedana. Koristeći te dokumente, WSJ je proveo svoju istragu, kojom se ustanovilo kako je i sam Facebook svjestan koliko Instagram može biti toksičan za tinejdžerke.

To je bila i jedna od glavnih tema o kojima je Haugen svjedočila pred Kongresom. “Vodstvo kompanije zna kako Facebook i Instagram učiniti sigurnijim, ali to namjerno ne žele napraviti kako si ne bi ugrozili svoje astronomske profite”, rekla je Haugen. Potom je kritizirala osnivača Facebooka Marka Zuckerberga. Rekla je kako Zuckerberg ima golemu kontrolu nad kompanijom, a da ga istovremeno nitko ne smatra odgovornim.

Haugen je pohvalila nedostupnost Facebooka u ponedjeljak

Haugen je potom i pohvalila nedostupnost Facebooka i njegovih usluga s početka tjedna. “Jučer smo vidjeli što bi se dogodilo kada bi Facebook nestao s interneta. Ne znam zašto su pali, ali znam da u tih nešto više od pet sati, Facebook nije polarizirao i razdirao ljude, nije destabilizirao demokracije diljem svijeta i zbog njega se djevojke i mlade žene nisu osjećale loše zbog svojih tijela”, dodala je Haugen. Kao rješenje problema s Facebookom Haugen vidi kongresni nadzor nad kompanijom. Dodaje i kako već sada moraju reagirati.

Na Zuckerbergov odgovor se nije trebalo dugo čekati. Ukratko, osnivač Facebooka je rekao da se u javnosti stvara iskrivljena slika o kompaniji. U svom pismu zaposlenicima, rekao je da mnoge optužbe koje je Haugen izrekla na račun kompanije nemaju smisla. Dodao je i kako kompanija aktivno pokušava suzbiti sav štetan sadržaj, te da pokušavaju funkcionirati što transparentnije. Dodao je i kako razvijaju vodeći program u industriji za suzbijanje štetnog sadržaja.

Zuckerberg: ‘Kompanija se krivo karakterizira’

Zuckerberg je u svom pismu napisao kako se Instagram krivo karakterizirao, te da mnogi mladi ljudi imaju pozitivna iskustva s mrežom. Dodao je i kako je kompaniji bitno raditi na okruženju koje je “sigurno i dobro za djecu”.

Rekao je i kako je tijekom nedostupnosti u ponedjeljak nije problem bio odlazak mnogih korisnika na konkurentske platforme, te koliko su novaca izgubili, već to što su izazvali probleme mnogim ljudima koji se oslanjaju na njihove usluge za komunikaciju s bližnjima i za poslovanje.

Republikanci i demokrati su složni

Zastupnici s obje strane, i republikanci i demokrati, složni su u mišljenju da se moraju dogoditi promjene u kompaniji, što je jedna od rijetkih tema oko kojih se dvije političke struje u SAD-u slažu. “Šteta koju Facebook počini za samopouzdanje korisnika imat će posljedice za cijelu generaciju”, rekao je demokratski senator Richard Blumenthal.

“Velike tehnološke kompanije su sada pred trenutkom koji su imale i velike duhanske kompanije”, dodao je Blumenthal, referirajući se na to kako su duhanske kompanije godinama skrivale štetan učinak na zdravlje svojih kupaca. Republikanac Don Sullivan rekao je da će se u budućnosti postaviti pitanje “Koji vrag su oni mislili?” nakon što je u javnost procurilo koliko štetan utjecaj društvene mreže mogu imati na djecu i tinejdžere.

Iz Facebooka su nakon saslušanja Haugen poslali objavu za medije u kojoj su rekli kako se ne slažu s nizom karakterizacija kompanije koje je ispričala Haugen, no da se slažu da je sada vrijeme za stvaranje standardnih pravila za internet. “Prošlo je 25 godina otkako su pravila za internet bila ažurirana. Umjesto da se očekuje od industrije da napravi promjene bitne za društvo, te odluke su u nadležnosti vlasti. Vrijeme je da Kongres reagira”, napisali su iz kompanije.