Bilo je posve predvidljivo da će se novu zagrebačku vlast udarati na temi smeća. I svejedno nisu bili spremni

Kako se čelnici grada i Holdinga ponašaju, posve je očito da se za ovakvu krizu nisu pripremili ni kampanjski

Priča o zagrebačkom smeću - vidjelo se pogotovo u teško prepričljivoj medijskoj histeriji s uvođenjem novog modela sortiranja ove jeseni - rezonira s toliko ekonomskih i političkih interesa da joj je teško naći konkurenciju u glavnom gradu Hrvatske

Nema ničeg težeg u politici od mijenjanja ustaljenih navika društva. Isto tako, nema ničeg bitnijeg u politici od mijenjanja ustaljenih navika društva, dakako, onih loših. Zato je svaka reforma tako slatka kao poklič i obećanje, a tako teška kad se pokuša doista ostvariti.

Ne treba stoga biti pretjerano taktički potkovan da se zaključi da je zagrebačka gradska vlast u recentnoj priči s radnicima Čistoće napravila dosta jasnu pogrešku. Kad je, pod pritiskom s ulice, hitro odustala od otkaza trojici radnika te gradske firme.

“Događanja naroda”

Po svemu što se dosad zna i sama odluka o otkazima je očito bila prestroga i nedovoljno promišljena. No, u trenutku kad je već donesena, ako se od nje trebalo i odustati, trebalo je to napraviti ne ostavljajući dojam da se gradska vlast prepala “događanja naroda”.

Za to postoji cijela gomila razloga. Primjerice, upravo su razna “događanja naroda” bila osnovno oruđe povratka desnice na vlast na državnoj razini, oba puta kad je HDZ toliko zaglibio u korupciji da je, zapravo, pobijedio sam sebe.

Onog trenutka kad je ekipa Tomislava Tomaševića olako odustala od svoje (neugodne) odluke o otkazima zbog obustave rada u Čistoći, jedino je logično bilo postaviti pitanje tko je sljedeći na redu da uličnim pritiskom blokira rad gradske vlasti. Eto, nije se trebalo čekati dugo – nakon povlačenja otkaza (nelegalni) štrajk se nastavio, ovaj put uz novu listu ultimativnih zahtjeva, njih jedanaest komada.

Kobna snimka

Još je jedna velika i bitna stvar radi koje je vlast Zeleno-lijevog bloka u Zagrebu morala biti ekstremno oprezna kad se radi o ovom slučaju – priča o otpadu je vjerojatno ključna za određivanje konačne uspješnosti njihovog mandata. Zbrinjavanje otpada u Zagrebu je godinama u javnosti imalo image posla koji se obavlja loše, ekološki neprihvatljivo i uz masno pogodovanje privatnim interesima.

Priča o zagrebačkom smeću – vidjelo se pogotovo u teško prepričljivoj medijskoj histeriji s uvođenjem novog modela sortiranja ove jeseni – rezonira s toliko ekonomskih i političkih interesa da joj je teško naći konkurenciju u glavnom gradu Hrvatske. U njoj je apsolutno ključno da, za početak, velika većina građana počne s ozbiljnim odvajanjem otpada. Da bi se to dogodilo – ne smije se događati da radnici Čistoće razne vrste smeća bacaju u isti spremnik. Što je upravo “ulovljeno” na snimci koja je bila povod za tri kasnije povučena otkaza.

Dakle, ovakvim neodlučnim i nedomišljenim teturanjem oko sankcija radnicima gradska uprava je, osim ohrabrivanja daljnjih “događanja naroda” direktno ugrozila svoj plan zbrinjavanja otpada. Koji je apsolutno ključan za ocjenu uspješnosti njihovog političkog mandata.

Sasvim predvidiv scenarij

Ne treba, međutim, biti previše kritičan. Događa se i boljima i pripremljenijima od ekipe okupljene oko platforme Možemo! da – u dobroj namjeri – naprave ozbiljne pogreške i onda se još u panici dodatno “zakopaju”.

No, postoji i aspekt cijele priče koji je ozbiljno zabrinjavajući. Naime, ovo što se upravo događa – naprasni prestanak odvoženja smeća, fotogalerije s pretrpanim kontejnerima, ultimativni zahtjevi s “događanja naroda” i gomila populističkog trasha kojima se preplavljuje medije – najpredvidivija je od svih kriza u povijesti političkih kriza ovog grada (i daleko šire).

Da će se Tomaševića udarati upravo na ovoj temi, upravo na ovaj identičan način, bilo je savršeno predvidivo još od lipnja 2021. godine. “Nesposobna vlast”, “zatrpani kontejneri”, “izdaja radnika”, sve to je bilo vidljivo i jasno još od dana pobjede zelene ljevice u Zagrebu. Nisu bile potrebne paranormalne sposobnosti da se predvidi da će se baš na čvorištu zagrebačkog otpada i baš na ovakav način, lomiti nova vlast i braniti stare interese.

Lagana ljetna pjesmica

Ako toga sadašnja vlast odmah pri ulasku u Gradsko poglavarstvo nije bila svjesna, onda im se ne piše dobro. Tek malo manje loše za njih je ako su pretpostavljali što ih čeka, a nisu pripremili preciznu političku, pravnu i komunikacijsku strategiju za situaciju u kojoj će se gradom gomilati smeće, a cijena prestanka prosvjeda radnika bivati sve veća i veća. Po onome kako se čelnici grada i Holdinga ponašaju, posve je očito da se za ovakvu krizu nisu pripremili ni kampanjski.

A to nije dobra najava za dane i godine koji slijede. Jer, istina je da u odnosu na sve dramatične promašaje aktualne državne vlasti, koji su rezultirali i golemim tragedijama, poput promašene politike u Covid-krizi ili nestvarno spore obnove od potresa, zagrebački problem sa smećem lagana ljetna pjesmica. O posvemašnjoj korupciji da se i ne govori.

Pomaže kad se pripremiš

No, to je također sasvim predvidiv dio scene na koju su stupili Tomislav Tomašević i ekipa. Njihove pogreške pojačavat će se upravo tamo gdje se krivi koraci državne vlasti skrivaju i stišavaju. Otud i dojam da cijela zemlja drhti nad sudbinom odvoza smeća u Zagrebu.

I ne, neće biti lakše. Jer je jedino teže od mijenjanja ustaljenih navika u društvu dirnuti u njih kad su impregnirane razgranatom mrežom svakojakih interesa. Pomaže, doduše, kad se za takvu situaciju temeljito pripremiš.