Zadnji javni nastup Andreja Plenkovića bio je katastrofalan. Djelovalo je kao da gledamo raspad uživo

Današnja tiskovna konferencija hladno ulazi u top tri najgora istupa njegove političke karijere

Prvi je bio još 2018. godine u jeku afere Borg, kad je brisao znoj i pozivao konzultante u restrukturiranju Agrokora da vrate zarađene milijune, a drugi kad je prozivao DORH nakon iznenadnog uhićenja ministra Darka Horvata u veljači prošle godine

Teoretičari zavjera u svemu što ih okružuje vide indicije, međusobne veze i skrivene motive koji se, kao u nekoj umjetničkoj instalaciji, na kraju povezuju u posve jasnu i znakovitu sliku. Onu koja pokazuje tajne motive i namjere zlih moćnika koji drmaju stvarnošću i čije ih akcije ispunjavaju pravedničkim gnjevom.

Otprilike tako je danas, dok je govorio s knedlom u grlu o golemim uspjesima Vlade, odgovarajući na pitanja o porukama koje ukazuju na masovnu trgovinu utjecajem u njegovoj Vladi, djelovao Andrej Plenković. Na samom emotivnom rubu, povremeno drhtavog glasa i pun bijesa prema onima koji im bacaju klipove pod kotače, premijer je obrazlagao složene silnice pažljivo pripremane zavjere kontra njegove Vlade.

“Skrivenu” anketu – svi objavili

Primjerice, za redovnu mjesečnu anketu koja je pokazala da se HDZ vratio na 30 posto potpore i koju su rutinski prenijeli svi mediji (uključujući, naravno, i Telegram), ustvrdio je da je bila – sakrivena. A objavu poruka njegovih suradnika čelnicima državnih tvrtki, koje se tiču zaposlenja ljudi i dobivanja poslova, ocijenio je pokušajem “jednog političkog tjednika” (Nacionala) da prikrije skandal nastao oko izjava Zorana Milanovića dan prije o Ukrajini, Rusiji i Kosovu.

U stvarnosti, anketa Ipsosa za siječanj nije značila ama baš nikakav pomak u odnosima rejtinga najvećih stranaka u zemlji. Kad se uzme prosjek dvije višegodišnje redovne ankete, razlika između HDZ-a i SDP-a u prosincu i siječnju ostala je u decimalu – ista (golemih 15 posto). “Skrivenu anketu” prenijeli su svi, uglavnom na isti način kao što to rade i godinama.

Problemi s tajmingom u veljači

Što se, pak, tiče poruka kojim se njegovi suradnici kod direktora Hrvatskih šuma raspituju za odabrane pojedince i odabrane firme, a koje su natopljene vonjem trgovine utjecajem, za Plenkovića je, kako je rekao, bitan tajming. Jer se, eto, njima pokušava spasiti “poglavica” Milanović.

“Tajming” je bio ključan i prije skoro punih godinu dana. I to po gotovo istoj špranci – nakon velikih uspjeha Vlade odjednom je na red došla neka korupcijska priča. Doduše, za to lanjske veljače nisu Plenkoviću bili krivi mediji, već – Državno odvjetništvo. Jer je uhapšen ministar graditeljstva Darko Horvat. “To je indikativan tajming”, bijesnio je premijer, inzistirajući da DORH objasni javnosti “što je tako žurno” u uhićivanju ministra.

Puštanje magle za širu publiku

Danas je novinarima tumačio važnost tajminga, jer je, eto, Vlada super uspješna, oporba na dnu, Milanović posebno skandalozan, a Tomašević u problemima s radnicima Čistoće u Zagrebu. Time je, te nizom hipnotičkih nabrajanja uspjeha svoje Vlade pokušao izbjeći odgovore na konkretna pitanja o spornim porukama i još jednoj u sad već nepreglednom nizu afera vlastite administracije.

U jednom trenutku je, zapravo, djelovalo kao da se više ni ne trudi u nešto uvjeriti ljude s kojima razgovara, jer je shvatio da u tome ne može uspjeti. Već kao da je ono što govori tek puštanje magle za neobaveznije i manje informirane pratitelje hrvatske političke scene.

Raspad opsjene u prijenosu uživo

Pritom je, međutim, podsjetio na dva svoja vjerojatno najteža javna istupa. Prvi, još iz 2018. godine u jeku afere Borg, kad je brisao znoj i pozivao konzultante u restrukturiranju Agrokora da vrate zarađene milijune i drugi nakon već spomenutog uhićenja Darka Horvata.

Današnji istup stoga hladno ulazi u top tri najgora javna nastupa u karijeri Andreja Plenkovića, čovjeka koji je danas, plivajući u vodama bizarnih teorija zavjere prečesto izgledao potpuno svjestan činjenice da mu se vlastita konstrukcija opsjene upravo raspada. U prijenosu uživo.