Dok Trump sjedi u Ovalnom uredu i mašta o državnom udaru, republikanci šute. To je politička smrt

U očaju, Trump je počeo slušati manijake poput Flynna koji zagovaraju uvođenje vojne uprave. Njegova stranka ga pušta

US President Donald Trump(L)seen through an Oval Office window speaks on the phone to King Salman of Saudi Arabia, watched by Senior Advisor Jared Kusher(C), and National Security Michael Flynn, in the Oval Office of the White House on January 29, 2017 in Washington, DC. - Trump is to speak by phone with the leaders of Saudi Arabia and the United Arab Emirates on January 29, 2017, amid an uproar over his travel ban for some Muslim majority countries. Trump also will talk to the acting president of South Korea, Hwang Kyo-Ahn, the White House said Saturday in a brief statement. (Photo by MANDEL NGAN / AFP)
FOTO: AFP

Vladar koji je izgubio podršku naroda sjedi u predsjedničkoj palači sa svojim ađutantom, bivšim generalom i planira uvođenje vojne uprave i de facto državni udar – to nije samo vrlo ozbiljna stvar, nego i zapanjujući prizor kakav se više ne viđa ni u Latinskoj Americi

Američkoj demokraciji nikad nije prijetio nitko toliko opasan kao Donald Trump. Na sastanku u Ovalnom uredu u petak navečer Trump je sa suradnicima raspravljao o prijedlogu da u šest saveznih država koje je izgubio uvede vojnu upravu (“martial law”) i vojsci naredi da tamo ponovno provede izbore.

Prijedlog je iznio umirovljeni general Michael Flynn, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost i osuđeni kriminalac, kojega je Trump prošlog mjeseca pomilovao i spasio od zatvora. Na sastanku koji je trajao pet ili šest sati, pravnik Bijele kuće Pat Cipollone bio je glavni protivnik opasne ideje o zavođenju vojne uprave u Pennsylvaniji, Michiganu, Wisconsinu, Georgiji, Arizoni i Nevadi.

U Ovalnom uredu je bila i Flynnova odvjetnica Sydney Powell, koju Trump sad želi imenovati specijalnom tužiteljicom za istragu takozvane krađe izbora. Zagovornica sumanutih teorija zavjere, Powell je još prije par tjedana bila preekstremna čak i za Trumpa i njegova glavnog odvjetnika Rudyja Giulianija, pa su je istjerali iz Trumpova odvjetničkog tima. Sad se ta zagovornica QAnona vraća na velika vrata.

Republikanci odmahuju rukom

Da predsjednik Amerike u Ovalnom uredu planira uvođenje vojne uprave i de facto državni udar – to valjda prelazi svaku zamislivu crvenu liniju. No, lideri Republikanske stranke i dalje šute i puštaju Trumpu da radi što ga je volja. U drugim okolnostima bilo bi razumno očekivati da bi predsjednik koji planira puč bio hitno smijenjen u Kongresu; danas republikanci na to samo odmahuju rukom.

Već mjesec i pol dana Trump odbija prihvatiti poraz na izborima. No, stvari su naglo i zastrašujuće eskalirale u petak navečer – tako da ni najupućeniji izvori ne znaju što slijedi u danima koji dolaze. Nevjerojatnu vijest prvi je objavio New York Times, čija glavna dopisnica iz Bijele kuće Maggie Haberman kaže kako “izvori iz ureda predsjednika, koji su davno oguglali na Trumpove erupcije bijesa, danas zvuče prestrašeni onim što se tamo događa posljednjih tjedan dana”.

Nisu birokrati oni koji su zabrinuti, “nego politički imenovani ljudi iz najbližeg Trumpova kruga, koji su s njim prošli sva ludila i kaose prethodne četiri godine”.

Svjedočimo kriminalnoj uroti u vrhu vlasti

Ne treba histerizirati, ali ne treba ni samo slijegati ramenima na ovakve vijesti. Svjedočimo kriminalnoj uroti u samom vrhu vlasti s ciljem preokretanja volje građana iskazane na slobodnim izborima. Trumpovi postupci opasniji su i kriminalniji od postupaka Richarda Nixona, predsjednika koji je zbog svog kriminala morao podnijeti ostavku.

Vladar koji je izgubio podršku naroda sjedi u predsjedničkoj palači sa svojim ađutantom, bivšim generalom i planira uvođenje vojne uprave i de facto državni udar – to nije samo vrlo ozbiljna stvar, nego i zapanjujući prizor kakav se više ne viđa ni u Latinskoj Americi.

Proročanskom i gorkom se pokazuje šala južnoafričkog komičara Trevora Noe, koji je zbog sklonosti razmetanju, zlatu i samovlasti još davno proglasio Trumpa “prvim afričkim predsjednikom Amerike”. Afrički predsjednici, to znamo, ostaju na vlasti do kraja života. Idući 31 dan do inauguracije Joea Bidena 20. siječnja u podne bit će neizvjesni i kaotični, sigurno najopasniji dani u povijesti američke demokracije.

Ostala je još samo ratifikacija glasova

Trump to ne želi prihvatiti, ali izbori u Americi su završili: glasovi su prebrojani, ponovno i ponovno, elektori su imenovani i glasali su, Joe Biden je izabran za 46. predsjednika. Trump je izgubio s najvećom razlikom u novije doba – dobio je sedam milijuna glasova manje od Bidena. Na Elektorskom zboru Biden je imao 306, a Trump 232 glasova. Izbori su gotovi.

Sve Trumpove tužbe propale su na svakom sudu na koji su podnesene, negdje s prezirom zbog falsifikata i teorija zavjere koje su podnijeli umjesto dokaza. Odbili su ih suci koje su imenovali demokrati i republikanci, čak i suci koje je imenovao sam Trump. Njegove fantazije o ukradenim izborima odbio je i Vrhovni sud – čak dvaput. Trećinu sudaca tog suda imenovao je Trump; njegove tužbe odbijene su jednoglasno. Izbori su gotovi.

U proceduri izbora predsjednika postoji još samo jedna točka – ratifikacija glasova Elektorskog zbora u Kongresu. To je na rasporedu 6. siječnja i dosad je uvijek bilo samo ceremonijalna zgoda. No, republikanci najavljuju da će zbog “krađe izbora” tražiti da Kongres odbije glasove Elektorskog zbora. Ta će diverzija propasti jer demokrati drže većinu u Zastupničkom domu, a ako dođe do glasanja u Senatu, tamo ima barem pet ili šest umjerenih republikanaca koji će s demokratima potvrditi Bidenovu pobjedu.

Trump ostao bez šansi, pa slijedi manijaka Flynna

Šanse za svrgavanje volje građana u Kongresu dakle ne postoje, pa je Trump počeo slušati manijake poput Flynna koji zagovaraju uvođenje vojne uprave. Bivši general kojega je Trump smijenio s mjesta savjetnika za nacionalnu sigurnost nakon samo dvadesetak dana jer je FBI-u lagao o svojim kontaktima s ruskim ambasadorom, nakon izbora se ponovno uključio u javni život jer ga je Trump pomilovao i spasio od zatvora.

Dan prije sastanka u Ovalnom uredu javno je na jednoj desničarskoj televiziji iznio prijedlog o uvođenju vojne uprave u “swing states”, pokušavajući normalizirati ulogu vojske u politici. Flynna je Barack Obama svojedobno bio postavio za ravnatelja vojne obavještajne službe, ali ga je i smijenio, navodno zbog načina na koji se odnosio prema podređenima.

Umirovljeni Flynn se potom počeo pojavljivati na ruskoj propagandnoj televiziji RT, a uskoro je na gala večeri u Moskvi sjedio za glavnim stolom pored Vladimira Putina, odmah pored Emira Kusturice i bivše kandidatkinje zelenih za američku predsjednicu Jill Stein.

Nevjerojatna scena viđena samo u Trumpovoj Americi

Osim s Rusima, Flynn se tad povezao i s Trumpom, kojemu je bio savjetnik u kampanji. Njihov odnos uvijek je bio neobičan jer je Flynn jedina osoba izvan obitelji Trump kojoj je predsjednik ikad iskazao ikakvu lojalnost. Dapače, Trump se zbog Flynna uvalio u velike probleme jer je pokušao intervenirati za njega kod direktora FBI-a Jima Comeyja, a kad ga je Comey odbio – Trump ga je smijenio i pokrenuo lavinu koja je završila imenovanjem specijalnog tužitelja Boba Muellera.

Ne treba zaboraviti da je Flynn osuđeni kriminalac koji je dvaput priznao krivnju. Predsjednik koji s osuđenim kriminalcem raspravlja o postavljanju kriminalčeve odvjetnice za specijalnu tužiteljicu – to je doista nevjerojatna scena moguća samo u Trumpovoj Americi. Ta odvjetnica, Sydney Powell, teška je lujka. Sljedbenica i propagatorica QAnona i drugih teorija zavjere, pokušala je prethodnih tjedana na sudu dokazati takozvanu krađu izbora.

Ti su pokušaji završili žalosno jer suci nisu mogli vjerovati što im je donosila kao “dokaze” – za umne teorije i konstrukcije bez ikakvog materijalnog fakta. No, Powell je nepokolebljiva u pokušaju da dokaže Trumpovu nepostojeću pobjedu i kazni njegove protivnike: pred nekoliko dana je retvitala post u kojem se kaže da Biden i Kamala Harris trebaju biti pogubljeni ako uživo na televiziji ne priznaju svoje zločine. To su, kako je Trump uvijek najavljivao, “samo najbolji ljudi”.

Reakcija Pentagona na Flynnov prijedlog

Na Flynnov prijedlog uvođenja vojne uprave već je reagirao Pentagon. Pomoćnik ministra za kopnenu vojsku i načelnik stožera kopnene vojske objavili su zajedničko priopćenje u kojem kažu da “u određivanju ishoda američkih izbora nema mjesta za američke oružane snage”.

To je umirujuće, ali je skandalozno da je takvo priopćenje uopće potrebno. U konsolidiranim demokracijama vojska nema potrebu javno se ograđivati od planova za državni udar.

Da je Republikanska stranka barem u tragovima odana očuvanju demokracije, Mitch McConnell bi već danas skupio nekolicinu republikanskih senatora, otišao u Bijelu kuću, rekao Trumpu da smjesta prestane planirati državni udar ili će po hitnom postupku – i u skladu s ustavom – biti ponovno impeachan ali ovog puta i udaljen s dužnosti, barem samo par tjedana pred kraj mandata. No, republikanci nemaju više niti trunku srama, karaktera, niti su stranka koja podržava demokraciju.

Republikanski pad u sramotan ponor

U republikanskom političkom folkloru postojala je priča o tome kako predsjednik Ronald Reagan u osam godina mandata nikad nije boravio u Ovalnom uredu u košulji bez sakoa – kako ne bi oskvrnuo to sveto mjesto. Ta priča vjerojatno nije točna, ali je simpatična jer govori o (možda pretjeranom) poštovanju prema instituciji koja je to zaslužila.

Unatoč svim svojim propustima i povijesnim nedostacima, američka demokracija je jedna od važnijih tekovina ne samo ove zemlje, nego čovječanstva. Nakon revolucije koja je bila nadahnuće brojnim narodima svijeta, Amerikanci su prvi narod koji je počeo birati predsjednika. Na slobodnim izborima svake četiri godine to rade već gotovo dva i pol stoljeća. Ured tog predsjednika u Bijeloj kući zato je mjesto vrijedno poštovanja, makar i tako da se u njemu uvijek nosi sako.

To je bio kredo Republikanske stranke još do prije četiri godine. Ponor u koji su pali je sramotan. Danas republikanski predsjednik u “svetom” Ovalnom uredu planira državni udar, uvođenje vojne uprave i preokretanje volje građana koji mu nisu dali drugi mandat. Republikanska stranka, osim nekolicine časnih iznimaka, svojom šutnjom sebe osuđuje na političku smrt.