Jest da je snimljena i doima se neiskrena, ali isprika nadbiskupa Hranića ipak bi mogla biti epohalna

Pregled tjedna Dragana Markovine

FOTO: YouTube

Protekli tjedan počeo je s informacijom o curenju privatnih podataka građana od strane ionako problematičnih agencija za naplatu dugovanja. Udruga Franak je prosvjedovala tražeći odluku Vrhovnog suda prije zastare. Biskup Hranić se, doduše nemušto, ispričao nakon pritiska iz Vatikana, počeo se širiti politički otpor moliteljima na trgovima, postavljen je kamen spoticanja kao sjećanje na Borisa Hanžekovića, preminula je Vjera Solar, u Sarajevu su se odvili nacionalistički prosvjedi protiv OHR-a, bjelovarski branitelji pobunili su se protiv spomenika generalu Stipetiću, počinje i suđenje Hashimu Thaçiju, nekadašnjem predsjedniku Kosova i vodi OVK-a, a Milo Đukanović je poražen na predsjedničkim izborima u Crnoj Gori.

Curenje podataka

Masovno curenje privatnih podataka građana od strane ionako problematičnih agencija za naplatu dugovanja, u svakoj bi ozbiljnoj zemlji predstavljalo nepopravljivi skandal, dočim je u Hrvatskoj to bila tema od jednog dana. A ne bi trebala biti i ovo bi mogao biti odličan povod da se praksa ovakve naplate dugovanja i maltretiranja građana dokine.

Udruga Franak

A kad smo već kod funkcioniranja institucija, veliki prosvjed Udruge Franak pred Vrhovnim sudom s jednostavnim zahtjevom da donese definitivnu odluku kako bi se građanima omogućilo dobivanje odštete prije zastare koja nastupa u lipnju, pokazao je do koje mjere, slučajno ili ne toliko slučajno, stvari u institucijama ne funkcioniraju. Kad je ovako bitna stvar koja se odnosi na ogroman broj građana i njihove financije u pitanju, nevjerojatno je da se sve skupa uopće približilo zastari, a kamo li da je i dalje neizvjesno kada će do neke odluke doći.

Vjera Solar

Skačemo na momenat iz aktualnih problema do tragedija devedesetih. Preminula je Vjera Solar, majka ubijene devetnaestogodišnjakinje Ljubice, jedne od desetina civilnih žrtava srpske nacionalnosti, ubijenih u Sisku na početku rata. Pisao sam o toj temi veći tekst, pa da se ne ponavljam, definitivno je došlo vrijeme i za službeno sjećanje na tamnu stranu rata.

Politički otpor moliteljima

Trebalo je proći neko vrijeme, ali konačno je došlo do organiziranog političkog otpora moliteljima koji kleče subotom na trgovima nadajući se suspenziji ženskih prava. Aktivisticama koje su se proteklih subota same suprotstavljale ovom pokretu uvezenom iz Poljske, sada su se pridružili i političari s ljevice, što jeste s jedne strane znak svijesti o problemu, s druge očita najava da će uskoro izbori, a s treće i procjena da ozbiljan broj ljudi ne odobrava to što molitelji zahtijevaju.

Hranićeva isprika

Jeste da je snimljena i da se doima neiskrena, jeste da je očito natjeran od strane Vatikana nakon što je izbio veliki skandal, ali isprika biskupa Đure Hranića žrtava zbog njegovog relativizacijskog stava prema svećeniku koji je zlostavljao djecu i zbog skandalozne presice, ipak bi mogla biti epohalna, jer teško je za očekivati da će nakon ovoga ponašanje crkve u budućnosti kod ovakvih slučajeva biti jednako.

Branitelji protiv Stipetića

U Bjelovaru se opet ponavlja stara priča, s odbijanjem braniteljskih udruga na desnici da uvaže zasluge Petra Stipetića. Pobuna protiv podizanja spomenika generalu Stipetića na tamošnjoj Barutani, bez obzira na formalna objašnjenja o tome da to nije mjesto, zapravo ima ideološki problem u pozadini. Jer pokušajmo zamisliti bi li se, npr. pobunili protiv ideje da se na tom mjestu podigne spomenik Franji Tuđmanu.

Spomen na Borisa Hanžekovića

Kad smo kod spomen-obilježja, proteklog tjedna dogodila se velika stvar u organizaciji Centra za toleranciju i sjećanja na Holokaust, Vedre, nekoliko veleposlanstava, Ministarstva kulture i medija te Grada Zagreba, kada je postavljanjem kamena spoticanja pred Pravnim fakultetom, posvećenog Borisu Hanžekoviću, započet proces komemoriranja Hrvata ubijenih od strane ustaške vlasti.

Prethodne dvije godine postavljeni su Kamenovi spoticanja za ubijene Židove i Rome, ove godine postavljat će se za umorene Hrvate, a sljedeće za Srbe iz Zagreba, čime će konačno u suvremenoj Hrvatskoj biti u punom smislu riječi obilježena stvarnost ustaške države,

Suđenje Thaçiju, prosvjedi u Sarajevu, poraz Mile Đukanovića

Na kraju, ostaje nam osvrt na situaciju u regiji. Na haaškom sudu počelo je suđenje Hashimu Thaçiju, nekadašnjem predsjedniku Kosova i vođi Oslobodilačke vojske Kosova, za ratne zločine i sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu, što se vjerojatno ne baš slučajno poklopilo s nastojanjem međunarodne zajednice da se problem Kosova dugoročno zaključi.

U Federaciji BiH i dalje je na djelu opstrukcija SDA koja ne dopušta formiranje federalne Vlade u kojoj sami neće sudjelovati, a istovremeno su putem prikriveno nacionalističkih bošnjačkih organizacija održali još jedan prosvjed iz zgrade OHR-a, na kojem se otvoreno tražio odlazak Christiana Schmidta i uvođenje principa jedan čovjek-jedan glas. Ono što ohrabruje je iznimno mali odaziv na prosvjed, od jedva dvije tisuće ljudi, unatoč tome što je kompletna mašinerija Bakira Izetbegovića i Željka Komšića radila na tome.

Na kraju, Crna Gora s porazom Mile Đukanovića i izvjesnom te stabilnijom novom vlašću nakon parlamentarnih izbora u lipnju, kreće novim smjerom. Zaokret će teško biti onoliko radikalan kakav je bio svojevremeni Đukanovićev, ali će do njega izvjesno doći.