Kako posluje državna tvrtka koja će kuhati u Petrinji? Revizija im nikada nije pregledala knjige

Firma je osnovana 2005. godine zajedničkom odlukom Sanadera i Rončevića

Dugogodišnji direktor Pleter-usluga je 62-godišnji umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković, po struci diplomirani kriminalist, koga je predsjednik Republike Zoran Milanović angažirao kao svoga posebnog savjetnika. U svojim rijetkim javnim istupima, članovi Uprave posebno naglašavaju kako Pleter-usluge posluju s dobiti i bez kredita. No, neto dobit u 2019. godini, u iznosu od 462.750 kuna, nije nešto čime bi se mogla osobito pohvaliti firma s preko tisuću zaposlenih, značajno i kontinuirano subvencionirana od države.

Kuhari iz cijele Hrvatske, koji su svih ovih dana od potresa, volonterski pripremali tople obroke za ljude iz Petrinje i okolnih mjesta, spremaju se svojim kućama. U srijedu će poslužiti posljednji ručak gladnom i promrzlom stanovništvu koje je ostalo na ulici, a onda će spakirati svoje ruksake, jer kuhanje preuzima državna tvrtka Pleter-usluge. To je odluka Vlade. Najavio ju je šef novog stožera za potres, ministar Tomo Medved, rekavši da država sada ”mora osmisliti dugoročni sustav prehrane za potresom pogođeno područje”. A zatim je stigla vijest da je taj dugoročni posao, koji mora trajati sve dok se ne obnove kuće na Baniji, predan Pleter-uslugama.

Javni natječaj nije proveden. A i da jest, teško da bi hrvatski ugostitelji i hotelijeri mogli biti konkurentni u natjecanju s državnom firmom koja je, otkako postoji, zaštićena od tržišnih stresova jer uglavnom radi za vojsku i policiju, sve režijske troškove godinama joj je plaćao MORH, vojne nekretnine u kojima obavlja svoju djelatnost koristi besplatno i utoliko može biti bitno jeftinija od privatnog sektora.

Državna revizija: Nemamo nijedan izvještaj za Pleter

Dugogodišnji direktor Pleter-usluga je 62-godišnji umirovljeni general-pukovnik Marijan Mareković, po struci diplomirani kriminalist, koga je predsjednik Republike Zoran Milanović angažirao kao svoga posebnog savjetnika.

O Pleter-uslugama javnost je malo znala sve ove godine otkako je tvrtka započela s radom. S Ministarstvom obrane kao jedinim osnivačem, startali su 2005. godine odlukom vlade Ive Sanadera i ministra obrane Berislava Rončevića. U Državnoj reviziji, s kojom smo danas kontaktirali, kazali su nam da nikad u ovih 16 godina nisu zašli u Pleter-usluge da bi pregledali papire o njihovom poslovanju.

Novo državno poduzeće registrirano je kako bi preuzelo 849 radnika tadašnje Službe za gospodarenje vojnim nekretninama i još 80 kuhara i konobara koji su radili u vojnim kuhinjama. Pleteru su dani na upravljanje ugostiteljski i smještajni kapaciteti MORH-a i Hrvatske vojske, odnosno devet domova i restorana, 22 vojne kuhinje, 33 trgovine te vojni hoteli u Rakitju, Puli i onaj u Zagrebu, na adresi sjedišta MORH-a. Polovicom 2013. dana su im na raspolaganje i odmarališta Hrvatskih šuma.

Od 2014. zaposlili još 30 posto radnika

Prema riječima tadašnjeg pomoćnika ministra financija Josipa Budimira, tvrtka ima zadatak osigurati bolju ponudu, iz svoje monopolske pozicije početi raditi i za tržište, te postupno smanjiti ogroman broj zaposlenih. No, agregat radne snage je, naprotiv, samo povećavan.

Tamo 2014. godine, za vrijeme SDP-ovog ministra obrane Ante Kotromanovića, Pleter usluge zapošljavale su 743 kuhara, konobara, čistača, recepcionera i ostalih uslužnih profila. Danas imaju 1125 zaposlenih, a to je cijelih 30 posto gore. Za sve te poslove i usluge koje obavljaju i danas, Pleter se direktno naplaćuje od MORH-a, a tržišni iskorak svodi se uglavnom na najam kapaciteta i pripremu hrane za svadbe i proslave.

U poslovnim bazama podataka navode se točno 22 djelatnosti za koje je registrirana državna tvrtka Pleter-usluge. Dijapazon je širok: od pripremanja i posluživanja hrane i pića, trgovine i turizma, do proizvodnje električne energije, organiziranja seminara i simpozija i prometa i javnog prikazivanja audiovizualnih djela.

Udio prihoda koji pada s neba

U svojim rijetkim javnim istupima, članovi Uprave posebno naglašavaju kako Pleter-usluge posluju s dobiti i bez kredita. No, neto rezultat poslovanja u 2019. godini u iznosu od 462.750 kuna nije nešto čime bi se mogla osobito pohvaliti firma s preko tisuću zaposlenih, značajno i kontinuirano subvencionirana od države.

Zahvaljujući udjelu prihoda koji ovoj tvrtki ”pada s neba”, a i netržišnom pogodovanju kod poslova koje naručuje država i plaća ih sredstvima poreznih obveznika, zaposlenici Pleter-usluga zaštićeni su od svake vjetrometine. U rujnu prošle godine, zakup novog restorana državne Financijske agencije u Zagrebu, koji ima 300 kvadrata i terasu od sto, pripao je bez natječaja upravo Pleter-uslugama. Mediji su izvijestili da je ugovor između FINE i Pletera ”sklopljen šest mjeseci prije nego što je objavljen prvi natječaj za građevinske radove uređenja restorana”, i to s nevjerojatnom cijenom od 1,7 eura za kvadrat.

Dobar život na državni račun

Zaposlenici Pleter-usluga imaju po kolektivnom ugovoru prava na novčane naknade za bolovanje duže od 90 dana, naknade za rođenje djeteta, otpremnine za odlazak u mirovinu, novčani dar za djecu, jubilarne nagrade, a isplaćuju i regres i božićnicu. Isplatili su ih i ove godine kad u privatnom sektoru nema ni za plaće, a kamoli za bilo što drugo.

Jedan stručnjak koji poznaje rad Pletera rekao nam je kako se tamo ”dobro živi na državni račun, a potpuno su nesposobni za ikakvo tržišno razmišljanje”.

O tome kako će Pleter-usluge preuzeti obiman posao od ugostitelja-volontera koji skoro dva tjedna spašavaju ljude bez krova nad glavom – svi se detalji još ne znaju. No objavljeno je da će Pleter, pod upravom generala Marekovića, kuhati za postradale u vojarnama u Petrinji, Buni i Zagrebu, zajedno sa obrocima koji se tamo ionako pripremaju za vojsku, a hrana će se svaki dan prevoziti na postradalo područje i vjerojatno stizati hladna.

Je li kuhinja za prirodne katastrofe bila ”adekvatna”

Na čuđenje zbog čega, odmah nakon potresa, MORH nije poslao u Petrinju novu novcatu mobilnu i neraspakiranu američku kuhinju za 1800 obroka dnevno koju je SAD donirao Hrvatskoj vojsci, ministar Darko Horvat u subotu je izjavio kako ”nije bilo potrebe za mobilizacijom vojne kuhinje” koja, uostalom, i nije namijenjena za ovakve situacije.

To djeluje kao nestvarno objašnjenje znajući da je američki časnik Denny – predajući 2018. HV-u donaciju za pripremu i posluživanje hrane vrijednu 1,3 milijuna dolara – izjavio kako je riječ o ”izrazito korisnom” poklonu ”koji služi ne samo za potporu vojsci, nego i civilnom stanovništvu u slučaju prirodnih katastrofa, kao što su poplave ili požari”.

No, i Medvedovo ministarstvo poslalo je javnosti nevjerojatno priopćenje u kome tvrdi da je ”koncept” s volonterima bio ”mnogo ekonomičniji, učinkovitiji i brži” nego otvaranje američke vojne kuhinje ”Force Provider All Electric Kitchen 600 PAX”, koja, navodno, uopće ”nije adekvatna” za prehranu civila nakon potresa. Tako da će, sa zakašnjenjem od dva tjedna, u porušenu Petrinju stići državne Pleter-usluge. A o njihovoj ”adekvatnosti” čut će se vrlo brzo.