Kako se premijer bori s debaklom cijepljenja? Kao i uvijek, cinizmom

Nakon kaosa s organizacijom cijepljenja, premijer tvrdi da je njegova dionica završena - nabavom cjepiva

Trinaest mjeseci nakon što je proglašena pandemija i nakon što su krenule analize o tome da će masovno cijepljenje biti zahtjevan logistički zadatak za izlazak iz pandemije, 116 dana nakon što su u Hrvatsku stigle prve doze cjepiva, predsjednik Vlade svečano izjavljuje kako su “ministar zdravstva i doktor Capak” dobili zadaću organizirati cijepljenje

U Hrvatskoj se trenutno vodi doslovna utrka protiv bolesti i smrti. Skoro pedeset umrlih s Covidom-19 svakog dana, s daljnjim porastom novozaraženih (opet najgori u EU) što garantira neprestanu karavanu novih autobusa mrtvih (barem) narednih nekoliko tjedana.

S druge strane se nalazi nada – cijepljenje koje, ako je bilo i ekstremno tvrdoglavih koji su sumnjali, u praksi dokazano zaustavlja epidemiju, bolesti i pogrebe kakvih je bilo debelo previše u posljednjih 13 mjeseci. Hrvatska, međutim i na cijepljenju, kao na svoj sili ispita za vrijeme ove pandemije, tragično pada.

Slučajan višak

Niti punih 116 dana otkad se ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak slikao na kutiji iz prve pošiljke cjepiva koja je došla u Hrvatsku, nisu cijepljeni svi stariji od 65, niti su cijepljeni svi koji pate od kroničnih bolesti. Nisu, zaboga, cijepljeni još ni svi oni koji imaju više od 65 godina, a uz to i kronične bolesti.

Cijepljeni su, zato, još u davnom siječnju i veljači mnogi politički, gospodarski i ini pripadnici društvene elite – njihovi prijatelji, ljubavnici/e i članovi obitelji, iako po niti jednom kriteriju nisi bili prioritet. Naletjeli ljudi, ničim izazvani, eto, na višak cjepiva. Iako se radio o očitom pogodovanju na štetu zdravlja najranjivijih – nitko, jasno, nije odgovarao.

Distanca koje nema

A onda je konačno došlo i nešto više cjepiva, pa su se otvorili punktovi za masovno cijepljenje. Najviše kontroverze izazvao je onaj jedini u najvećem gradu.

Netko s neviđenim smislom za organizaciju je stavio 15 punktova za cijepljenje u jedan paviljon Zagrebačkog velesajma na koji se ulazi – na jedan ulaz. Još dok se cijepilo samo AstraZenecom tamo su znale izbiti gužve u kojoj se distanca poštivala otprilike kao na sprovodu Milana Bandića.

Woodstock za koronu

No, prvog dana kad je stigao Pfizer, jučer, Velesajam se, očito na potpuno iznenađenje odgovornih, pretvorio u Woodstock za koronavirus.

Biblijske gužve, ljudi jedni na drugima i Cecilija Rotim iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo koja na rubu snaga i živaca u kamere pojašnjava kako nema potrebe za novim punktom za cijepljenje jer ih imaju 15. To je onih petnaest do kojih se dolazi kroz jedna, ista vrata.

Di je žurba?

I prije utorka i Pfizera je na Velesajmu bilo nezadovoljnih građana. Razlog? Na jedinom mjestu masovnog cijepljenja u glavnom gradu najgore EU zemlje po incidenciji novozaraženih u posljednjih sedam dana, cijepljenje se ne provodi – ponedjeljkom ujutro i petkom popodne. Naravno, ne provodi se ni vikendom. Zar je negdje žurba?

Bio bi minimum ne političke odgovornosti, ne čak ni društvene pristojnosti, nego elementarnog kućnog odgoja da zbog ovog zagrebačkog sramotnog debakla ostavke padaju kao na traci, po cijeloj vertikali odgovornosti. Naravno da se nikome nije ama baš ništa dogodilo.

Eh, koji sustav…

Uz sve to, jasno, na Velesajmu je pao i kompjuterski sustav, pa je i to bio razlog zastoju u cijepljenju. Koji sustav? Eh, koji… Onaj koji od samog starta ima golemih problema, što očito ne prestaju i čiji je najpoznatiji dio, sad već ciničnog naziva CijepiSe razlog tome što se ovih dana o ministru zdravstva priča kao o čovjeku kojem su dani na funkciji koju obavlja – odbrojani.

Sve to skupa, sav taj mulj “javne i transparentne” dodjele poslova, sva ta dubina nacionalnog poraza u bitci s pandemijom i, posebno, organizaciji cijepljenja je, međutim, mlaka vodica u odnosu na besramni cinizam koji se danas razlio sa samog vrha.

Mečka pred Andrejevim vratima

Andrej Plenković je, naime, konačno osvijestio da se debeli debakl s cijepljenjem dosta nezgodno poklapa s tajmingom lokalnih izbora i da mečka odgovornosti počinje nervozno cupkati i pred njegovim vratima. Pa je u dosad rijetko viđenoj maniri s elegantnom lakoćom, jednostavno – oprao ruke.

“Cjepivo više nije problem, to je ključna poruka. Dosad smo cijepili nešto manje od 600.000 ljudi. Zadaća je ministarstva i lokalnih zavoda da se organizira i intenzivnije provede cijepljenje diljem Hrvatske. (…) Država je osigurala dovoljnu količinu cjepiva, osigurali smo materijal. Ministar zdravstva i doktor Capak imaju zadaću tehnički organizirati cijepljenje u idućih 70-ak dana”, kazao je danas Plenković.

Zadaća (barem) 116 dana prekasno

Ukratko – njegova dionica oko cijepljenja je završena, on je cjepivo nabavio, a za sva ostala pitanja i sve bijesne reakcije oko debakla kojeg gledamo svakog dana – obratite se Capaku i Berošu. Jer, oni su dobili zadaću organizirati cijepljenje.

Trinaest mjeseci nakon što je proglašena pandemija i nakon što su krenule analize o tome da će masovno cijepljenje biti zahtjevan logistički zadatak za izlazak iz pandemije, 116 dana nakon što su u Hrvatsku stigle prve doze cjepiva, predsjednik Vlade svečano izjavljuje kako su “ministar zdravstva i doktor Capak” dobili zadaću organizirati cijepljenje.

Blato epskog neuspjeha

Najmoćniji političar u zemlji, ukratko, dok se u Hrvatskoj vodi doslovna utrka protiv bolesti i smrti, a cijepljenje se ne provodi vikendom (ni ponedjeljkom ujutro, ni petkom poslijepodne) pere, ma što pere – dezinficira svoje ruke od najmanjeg trunka odgovornosti. Ne bi bilo zgodno, očito, uprljati blatom epskog neuspjeha vlastiti lik i djelo na nezgodnoj stranici predizbornog kalendara.

Nevolja je u tome što se elegantna lakoća licemjerja i besramni cinizam u principu ne daju isprati prikladnim rečenicama s tiskovne konferencije. Nego se njima samo dodatno i nepovratno naglašavaju.