Kako su nam snježna mećava i onaj kolaps prometa pokazali nekoliko tragikomičnih stvari o Hrvatskoj

Pregled tjedna Dragana Markovine

27.02.2023, Gospic - Putnici koji su tijekom nedjelje ostali zarobljeni u snjeznoj mecavi u Gospicu jutros oko 11 sati u kolini su krenuli iz Gospica prema Gracacu. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
FOTO: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Bio je ovo tjedan koji je počeo snježnom mećavom koja je paralizirala zemlju i mnoge ostavila na sred putovanja, nastavio se revizionističkim predavanjem u Zagrebu i preporukom za gledanje filma ‘Oluja’ u školama u Srbiji. Vučić i Kurti su na sastanku u Bruxellesu manje-više prihvatili europski plan za Kosovo, premijeru Plenkoviću je Sabor očekivano izglasao povjerenje, u Bosni i Hercegovini SDA je blokirala uspostavu vlasti u Federaciji, u Splitu su se susreli zagrebački i splitski gradonačelnik, a Liverpool je u najvećem derbiju Premier lige upisao povijesnu pobjedu protiv Manchester Uniteda.

Snježna mećava i kolaps prometa

Iako su meteorolozi danima najavljivali što će se dogoditi, niti građani koji su krenuli na put, niti službe koje bi trebale održavati Autocestu A1 nisu bile spremne za snježnu oluju koja se dogodila. Autocesta je danima bila zatvorena, lički turizam je dobio jednokratnu punu popunjenost kapaciteta, organizirani su i prihvatni centri, a dogodilo se i to da smo konačno osvijestili kako postoji i željeznica kao prijevozno sredstvo.

Prosto je nevjerojatno da u vrijeme dok kompletan svijet ulaže u modernizaciju željeznica, koje predstavljaju najekonomičniji i ekološki najprihvatljiviji način prijevoza i koju uostalom mnogi ljudi, posebno turisti vole, Hrvatska ima tragikomičnu Ličku prugu između Zagreba i Splita.

O obnovi brže Unske pruge više nitko i ne govori nakon inicijalnih pokušaja, a postojeća je u stalnim problemima s jednom linijom dnevno između dva najveća grada u zemlji. Kad bi se u Vladi sjetili, barem nakon ovoga kad se jedino željeznica pokazala sposobnom povezati Dalmaciju sa Zagrebom, da postoji neka pruga i južnije od Rijeke, koja vapi za ulaganjem modernizacijom, barem bismo imali neku korist od ovog kolapsa.

Vučić-Kurti

Istovremeno dok je Hrvatska bila paralizirana, Aleksandar Vučić i Albin Kurti su u Bruxellesu de facto prihvatili famozni sporazum o Kosovu, ma koliko to Vučić negirao i nastavljao pričati o crvenim linijama poput članstva u UN-u i priznavanja nezavisnosti. Tim sporazumom Kosovo će manje-više dobiti sve, dok će se Srbija morati zadovoljiti Zajednicom srpskih opština. Ali i brzom željezničkom prugom između Beograda i Niša, koju je Europska unija odlučila financirati sa 600 milijuna eura.

Neuspješni opoziv

Na političkoj sceni situacija je jednako dosadna i bez bitnijih događaja. Ako pod njih ne računamo špekulacije o tome hoće li se Kolinda Grabar-Kitarović još jednom kandidirati na predsjedničkim izborima i očekivano neuspješni opoziv premijera Plenkovića u Saboru. No, bez obzira na to što je to bilo očekivano, onih sedamnaest koji se nisu pojavili, posebno onih iz oporbe su nadrealni. Jedinu stvar na kojoj bi baš morali biti prisutni odlučili su eskivirati, poručujući da ionako to što rade nema nekog smisla.

Puljak-Tomašević

Stoga se kao jedina politički relevantna vijest tjedna odvila u Splitu na sastanku Tomislava Tomaševića i Ivice Puljka, na kojem su službeno razgovarali o gospodarenju otpadom, prihvatljivom stanovanju, upravljanju gradskom imovinom i nedostatkom vrtića, a neslužbeno sasvim sigurno o budućoj političkoj suradnji u kojoj obojica imaju isti problem. Premoćno su odnijeli pobjedu u dva najveća grada, ali i dalje nemaju ozbiljnu nacionalnu stranačku infrastrukturu.

Opstrukcija formiranja vlasti u Bosni i Hercegovini

U Bosni i Hercegovini, u kojoj je relativno brzo formirana vlast na državnoj razini, došlo je do očekivane opstrukcije formiranja vlasti u Federaciji, do čega je došlo jer je SDA uspjela dobiti nekoliko zastupnika u bošnjačkom klubu u Domu naroda, što novoizabranom potpredsjedniku Federacije BiH iz te stranke omogućava da opstruira uspostavu vlasti, iako postoji parlamentarna većina. No, iz Izetbegovićeve stranke su otvoreni. Neće dopustiti nijednu vladu u kojoj nema njihove stranke, bez obzira na to što nitko s izuzetkom Željka Komšića, ne želi s njima. I na potezu je opet Visoki predstavnik Christian Schmidt.

Revizionističko predavanje u Zagrebu

U Zagrebu je pak na Hrvatskom institutu za povijest održano ugodno i već uhodano druženje revizionistički nastrojenih srpskih i hrvatskih povjesničara, koji neskriveno simpatiziraju vlastite kolaboracioniste iz Drugog svjetskog rata i s jednakom strašću s kojom ne mogu smisliti partizanski pokret i socijalističko razdoblje. Razlog zbog kojeg se sada digla buna u javnosti leži u time što je na predavanje došao Vlado Vurušić i povodom toga je napisao tekst u Jutarnjem listu. Sve skupa dobilo je niz reakcija pa i službeno priopćenje instituta, u kojem nije demantirana bit ovih razgovora i predavanja.

Oluja u školama

U Srbiji je pak resorno ministarstvo dalo preporuku za puštanje propagandnog filma ‘Oluja’, redatelja Milana Radunovića u školama, što je dovelo do reakcije hrvatskih stranaka i udruga u Srbiji. A stvar je vrlo jednostavna. Riječ je o filmu koji potpuno dekontekstualizira razloge za Oluju i potpuno ignorira sve ono što joj je godinama prije prethodilo. Ukratko, ovdje još uvijek nitko nije spreman uvažiti perspektivu drugoga.

Liverpool

Na kraju tjedna, Kloppov Liverpool koji ovu sezonu igra uglavnom loše, do te mjere da svi ozbiljni mediji pišu o njegovoj tradicionalno kriznoj sedmoj godini u nekom klubu i o skorom odlasku, u nevjerojatnoj utakmici koju su savršeno odigrali, pobijedili su sa 7:0 najvećeg rivala Manchester United, upisujući tako datum 5. ožujka u vječnost. Ovdje nam ostaje samo da se naklonio Salahu, Nunezu, Gakpu i Firminu.