Malo što je toliko samorazotkrivajuće kao Jandroković koji hvali Vladino postupanje u krizama dok oluja razara Slavoniju

Vlada čiji skupi sustav za upozoravanje građana nije nikog upozorio na smrtonosnu oluju nas, vele, brani od kaosa

FOTO: Pixsell

Ništa čudno, jer Vlada koja se, hvala gospodine Jandrokoviću, potvrdila u krizama, upravo juri u predizbornu kampanju na krilima činjenice da će - možda! - svi stradalnici u potresu na Baniji do kraja godine biti iseljeni iz limenih kontejnera. U privremeni smještaj. Tri fucking godine nakon potresa!

Otprilike u to vrijeme, oluja koja je poharala Zagreb, divljala je po Slavoniji. Predsjednik Sabora Gordan Jandroković, s grozdom mikrofona pred sobom, spominjao je kaos. No, Jandroković nije mislio na kaotične vremenske neprilike koje su te srijede zadesile dobar dio Hrvatske. Nego na oporbu.

“Jedini cilj izvanredne sjednice Sabora je politikantstvo oporbenih stranaka koje ponovno nastoje izazvati kaos i destabilizirati vlast”, grintao je zbog činjenice da, radi presedanske odluke predsjednika Republike, saborske zastupnike mora povući s godišnjeg odmora na koji ih je poslao HDZ. A onda je povukao ključnu paralelu, razdjelnicu na “mi” i “oni”, čvrsto razgraničenje koje će, nadaju se u njegovoj stranci, birači itekako uskoro imati na pameti.

Normalno funkcioniranje

“Za razliku od takvog pristupa”, krenuo je predsjednik Sabora misleći na spomenuti kaos i destabilizaciju, “Vlada je u svim krizama dosad, bila posvećena pronalasku rješenja kojima smo zaštitili građane i gospodarstvo te omogućili normalno funkcioniranje države i društva”. U trenutku dok je o tome govorio, tek su se prvi glasovi na društvenim mrežama krenuli pitati što je, dovraga, bilo s onim skupo plaćenim sustavom hitnog uzbunjivanja kojeg su iz Vlade nedavno pustili u probni rad.

Odgovor je, dakako, krajnje jednostavan. Sa sustavom za rano upozoravanje i upravljanje krizama, za prijatelje SRUUK-om, bilo je sve u najboljem redu. Sustav je i dalje spreman “brzo i učinkovito obavještavati građane i sudionike civilne zaštite o opasnostima koje prijete i mjerama koje je potrebno poduzeti za smanjenje ljudskih žrtava i materijalnih šteta”, kako piše na njegovoj web stranici.

Pitanje Pravilnika

E sad, iako je Vlada početkom lipnja sama sebi udivljeno čestitala jer je probno slanje poruka, kako su ocijenili, bilo uspješno; iako je u srijedu, nažalost, itekako bilo ljudskih žrtava; a o materijalnim štetama da se ne govori, SRUUK se nije javljao. Ali, nema straha, sve će ubuduće biti dobro.

Evo, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović je u četvrtak pomalo svečano najavio da je upravo došlo zadnje mišljenje Ministarstva obrane na prijedlog Pravilnika oko korištenja SRUUK-a. Pa onda ide javno savjetovanje, pa eventualno poboljšavanje prijedloga i, dok trepneš, negdje u rujnu, listopadu, studenom – svejedno – Pravilnik kojim se određuje tko će i kako koristiti sustav za upozoravanje stanovništva bit će usvojen.

Tako je to s Vladom koja je uvijek, kako je to skromno rekao Jandroković dok je oluja čupala stabla i krovove po Slavoniji, “posvećena pronalasku rješenja kojima smo zaštitili građane i gospodarstvo te omogućili normalno funkcioniranje države i društva”.

Iznenadila ih i turistička sezona

Naravno, cinizam jedne kronično i gotovo kriminalno (ovaj put je riječ o stupnju, a ne o nakani) nesposobne državne administracije ovdje je velik poput apsolutnog izostanka odgovornosti. Testiranje u lipnju je bila potpuna katastrofa: 20 posto ljudi uopće nije dobilo nikakvu poruku, SMS-ovi su kasnili, linkovi u njima se nisu otvarali, a državnu upravu je šokirala čak i turistička sezona – u Dalmaciji su očekivali 600 tisuća ljudi, a bilo ih je pedeset posto više.

Nakon ovotjedne katastrofalne oluje ravnatelj Civilne zaštite je petljao o narančastim i crvenim meteoalarmima kao razlogu zbog kojeg se sustav nije aktivirao. Pa je priča s Božinovićem skrenula na Pravilnik, koji samo što nije. Da bi ministar unutarnjih poslova izvukao i tehnička ograničenja po kojima je, navodno, potrebno minimalno 45 minuta da se samo građanima Zagreba pošalju sve poruke.

Majka svih rasprodaja

Radi se, valja posjetiti, o sustavu koji bi trebao “brzo i učinkovito” obavještavati građane o stvarima poput ove koja je u srijedu zadesila velik dio Hrvatske. O sustavu koji je, kako se Vlada sama pohvalila, uspješno testiran prije više od mjesec dana. O sustavu, na kraju, koji je koštao tek nešto manje (8,3 milijuna eura) nego što je HEP spalio savršeno bezbrižno (i ničim ometano) prodajući plin na nedavnoj majci svih rasprodaja.

Priča sa SRUUK-om, naravno i nažalost, nije jedini primjer kako Vlada koja nam je, kako to predstavljaju Jandroković i bezbrojni jandrokovići iz vladajuće ekipe, jedina brana pred kaosom i destabilizacijom, u krizama štitila građane i gospodarstvo. Hrvatska je, stalno se na to mora podsjećati jer ništa drugo nikad u ovoj zemlji nije bilo toliko sustavno gurano u zaborav, u pandemiji doživjela najveću tragediju u svojoj modernoj povijesti, veću od Domovinskog rata.

Tri fucking godine

Vrhovi svjetskih lista smrtnosti od covida-19 nisu se dosegnuli sami od sebe; trebalo je tu dosta rada na sustavnoj improvizaciji, politizaciji i relativiziranju krize. Trebalo je mjere dimenzionirati i provoditi (često) po političkim prioritetima trenutka, a kampanju cijepljenja odvoziti zainteresiranošću predsjednika Uprave HEP-a za cijene njihovog plina ovog lipnja.

Vlada koja se, hvala gospodine Jandrokoviću, potvrdila u krizama, upravo juri u predizbornu kampanju na krilima činjenice da će – možda! – svi stradalnici u potresu na Baniji do kraja godine biti iseljeni iz limenih kontejnera. U privremeni smještaj. Tri fucking godine nakon potresa!

Rečenica iz PR skripte HDZ-a

“Vlada je u svim krizama dosad, bila posvećena pronalasku rješenja kojima smo zaštitili građane i gospodarstvo te omogućili normalno funkcioniranje države i društva”, odverglat će, savršeno rutinski i bez obzira na sve, rečenicu iz PR skripte HDZ-a predsjednik Sabora Gordan Jandroković. Dok oluja koja je maloprije razbijala i ubijala u Zagrebu upravo tutnji i ubija na istoku zemlje.

Ali, ne treba biti mračan i pesimističan. Evo, Ministarstvo obrane je baš možda u tim trenucima davalo svoje zadnje mišljenje na pravilnik o korištenju sustava za rano upozoravanje.