Ne budimo zajedljivi. Pomažući dr. Banožiću da si sagradi kuću, dobivamo garanciju da tako sposoban stručnjak neće iseliti iz Slavonije

On nipošto nije prototip siromaška, niti se o njemu može ispričati tužna i ganutljiva socijalna priča

FOTO: Patrik Macek / Pixsell

Od osobe s doktoratom iz ekonomije - pa dobro, neka je i iz Osijeka - očekivalo bi se da se bar minimalno snalazi s jednostavnim brojkama i sumama. Ali očekivanja se, kao što znamo, znaju izjaloviti

Ministar Mario Banožić samoprijegorno je izjavio kako neće ”ni prihvatiti ni koristiti pravo na subvencionirani kredit APN-a”, koji je već dobio, ”ako bi time nekom drugom građaninu oduzeo mogućnost subvencije”. Od osobe s doktoratom iz ekonomije – pa dobro, neka je i iz Osijeka – očekivalo bi se da se bar minimalno snalazi s jednostavnim brojkama i sumama. Ali očekivanja se, kao što znamo, znaju izjaloviti. Tako i kod doktora Banožića.

Znači, ili nas Banožić mota oko plota, ili stvarno nije u stanju pojmiti da novac za državne subvencije (nikad i nigdje) nije beskonačan. Država odredi koliko će dati i povrh toga više nema pa da si bog. Potrošeno. Troši se po listi prioriteta, a kad se svota iscrpi, podvlači se crta.

To, dakako, znači samo jedno. Da ”neki drugi građanin”, koji bi se rado skućio kreditom preko APN-a, neće doći na red za svotu od preko 25.000 eura, koju je Banožiću poklonila država da sagradi kuću u Vinkovcima. Tog novca, naime, više nema budući da je već odobren Banožiću.

Svi se prave ludi

Osim toga, natječaj za sredstva preko APN-a još traje tako da se ”neki drugi građani” i dalje kandidiraju da im se odobri pomoć države za rješavanje stambenog problema. Kako trust mozgova u dotičnoj državnoj agenciji ne zna i ne može znati kakve će sve molbe još doći na njihov uvaženi stol, bilo bi logično da s konačnom listom dobitnika čekaju dok istekne natječajni rok. Ali Banožić je već uslužen. Kredit mu je odobren 14. travnja iako se prijave mogu slati do 28. travnja. I svejedno pomoćnik direktora APN-a Goran Golenić tvrdi da ”na sve zahtjeve gledaju jednako”.

Svi se, dakle, prave ludi. Među njima i premijer Plenković, koji tvrdi kako nije bio obaviješten o tome da se njegov ministar Banožić kandidira za kredit preko APN-a, ali da je i on građanin kao i svaki drugi pa se ni njemu ne mogu zanijekati prava koja uživaju svi ostali. To je zgodno brkanje pojmova premda kod birača HDZ-a možda može upaliti.

Jer bi se ministri hrvatske vlade i ostali visoki politički dužnosnici – s velikim plaćama i ostalim pogodnostima koje uživaju – morali suzdržati od korištenja socijalnih fondova i mehanizama namijenjenih stanovništvu slabijih financijskih mogućnosti i lošijeg imovinskog stanja. To je nepisano pravilo pristojnosti i reda.

Sposoban stručnjak

Osim toga, Banožić nipošto nije prototip jadnog siromaška, niti se o njemu može ispričati tužna i ganutljiva socijalna priča. U Vinkovcima, gdje je živio dok se nije vinuo u Vladu i gdje sada gradi kuću uz pomoć APN-a, već ima stan od 82 kvadrata i građevinsko zemljište. Njegova je plaća 3630 eura, a ženina 1545, to je ukupno 5175 eura na mjesec iliti preko 36.000 kuna, a još se nešto stavilo i na štednju.

Druga stvar: onog momenta kad je postao ministar državne imovine, što je bila njegova prva funkcija u Vladi, Banožić je sam sebi dodijelio državni stan od 92 kvadrata čije je uređenje, prema njegovim estetskim zamislima, također platila država, uključujući i nabavku dekorativnih jastučića za vedriji izgled dnevnog boravka. Nismo obaviješteni jesmo li ministru kupili i pidžame. A sada stiže i državna subvencija za kuću.

Pa lijepo. I ne treba zapravo oko svega toga biti zajedljiv. Jer ako ministru Banožiću pomognemo da još bolje živi, imat ćemo neku garanciju da se iz domovine i ravne Slavonije neće iseliti jedan tako sposoban stručnjak i domoljub, koji nas je sve zadužio požrtvovnim radom za Hrvatsku.