Nekad je nužno odabrati stranu

Plenković je genijalan. Pred lokalne izbore prijeti da će smanjiti ovlasti lokalnim tijelima koja se bave pandemijom

Plenkoviću ne smeta ni korupcija u vrhovima vlasti, ni politizacija borbe protiv pandemije. Grize ga samo - neposluh

17.12.2019., Zadar - Obiljezeno 30. godina od osnutka HDZ a. Skupu je prisustvovao i premijer Andrej Plenkovic. Joso Nekic, Andrej Plenkovic, Bozidar Kalmeta   Photo: Marko Dimic/PIXSELL
FOTO: Marko Dimic/PIXSELL

I naivnijima je odavno postalo jasno da premijera Andreja Plenkovića ni najmanje ne brinu sumnje na korupciju u najvišim redovima njegove stranke i vlasti. Pa tako ni najmanje ne iznenađuje da ga živo boli briga za to što je ministarstvo branitelja već dva puta odgađalo iseljenje Ive Žinića iz bespravno “oslobođenog” komfornog državnog stana u Zagrebu.
Niti što premijer ne misli da bi ministar Tomo Medved zbog toga morao otići – štoviše, prkosno poručuje tobože oporbi, a zapravo javnosti, da eventualni opoziv Medveda neće uspjeti i da će HDZ trajati na vlasti do 2024. godine.

Ni najmanje ne iznenađuje, nadalje, beskrajni cinizam koju Plenković i njegov ministar unutarnjih poslova Davor Božinović iskazuju prema elementarnom zdravom razumu javnosti. Besramnost vladajućih je, uostalom, hit sezone. Dakle, zgražanje o tome da se neki lokalni stožeri “bave politikantstvom” ili “bildaju mišiće na pandemiji” nije ni najmanje iznenađujuće.

Sigurna Hrvatska

Naravno da i Božinović i Plenković dobro znaju da je baš njihova Hrvatska demokratska zajednica majka svih politizacija pandemije. Da je HDZ cijelu predizbornu strategiju prošle godine temeljio baš na politizaciji borbe protiv korone i neumornom raubanju Nacionalnog stožera za civilnu zaštitu kao svakodnevnog, vrhovnog i sveprisutnog predizbornog spota.

“Pobijedili smo koronu”, “U krizi se poznaju lideri”, “Sigurna Hrvatska” bili su slogani potpune i besramne politizacije borbe protiv pandemije od strane vlasti, koja se materijalizirala u visokim mjestima popularnijih stožeraša na HDZ-ovim izbornim listama i u gubitku golemog dijela kredibiliteta koje je to tijelo prije godinu dana imalo u javnosti.

Politizacija borbe protiv pandemije, uostalom, nije bez krivnje ni za tisuće umrlih ove jeseni i zime u stravičnom drugom valu. S kojim je vlast odgađala i omekšavala suočavanje ne bi li bez peripetija omogućila politički osjetljivu Kolonu sjećanja u Vukovaru ili što neometanije odvijanje crkvenih događanja za Božić i kasnije.

Novi izboji bijesa

Sve to je, dakle, i nehajnost prema korupciji, i politizacija pandemije, i besramni cinizam odavno apsolvirano. Novi izboji bijesa svemoćne političke vlasti prema onima koji se ne ravnaju prema njenim vrhovnim autoritetima su, stoga, posve očekivani.

Ipak, jedna stvar ipak iznenađuje i pokazuje kako svevlast, ipak, u najmanju ruku slabi političke instinkte. Bijesan što neki stožeri i lokalni zavodi za javno zdravstvo pokazuju svoje (usput, u dobrom dijelu začudne) ideje o suočavanju s pandemijom (Primorsko-goranska županija oko cjepiva ili Istarska oko otvaranja terasa kafića) Plenković kreće prijetiti.

Učvršćivanje hijerarhije

“Moramo promijeniti da nam sa županijske razine zavoda za javno zdravstvo netko vodi svoju politiku, politiku suprotnu WHO-u, suprotnu EMA-i stavu HZJZ-a”, kazao je danas premijer, poručivši kako će do te promjene doći čim prije i kako se o tome čuo s ministrom zdravstva Vilijem Berošem. “Inače nisam zadovoljan time da županijski zavodi nisu hijerarhijski subordinirani HZJZ-u. To je loša praksa”, istresao je bijesni premijer ono što mu je na srcu.

Dakle, tri mjeseca pred lokalne izbore, centralna vlast u Zagrebu mogla bi potaknuti promjene kojima bi se smanjila autonomija lokalnih zdravstvenih vlasti . Zvuči kao recept koji bi doista mogao uspjeti u tome da u cijelom nizu sredina – a u Istri i Primorsko goranskoj županiji pogotovo – na birališta izmami veće količine nezadovoljnih birača. Onih koji ni u kojem slučaju neće glasati za – HDZ.