Plenković nikad neće ukinuti komore. Zašto? Trebaju mu da služe Vladi i glume predstavnike privatnog sektora

Što nam govori objašnjenje šefa HOK-a zašto ih svi moraju plaćati

Ako nijedna Vlada nije u stanju ukinuti takve, relativno bezvezne institucije, jasno je da nisu sposobni ni za znatno ozbiljnije poteze. Kako ćeš ukinuti 100 općina, ako nisi u stanju rastjerati nekoliko stotina uhljebljenih u komorama?

Šef Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec, u ponedjeljak je bio vrlo otvoren objašnjavajući zašto se zalaže da obrtnici i dalje plaćaju obveznu članarinu. Zato što bi se u suprotnom, u slučaju ukidanja članarine, morali boriti za prihode.

Da borba za prihode na tržištu nije laka, osim Ranogajca, znaju i njegovi (prisilni) članovi, pa sve manje obrtnika želi svoj teško zarađeni novac trošiti na članarinu u Komori od koje, mnogi od njih, ne vide nikakve koristi.

HOK i HGK služe Vladi da glume predstavnike privatnog sektora

S druge strane, HOK, kao i druge komore, kada bi se financirali dobrovoljnim članarinama, morali bi zaista zastupati interese svojih članova. Do sada su komore – tu se misli na HOK i HGK – uglavnom služile Vladi tako da su glumile predstavnike poslovnog sektora, obrtnika i poduzetnika, u dijalogu oko donošenja nekih zakona ili odluka.

Da bi vidjeli kako to izgleda u praksi možemo se prisjetiti slučaja iz rujna prošle godine, kada je Udruga ugostitelja Kvarnera i Istre pokrenula prosvjednu akciju kako bi upozorili na svoje probleme uzrokovane protuepidemijskim mjerama. Kvarnerski i istarski ugostitelji pokrenuli su akciju pod nazivom “5 do 12” kojom su htjeli potaknuti institucije na djelovanje kako bi se očuvali poslovi u njihovom sektoru jer im je i tada bio ograničen rad.

Prošlog rujna HOK je glumio glasnogovornika Vlade

No, u priču se upleo Ceh ugostitelja Hrvatske obrtničke komore, koji je stao u obranu Vlade. Oglasili su se priopćenjem u kojem je stajalo da prosvjed “u ovom trenutku nije način rješavanja teškog i neizvjesnog stanja u kojem se zatekao ugostiteljsko-turistički sektor”.

HOK-ovci su se tada potpuno uživjeli u ulogu Vladinog zastupnika pa su u priopćenju napisali i da “razumiju težak položaj u kojem se nalazi ugostiteljsko-turistički sektor u Republici Hrvatskoj” te da su dosadašnje mjere pomoći rezultat njihove dobre suradnje s institucijama.

Ranogajec očito ne želi voditi komoru, ako nema obveznu članarinu

Ranogajec je jučer rekao da mu plaća u HOK-u iznosi 12 tisuća kuna neto, s time da još dobiva i 1500 kuna po sjednici kao član odbora u HAMAG-u, no čini se da ne namjerava ostati na čelu Komore, ako ukinu dobrovoljno članstvo.

Naime, rekao je da “bismo trebali razmisliti o tome da će ljudi koji preuzmu komoru u dobrovoljnom članstvu štititi svoje osobne interese”, što bi značilo da ne računa da bi ostao na funkciji, ako bi se za HOK trebao “boriti za prihode”.

Prema izvješću za 2019. godinu HOK je imao prihode od oko 22 milijuna kuna. Zanimljivo je da su im prihodi od prodaje roba i usluga bili samo 321 tisuću kuna, što znači da su jako ovisni o prisilnim članarinama i transferima iz proračuna. S obzirom na tu brojku, ne čudi da Ranogajec ne računa biti u HOK-u, kada i ako im ukinu članarinu.

Plenković je čuvar parazitskog sustava, pa komore nemaju razloga za brigu

S obzirom na to da je Plenkovićeva Vlada izrazito protureformski raspoložena, da je premijer spreman upotrijebiti sva sredstva da obrani postojeće strukture koje parazitiraju na račun onih koji se svakodnevno “bore za prihode”, HOK, HGK i sve druge slične organizacije, zapravo nemaju razloga za brigu.

Svi dosadašnji pokušaji ukidanja komora bili su neuspješni, pa će tako vjerojatno propasti i ovaj posljednji pokušaj kroz izmjene zakona u Saboru. No, ako nijedna Vlada nije u stanju ukinuti takve, relativno bezvezne institucije, jasno je da nisu sposobni ni za znatno ozbiljnije poteze. Kako ćeš ukinuti 100 općina, ako nisi u stanju rastjerati nekoliko stotina uhljebljenih u komorama?