Republikanci ga se odriču, banke i tvrtke prekidaju sve veze, opoziv... Kako Trump polako gubi sve

Trumpov brend postao je toksičan, a njegova financijska i poslovna budućnost svaki se dan čini sve sumornija

S Trumpovim odlaskom iz Bijele kuće počela je bitka za Republikansku stranku, ako od nje išta uspije preživjeti. Prvi veliki okršaj vodi se upravo oko impeachmenta. On je povijesan i po broju kongresnika iz predsjednikove stranke koji su se složili s optužnicom. Čak deset republikanaca glasalo je protiv Trumpa, među njima i Liz Cheney, po hijerarhiji treća najvažnija republikanka u Zastupničkom domu.

U Kongresu koji vojnici moraju čuvati od njega, Donald Trump impeachan je zbog poticanja na oružani ustanak protiv Sjedinjenih Država. Tjedan dana prije kraja svog jedinog mandata, a tjedan dana nakon što je tisuće svojih pristaša nahuškao da zauzmu Kongres i pokušaju spriječiti potvrdu izborne pobjede Joea Bidena, Trump je postao jedini predsjednik koji je dvaput optužen u Zastupničkom domu. Amerika je u dva i pol stoljeća provela četiri impeachmenta – polovicu njih protiv Donalda Trumpa.

Nije još jasno kad će početi suđenje Trumpu u Senatu – ako taj dom ostane raspušten do sredine idućeg tjedna, Trump će postati i prvi predsjednik kojemu se sudilo nakon što mu je završio mandat. No, paralelno s drugim impeachmentom protiv Trumpa, u Americi traju još dva procesa bez presedana: raskol, možda čak i raspad, Republikanske stranke te pokušaj vlasti da spriječi oružane nerede, eskalaciju pro-trumpovskog nasilja i rješavanja političkih sporova silom.

Više vojnika nego u Afganistanu, Iraku i Siriji

Zbog toga je u Kongresu stacionirano nekoliko stotina naoružanih vojnika, u Washingtonu je ukupno 15 tisuća pripadnika Nacionalne garde, a do inauguracije ih stiže još pet tisuća. Vojnici pod oružjem stoje po važnijim punktovima i raskršćima; triput više je američkih vojnika raspoređeno na ulice glavnog grada, nego što ih je u Afganistanu, Iraku i Siriji zajedno. Tako izgleda vodeća svjetska demokracija nakon samo četiri godine vlasti autoritarnog demagoga.

S Trumpovim odlaskom iz Bijele kuće počela je bitka za Republikansku stranku, ako od nje išta uspije preživjeti. Prvi veliki okršaj vodi se upravo oko impeachmenta. On je povijesan i po broju kongresnika iz predsjednikove stranke koji su se složili s optužnicom. Čak deset republikanaca glasalo je protiv Trumpa, među njima i Liz Cheney, po hijerarhiji treća najvažnija republikanka u Zastupničkom domu.

Zaklon republikanskim kongresnicima

To je najdramatičniji raskid s Trumpom koji smo dosad vidjeli; Cheney je rekla da su Trumpovi postupci prošlog tjedna najgora izdaja dužnosti koju je ikad počinio neki predsjednik. Kći bivšeg potpredsjednika Dicka Cheneyja mogla bi znati nešto o predsjedničkim izdajama povjerenja, jer je njezin otac bio šef kabineta predsjedniku Geraldu Fordu nakon što je Richard Nixon 1974. godine prisiljen podnijeti ostavku u aferi Watergate.

Istup Liz Cheney dao je politički zaklon republikanskim kongresnicima s manje poznatim prezimenom, pa je za impeachment glasalo njih desetero. Cheney u Kongresu predstavlja Wyoming, gdje je Trump pobijedio s više od 70 posto glasova, i nije posve sigurno da će proći neokrznuta – najvjerniji Trumpovi pristaše u Kongresu već traže da je se smijeni iz stranačkog vodstva, a segmenti protiv nje išli su u sve tri večernje emisije na Foxu.

Usput, to je razlog zašto Fox News, opravdano, zovu “državnom televizijom” – kao nekad u komunističkim režimima, tko je u nemilosti lako se iščita iz televizijskih napada na “neprijatelje u vlastitim redovima”. To je posebno vidljivo sad kad Trump više nema pristup društvenim mrežama, pa ih ne može progoniti na Twitteru.

Krucijalan Trumpov prijestup

Deset republikanskih glasova za impeachment nije puno, ali sjetite se da na prošlom impeachmentu nije bio niti jedan. Pokazalo se da je “poticanje na oružanu pobunu protiv vlasti Sjedinjenih Država” Trumpov prijestup koji ovi republikanci ipak nisu spremni oprostiti. “Ako poticanje na oružanu pobunu nije vrijedno impeachmenta, a što onda jest?”, pitao je kongresnik Adam Kinzinger iz Illinoisa, jedan od desetero.

Impeachment, postupak koji inače traje nekoliko mjeseci, proveden je u svega dva dana, s jednom jednostavnom točkom optužnice, spomenutim “poticanjem na oružanu pobunu”. Mnogi republikanci iskoristili su priliku – lakše je prigovarati procesu nego braniti predsjednika koji je pokušao državni udar. Demokrati su kratkoću postupka objasnili činjenicom da je Trumpu preostalo svega tjedan dana mandata.

Bezočno javan zločin

Ovaj je impeachment bio je brz jer je još po nečemu jedinstven: saslušavanje svjedoka i izvođenje dokaza nije bilo potrebno jer je prijestup za koji je Trump optužen počinjen u Kongresu i nad članovima Kongresa na zajedničkoj sjednici, pa su mu svi zastupnici i senatori prošlog tjedna svjedočili, htjeli-nehtjeli.

Trump je prosvjednike, koji su napadom na Kapitol postali domaći teroristi, radikalizirao i huškao javno, svojim tvitovima, javnim istupima i konačno govorom na skupu nedaleko Bijele kuće, nakon kojega su krenuli u osvajanje Kongresa. Zločin je počinjen toliko bezočno javno, da ga nije trebalo posebno dokazivati.

Lansirana je bitka za stranku

Bitka za budućnost Republikanske stranke počela je na impeachmentu, ali pravi crescendo doživjet će na suđenju u Senatu, kad Trump već bude bivši predsjednik. Niti jedan scenarij nije isključen, a stranačko vodstvo šalje signale da se namjerava riješiti Trumpa za sva vremena. Predsjednik koji je izgubio izbore javno špekulira sa svojom novom kandidaturom 2024. godine, što bi stranku ostavilo u njegovu čvrstom stisku i bar na četiri godine eliminiralo nade svih potencijalnih kandidata za predsjednika.

“Trump 2024.” ne odgovara ni establišmentu oko Mitcha McConnella niti ekstremnim desničarima Tedu Cruzu i Joshu Hawleyju, koji su dosad pomagali predsjedniku u pokušaju preokretanja izbornog rezultata. To su radili u nadi da će Trumpova radikalizirana baza baš u jednom od njih prepoznati Trumpova “nasljednika”. No, svi ti snovi propadaju ako se Trump zbilja namjerava kandidirati za četiri godine.

Ego, pare i šteta protivniku

Nesposobnost da prepozna kad treba stati mogla bi Trumpa koštati političke budućnosti, ako ju je doista planirao. Svojim lažima o ukradenim izborima već je bio puno postigao: bio je to način da svoj osjetljivi ego zaštiti od etikete “luzera”, jer Trump je sposoban sebe i one koji ga prate uvjeriti u alternativnu stvarnost. Pritom je tu laž i dobro naplatio – tisuće naivaca su mu “za sudske troškove” uplatili između 250 i 300 milijuna dolara, pristojan novac za “milijardera” koji u iduće četiri godine mora vratiti 480 milijuna dolara kredita.

Trump je lažima o ukradenim izborima uspio i baciti sumnju na legitimnost pobjede Joea Bidena, barem kod dijela Amerikanaca. Dakle, trostruki uspjeh – spasio je ego, zaradio pare i naštetio protivniku. Bilo bi tako da je Trump znao stati kad je trebalo; ali nije znao. Poticanjem napada na Kongres ne samo da je upropastio dobar dio postignutog, nego je vjerojatno potpuno upropastio političku i poslovnu budućnost sebe i svoje djece.

Put prema trajnoj političkoj eliminaciji?

Ako Senat prihvati optužnicu koju je izglasao Zastupnički dom, Trump se više ne bi mogao kandidirati za predsjednika. To znači da iduće četiri godine ne bi mogao držati stranku za taoca i zamrznuti ambicije drugih potencijalnih kandidata. To može biti primamljivo McConnellu s jedne i Cruzu, Hawleyju i Marcu Rubiju s druge strane. Svi su oni senatori i moći će iz utrke za Bijelu kuću 2024. izbaciti Trumpa. Dapače, da se to dogodi, čak ne trebaju glasati protiv njega, jer se predsjedniku sudi s dvije trećine glasova pristupnih senatora.

McConnell je dao do znanja da će vjerojatno glasati za smjenu Trumpa, odnosno za zabranu kandidature ako suđenje bude nakon isteka njegova mandata. McConnella bi u tome vjerojatno slijedilo više republikanskih senatora, uz one koji su već dali do znanja da će glasati protiv Trumpa – Mitta Romneyja, Bena Sassea, Lisu Murkowski. Drugim riječima, republikanci u Senatu mogli bi – što svojim glasom, što izbivanjem s glasanja – Trumpa trajno eliminirati iz politike. Dodajte tome činjenicu da on dotad više neće imati svoja dva najjača oružja: Twitter i poziciju predsjednika Amerike.

‘Previše i nikad dosta’

Trumpova politička budućnost izgleda prilično tmurna. A nije moralo tako biti. Mogao je vući sve konce, prijetiti tvitovima, mahati novom kandidaturom, progoniti one koji mu se suprotstave, održavati skupove da mu hrane ego; samo da je znao stati kad je trebalo stati. Pokazalo se da je njegova nećakinja Mary Trump u naslovu svoje knjige dala njegovu savršenu definiciju: “Donalda Trumpa: Too Much and Never Enough” – “Previše i nikad dosta”.

Trump sad uviđa da njegov postpredsjednički život neće biti ugodan kako se nadao, jer mu gotovo nitko neće preskočiti i zaboraviti pokušaj državnog udara. Trumpu sad zbog napada na Kongres prijeti mogućnost kaznenog progona, kao i privatne tužbe oštećenih i stradalih.

Tu su potom očekivane kaznene istrage njegova poslovanja prije ulaska u politiku, plaćanja poreza, lažnog prikazivanja vrijednosti imovine, a vjerojatno i istrage bogaćenja u Bijeloj kući, od inauguracije do danas. Svaka od tih istraga mogla bi ga odvesti u zatvor, pa bi i po tome bio povijesno prvi.

Nepoželjnik u pristojnom društvu

No, čak i bez suda, Trump nakon pokušaja državnog udara počinje shvaćati kako izgleda biti proglašen nepoželjnim u pristojnom društvu. Nekidan se raspametio kad je Američki golf savez otkazao predviđeno prvenstvo koje se trebalo održati na njegovim terenima. New York je jučer raskinuo ugovor za golf terene u Bronxu i klizalište u Central Parku – klizalište koje je poprimilo mitsku ulogu u Trumpovim pričama o njegovom genijalnom poduzetničkom duhu; sad je ostao bez toga.

Veze s Trumpom raskinulo je nekoliko desetaka kompanija s Wall Streeta, iz Silicijske doline i Washingtona. Društvene mreže su mu do daljnjeg ili zauvijek ukinule pristup, uključujući i Facebook, YouTube, Instagram, a saznali smo da je Trump iz nekog razloga imao i SnapChat account (i to je izgubio).

Što će biti na putu prema dolje?

Deutsche Bank je objavila da više neće poslovati s Trumpom, što je izazvalo vjerojatno najveći šok u prvoj obitelji. Ta je banka, inače spremna poslovati i s vrlo mutnim klijentima, već desetljećima bila jedina banka koja je Trumpu htjela dati kredit. Signature Bank, u kojoj je Trump imao privatni račun i u čijem je nadzornom odboru sjedila Ivanka Trump, objavio je da je zatvorio njegov račun s 5 milijuna dolara i pozvao Trumpa da podnese ostavku na mjesto predsjednika.

Trumpov brend postao je toksičan, a njegova financijska i poslovna budućnost svaki se dan čini sve sumornija. Suđenje u Senatu moglo bi okončati i njegovu političku budućnost.

No, Amerika se i nakon impeachmenta mora baviti Trumpom, jer su grupe njegovih pristaša najavile “oružane prosvjede”, a FBI upozorava da bi mogli pokušati zauzeti državne institucije u svih 50 država i Washingtonu, u nastavku oružane pobune u koju ih je uputio poraženi predsjednik. Idućih tjedan dana do inauguracije Bidena pokazat će hoće li Amerika biti jača od najgoreg izazova njenoj demokraciji, ili će Trump na putu prema dolje za sobom povući i cijelu zemlju. Još ništa nije sigurno.