Vojni komentator: Zapad šalje moćan oklop i lake tenkove. Počelo je opremanje Ukrajine za konačni obračun

Pitanje je vremena i kada će Berlin odobriti slanje tenkova tipa Leopard

Dok se guši u živom blatu vlastite gluposti, nesposobnosti i korupcije, moskovskom režimu potreban je bilo kakav predah da barem malo dođe do zraka. Bivši oficir KGB-a, Vladimir Vladimirovič Putin sigurno nije izdao naredbu za božićni prekid vatre zbog religijskih ili, ne daj Bože, humanitarnih razloga

Predstavlja li najava isporuke američkih borbenih vozila pješadije tipa M2 Bradley i francuskih oklopnih borbenih vozila AMX-10RC početak opremanja ukrajinske vojske za konačan obračun na bojnom polju? Sad je već potpuno jasno da su uvjeti za otpočinjanje pregovora, koje postavlja Moskva, neprihvatljivi jednako za Ukrajinu i za njene saveznike. Jedini način promjene stajališta Kremlja, kako bi se konačno išlo ka okončanju sukoba, jest oružana borba.

U tom smislu zapovjedništvo Združenih snaga Ukrajine već je početkom jeseni iznijelo svoje potrebe za opremanjem. Minimalan broj dodatnih tenkova iznosi 310 komada. Za uspješne napadne oslobodilačke operacije potrebno je najmanje 1090 borbenih vozila pješadije, 360 topničkih sustava i 180 komada raketne artiljerije. U idealnom slučaju to bi bio dvostruki broj.

Dakle, deset do dvadeset novoformiranih mehaniziranih brigada bilo bi dovoljno za ruski vojni poraz na jugu Ukrajine. Oslobađanje Krima nije posebno naznačeno. U tom smislu treba promatrati i očekivanu isporuku borbenih vozila pješadije M2 Bradley. Vojska SAD-a u rezervi drži oko 2000 komada oklopnjaka ovog tipa. To uključuje streljivo i rezervne dijelove.

Francuzi doniraju suvremena oklopna vozila

Američka kopnena vojska odlučila je povući iz upotrebe M2 Bradley iz aktivnog sastava, pa održavanje velike pričuve ovih oklopnjaka više nema smisla. Gotovo istovremeno, francuski predsjednik Emmanuel Macron donio je odluku o doniranju Ukrajini oklopnih borbenih vozila AMX-10RC. Francuska vojska raspolaže s ukupno 350 komada AMX-10 RC.

Trenutno se odvija njihova zamjena sa suvremenim vozilima EBRC Jaguar. Paralelno uz AMX-10 RC, Francuzi u Ukrajinu šalju i suvremena oklopna vozila ACMAT Bastion. U usporedbi s ruskom obitelji borbenih vozila pješadije tipa BMP, M2 Bradley po svim elementima nadmašuje serije BMP-1 i BMP-2.

U odnosu na suvremeni ruski BMP-3, M2 Bradley ima inferiornije naoružanje i manevarske sposobnosti. Međutim, nudi mnogo bolju oklopnu zaštitu i komfor za posadu i vojnike koje prevozi. Za razliku od M2 Bradley, sva ruska borbena vozila pješadije imaju amfibijske karakteristike.

Bradley raspolaže respektabilnim naoružanjem

Međutim, prilikom pokušaja samostalnog prelaska rijeke, mnoga ruska borbena vozila pješadije završila su na dnu rijeke Severski Donjeck. Naime, bez odgovarajućeg održavanja, što je vrlo česta pojava u ruskoj vojsci, gube se i amfibijske sposobnosti. Vozilo, koje nosi naziv po Omaru Bradleyu, slavnom američkom generalu iz Drugog svjetskog rata koji je zapovijedao američkom prvom armijom pri iskrcavanju u Normandiji, raspolaže respektabilnim naoružanjem.

Automatski top, kalibra od 25 milimetara, pored rasprskavajućih zrna koristi i protuoklopnu municiju čiju jezgru čini osiromašeni uranij. Top, zajedno sa spregnutom strojnicom kalibra od 7,62 milimetra, namijenjen je za borbu protiv neprijateljskog pješaštva i oklopnjaka istog tipa. Za borbu protiv tenkova opremljen je s dvostrukim lanserom TOW s ukupno sedam protuoklopnih vođenih raketa.

Zanimljiv je podatak iz Pustinjske oluje. U borbama protiv snaga Saddama Husseina, vozila M2 Bradley uništila su više iračkih tenkova nego američki tenkovi M1 Abrams.

Francuski oklopnjaci prodiru duboko u neprijateljski teritorij

Francusko oklopno borbeno vozilo na kotačima AMX-10RC naoružano je topom kalibra od 105 milimetara. Zbog toga, mnogi komentatori AMX-10 RC nazivaju i laki tenk. Osnovna namjena ovih francuskih oklopljenih točkaša jesu izviđačke misije i duboki prodori u dubinu neprijateljskog teritorija.

Fantastičan borbeni radijus od 800 kilometara i brzina do 85 kilometara na sat, u kombinaciji s oklopnim vozilom ACMAT Bastion, čini ga idealnim za taktiku “munjevitih prodora” koju koristi ukrajinska vojska kad im se god ukaže prilika. Snažna vatrena moć topa osigurava neposrednu podršku pješadije, a ima i dobre protuoklopne karakteristike. Bez problema probija oklop tenkova T-72.

Također koristi protuoklopna zrna čija je jezgra načinjen od osiromašenog uranija. ACMAT Bastion prevozi osam do deset vojnika, a operativni radijus iznosi mu nevjerojatnih 1400 kilometra. Maksimalna brzina po putu je 110 kilometara na sat. Oba vozila, AMX-10 RC i ACMAT Bastion pružaju zaštitu od pješadijskog naoružanja, teških strojnica i šrapnela topovskih granata.

Pobjeđuje obučenost posada, a ne tenk

Sadašnja iskustva iz rata u Ukrajinu pokazuju da nakon probijanja prvih linija obrane, nema organizirane protuoklopne obrane po dubini. To je i logično jer niti jedna strane nema dovoljno snaga za pokrivanje ogromnih prostora pozadine ukrajinskog ratišta.

A gdje su tu tenkovi? Dosadašnje iskustvo iz ratnih operacija ukazalo je na nekoliko činjenica. Zabilježeno je svega nekoliko izravnih okršaja ruskih i ukrajinskih tenkova. Pobjeđivala je obučenost posada, a ne tenk. Prvi pogodak bio je presudan. Posada koja je brže pucala i točnije gađala odnijela je pobjedu.

Na snimci je zabilježeno kako je ukrajinski tenk T-64 uništio suvremeni ruski tenk T-80. Niti jedan ruski tenk, uključujući i najsuvremeniji T-90M, nije otporan na pogodak suvremenih zapadnih protuoklopnih raketa. Ukrajinski, stariji modeli tenkova, ne mogu izdržavati pogotke navođenih raketa ruskih protuoklopnih sustava. Zbog toga je upotreba tenkova u većem dijelu operacija, svedena na posrednu vatrenu podršku pješadije.

Dronovi se etablirali kao uspješni lovci na tenkove

Puca se sa sigurne udaljenosti od četiri do šest kilometra od fronta. Također, iako su prisutni na bojištu u velikom broju, nije zabilježen masovni tenkovski prodor iz mnogih razloga. I konačno, dronovi su se etablirali kao vrlo uspješni lovci na tenkove.

To nikako ne znači da je vrijeme tenkova prošlo. Međutim, način njihove upotrebe nužno se mora prilagođavati novim tehnologijama i uvjetima na ratištu. Upravo zbog toga, Združene snage Ukrajine težište stavljaju na mehanizirane, umjesto na oklopne brigade.

Kod oklopnih brigada, na tri tenka dolazi jedno borbeno vozilo pješadije, dok je kod mehaniziranih brigada odnos suprotan. Ukrajinska taktika u prvi plan stavlja manevar, vatru i suvremenu tehnologiju, koja stoji na raspolaganju pješadiji. Ukratko, tehnologijom protiv surovog čelika.

Putin traži primirje da barem malo dođe do zraka

Neizbježna je činjenica da će dotok strane pomoći Ukrajini, u vidu sovjetskih modela tenkova, vrlo brzo presušiti. Na žalost, još nije pronađena solucija koji bi to tenkovi zapadnog porijekla bili najpogodniji kao pomoć Ukrajini. Za sada se vrši veliki pritisak na Njemačku. Bez suglasnosti Berlina, tenkovi tipa Leopard ne mogu se isporučiti Ukrajini. Smatram da je pitanje vremena i političkog okvira pod kojim će Berlin dati svoju privolu.

Raspoloživi broj borbenih vozila pješadije M2 Bradley, oklopnjaka AMX-10RC i tenkova Leopard potpuno je dostatan projektiranim ukrajinskim potrebama. Kvantitativno i kvalitativno narastanje vojnih sposobnosti Ukrajine nezaustavljiv je trend. U tom smislu treba promatrati najavu Kremlja o božićnom primirju u trajanju od 36 sati.

Dok se guši u živom blatu vlastite gluposti, nesposobnosti i korupcije, moskovskom režimu potreban je bilo kakav predah da barem malo dođe do zraka. Bivši oficir KGB-a, Vladimir Vladimirovič Putin sigurno nije izdao naredbu za božićni prekid vatre zbog religijskih ili, ne daj Bože, humanitarnih razloga.