Sigurnost, stabilnost i dronovi: Banožić i Plenković prešli su sve granice u farbanju javnosti oko stanja u vojsci

Prije samo četiri mjeseca Plenković i Banožić su odbili Milanovićevu izjavu kako treba ulagati u razvoj svih grana vojske

'Hrvatska vojska danas je jamac sigurnosti i stabilnosti Republike Hrvatske i svih njezinih građana', govorio je Banožić u rujnu prošle godine. Četiri mjeseca i jednu prastaru gigantsku letjelicu kasnije, ministar obrane, eto, priča kako naša protuzračna obrana nije loša. Ali ima ograničenja

Ministar je bio odlučan, kako i priliči čovjeku koji je na čelu vojnog resora. “Hrvatska vojska danas je jamac sigurnosti i stabilnosti Republike Hrvatske i svih njezinih građana. Ministarstvo obrane nastavit će razvijati nove i unaprjeđivati postojeće sposobnosti kako bi Hrvatska vojska mogla odgovoriti na sve izazove te kako bi građani na nju mogli računati u svim situacijama”, kazao je Mario Banožić predstavljajući Godišnje izvješće o obrani prije pola godine na sjednici saborskog Odbora za obranu.

Jamac sigurnost i stabilnosti RH i svih njezinih građana prošlog je tjedna propustio, međutim, reagirati na letjelicu sovjetske proizvodnje naoružanu – ako je vjerovati Banožiću, što doduše možda i nije uputno – golemom bombom, dugačku 14 metara i tešku šest tona. Koja je letjela nad Hrvatskom sedam minuta, da bi se, posve neometano, strovalila usred glavnog grada.

Nije loša, ali ima ograničenja

Ministar obrane, onaj odlučni s početka teksta, međutim, ne samo da ne pomišlja na vlastitu odgovornost, nego je, evo, danas otišao i korak naprijed. Mario Banožić je, naime, locirao krivce za to što je Hrvatska protuzračna obrana (PZO) – misaona imenica. Dobro, ministar nije bio baš tako strog. Kazao je kako hrvatska PZO “nije loša, nego da ima ograničenja”. Nije specificirao koja su to ograničenja, ali, evo, da nam doleti projektil od 60, a ne šest tona, sigurno bi se nešto s njim napravilo. Bar dan poslije.

A tko je kriv za ta ograničenja hrvatske protuzračne obrane? Naravno da to nije čovjek koji je odgovoran za obranu u cjelini, aktualni ministar. O ne, krive su – bivše Vlade. “To je prije svega rezultat neulaganja prijašnjih vlada u vojsku”, kazao je Banožić.

Kriv je, normalno, Milanović

Kako sigurno ne misli na svog šefa Andreja Plenkovića (jer ga je hvalio rečenicu prije), onda su valjda krive one Vlade koju su vodile zemlju prije šest godina. I to tako loše da oni, nesretnici, od Božića 2015. naovamo nisu imali dovoljno vremena da zakrpaju sve rupe, pa se, eto, dogodi da im promakne projektil dugačak 14 metara i težak šest tona koji padne usred glavnog grada.

Dakle, kriv je – kako to obično biva u zemlji koju je od posljednjih 18, četrnaest godina vodio HDZ – Zoran Milanović. Ima, međutim, taj jedan Zoran Milanović i na Pantovčaku danas. Predsjednik je Republike i među nekoliko ovlasti koje ima po Ustavu nalazi se i Hrvatska vojska.

Ferrari na klocnama

Niti mjesec i pol nakon Banožićevih lanjskih hvalospjeva o spremnosti vojske, Milanović se s premijerom Andrejem Plenkovićem i Banožićem našao na sastanku Vijeća za obranu. Nikakav zaključak nije donesen. A zašto? Jer je Milanović inzistirao da trenutno materijalno stanje u Oružanim snagama RH nije zadovoljavajuće, te da treba ulagati napore u razvoj svih grana vojske. Takav zaključak Plenkoviću i Banožiću nije bio prihvatljiv.

“Mi kupujemo avione i sve drugo stoji, a onda ćemo reći da je proračun narastao na milijardu eura. Kupujemo Ferrarija na klocnama. Peljamo ga u avliju na svadbu, to je besmisleno”, ukazivao je Milanović na probleme koje kupovina francuskih borbenih zrakoplova nije mogla prikriti.

Moderna i spremna

No, za Vladu ti problemi nisu postojali. Banožić i Plenković su odbili zajednički zaključak o nezadovoljavajućem materijalnom stanju, a premijer je, štoviše, brzo nakon Milanovića održao kontra pressicu, pričajući kako je aktualna Vlada strašno puno uložila u vojsku, ne samo u avione. Primjerice, pričao je kako su uveli niz naknada vojnicima. Recimo, naknadu za stražarsku službu od 130 kuna. Vikendom 150.

“Ne slažemo se s Milanovićevim pristupom financiranju i sagledavanju realnog stanja danas, i to nakon znatnih ulaganja naše Vlade RH u opremanje i modernizaciju HV-a te materijalna prava hrvatskih vojnika”, zaključio je Plenković. Dan nakon njega, o stanju u vojsci je nakon sastanka sa zapovjednicima HV-a govorio i potpredsjednik Vlade, Tomo Medved. “Mogla se jasno steći slika da je Hrvatska vojska danas moderna, spremna izvršiti sve svoje zadaće”, deklarirao je ministar branitelja.

Četiri mjeseca i jednu prastaru gigantsku letjelicu kasnije, ministar obrane, eto, priča kako naša protuzračna obrana nije loša. Ali ima ograničenja. Za sigurnost i stabilnost RH i njenih građana je ionako bitnije da je “Ferrari na klocnama” prekjučer prošao kroz avliju. Usred tiskovne konferencije predsjednika Vlade.