Trump odlazi, a Kerum traje. I opet dolazi

Tri dana uoči inauguracije novog američkog predsjednika ukazao se Kerum najavivši novu kandidaturu za splitskog gradonačelnika

Kerum se pokazao kao puno razboritiji od Trumpa, napravivši tek jednu ozbiljnu pogrešku. Naravno, dobro je što je i nju napravio jer ga se inače Split ne bi riješio nikada. Naime, nije nakon pobjede ispoštovao svoju glasačku bazu u istočnim kotarevima i odradio im kapitalne infrastrukturne projekte. Umjesto toga, napravio je sve da se dodvori elitističkom Splitu, koji je to iskoristio da nastavi zapravo upravljati gradom.

Da je netko sarkastičan pokušao režirati stvarnost, ne bi bio ni blizu tako uspješan kao stvarnost sama. Naime, tek što se revolucija trumpista nasukala u zgradi Capitola, suočena s vlastitim limitima i ostavljena od vođe koji nije imao nikakvu stvarnu ideju kamo dalje pa ih je i sam napustio, tri dana uoči inauguracije novog američkog predsjednika, u velikom intervjuu u Večernjem listu ukazao se Željko Kerum, najavivši novu kandidaturu za splitskog gradonačelnika.

Duga je to, sad već i mučna priča koja je odavno izgubila elemente komičnosti, ali nije je loše još jednom ispričati. Dakle puno prije pojave i uspjeha Trumpa, u Splitu se ukazao Željko Kerum, zbog čega uopće nije neprimjereno u vezi s tim parafrazirati onu kultnu mitološku rečenicu pa zaključiti: “Ča je pusta Amerika, kontra Splitu gradu?”. Ukratko, Kerum je glatko osvojio izbore za gradonačelnika po istom obrascu kojeg će kasnije slijediti Donald Trump.

Kerumov obrazac

Javno se pričalo o uspješnom poduzetniku koji će, ‘ako je znao za sebe, znati i za grad’, mnogi su prihvatili priču o čovjeku iz naroda koji se bori protiv establishmenta ili kokošara kako ih je u kultnom nastupu na Radio Splitu nazvao, sve češće se moglo čuti pitanje po čemu je on lošiji od svih prethodnih gradonačelnika.

Protukandidati su mu bili ili loše odabrani ili su ih minirali iz vlastite stranke, predimenzionirani Hotel Marjan bio je njegov Trump tower, koji mu je ujedno poslužio i kao mjesto za stavljanje jumbo-plakata i, ne manje bitno’, dolazio je kao svojevrsni osvetnik građana istočnih kotareva koje grad nikad nije prihvatio, a HDZ im je podmetao nekog uglađenog kandidata i koji su konačno mogli glasati za nekoga s kim se mogu potpuno identificirati.

Ozbiljni poslovni problemi

Iza kulise su se naravno nalazili ozbiljni poslovni problemi, isto kao i kod Trumpa, međutim vrlo utemeljene priče o dugovima i skorom bankrotu kojeg pokušava izbjeći stjecanjem političke moći jednostavno se kod većine nisu primali. Istina, Kerum nije imao Twitter, ali je imao sav prostor u Slobodnoj Dalmaciji, ozbiljne P.R. savjetnike i urođenu uličnu inteligenciju kojom je s lakoćom izbacivao bombastične izjave.

I logično, postao je gradonačelnik, potom napravio Zapadnu obalu ispred vlastitog hotela kojeg je na kraju ipak izgubio i nije uspio završiti, od svojevrsnog poslovnog kolapsa se nije spasio, ali je sačuvao dovoljno utjecaja i nakon poraza na tim izborima, koji je samo ojačan katastrofalnim Baldasarovim mandatom, da bi se na prošlim izborima vratio i za dlaku postao gradonačelnik.

Poprilični izgledi za još jedan uspjeh

I ovaj put ima prilične izglede da drugi put postane gradonačelnik, iako ipak sumnjam da će se to dogoditi. Odgovor na pitanje zbog čega je to tako, ne treba tražiti u onim ispraznim objašnjenjima kako Split voli redikule i sl. Kerum se pokazao kao puno razboritiji od Trumpa, napravivši tek jednu ozbiljnu pogrešku. Naravno, dobro je što je i nju napravio jer ga se inače Split ne bi riješio nikada. Naime, nije nakon pobjede ispoštovao svoju glasačku bazu u istočnim kotarevima i odradio im kapitalne infrastrukturne projekte. Umjesto toga, napravio je sve da se dodvori elitističkom Splitu, koji je to iskoristio da nastavi zapravo upravljati gradom.

No, sve drugo napravio je kako treba. Ruku mu je dala katastrofalna konkurencija, nije odmogao ni moment iracionalne odanosti ‘svom čoviku’ koji se bori protiv ‘njih’, na čemu je vjerno radio sukobljavajući se s novinarima, držeći opskurne govore na Rivi u kojima se obračunavao s urbanim Jugoslavenima, podižući spomenik Tuđmanu i križ na Marjanu i, paradoksalno, javno se ismijavajući s vlastitim obavezama u gradskom vijeću, što je sve imponiralo najvjernijima. Ujedno uporno forsirajući priču o tome kako on jedini zna s ekonomijom i novcima, dok drugi nemaju pojma. I to se, unatoč vidljivom padu vlastitih firmi primilo.

Pobjeda ili vječni Bandić iz sjene, oboje mu dobro

Na koncu, ništa manje bitno, HDZ nije mogao bez njega nakon zadnjih izbora sastaviti većinu, što mu je omogućilo najbolju poziciju ikad. Odnosno, kako je precizno matematički izračunao, 40 % vlasti u javnim poduzećima i institucijama, a odgovornost nikakva, uz stalno izigravanje opozicionara.

Čak i kad se ukazao moment u kojem je nakon izgubljenih izbora javno posumnjao u prevaru, odbijajući povjerovati da je značajan broj Splićana iz revolta poništilo listiće, odbijajući birati između njega i kandidata HDZ-a, na vrijeme se zaustavio, shvativši da je s porazom čak i u povoljnijoj situaciji za ubuduće, nego što bi bio da je opet postao gradonačelnik. To je moment kojeg Trump nije savladao.

Stoga su svi izgledi da Kerum iznova računa na isto i ovaj put. Ići će sigurno na pobjedu, ali bio bi sasvim zadovoljan identičnim ishodom, odnosno koalicijom u kojoj bi bio nezaobilazan faktor. Dogodi li se to još jednom, Split će dobiti svoga vječnog Bandića iz sjene, ali autentičnog populistu kojeg nije iznjedrila partija i koji je davno prije Trumpa shvatio kako novo vrijeme funkcionira.