Ukrajina je udarila duboko u ruski teritorij. Nije slučajno da su se diverzije dogodile baš u dalekom Sibiru

Svjesni limitiranog broja napadnih bespilotnih letjelica i raketa dugog dometa, Ukrajinci pronalaze i druge načine udara

FOTO: AFP

U četiri tjedna na deset četvornih kilometra Rusi su ostali kratki za više od 200 tenkova, borbenih vozila pješadije i oklopnih transportera. Što zbog lošeg vremena, a što zbog očite nesposobnosti efikasne upotrebe oklopne tehnike, napadači su prešli na provjereni način izvođenja napada. Kroz blatna polja Donbasa u napad sada ide ruska pješadija

Snage Vojske Ruske Federacije preuzele su inicijativu na većem dijelu fronta u Ukrajini. Izgleda da se ponavlja situacija s početka zime 2022. godine.

Kao i prošle ”sezone”, Rusi su i ove godine izabrali jedan grad kao težište zimskih operacija. Prošle godine to je bio Bahmut, na koji su mjesecima jurišali plaćenici raspuštene privatne vojske Wagner. Ove godine to je malo industrijsko mjesto Avdiivka, pet kilometara sjeverozapadno od Donjecka.

Avdiivka je važna objema stranama

Za razliku od Bahmuta, koji nije bio cilj od posebnog vojničkog značenja, Avdiivka je mnogo vrjedniji cilj taktičkog, ali i operativnog značenja za obje strane.

S položaja u Avdiivki ukrajinske snage mogu čak i minobacačkom vatrom pokrivati ciljeve u gradu Donjecku, kao i važno željezničko čvorište značajno za komunikaciju prema Zaporožju, Hersonskoj oblasti i konačno Krimu.

Opći napad na Avdiivku, s ciljem opkoljavanja grada, započeo je 10. listopada ove godine. Združenim udarom, s kopna i iz zraka, u napad je krenulo oko 15.000 ruskih vojnika. Dvije oklopno-mehanizirane kolone krenule su u opkoljavanje, dok je treća izravnim napadom na grad trebala vezati snage branitelja.

Najveće groblje ruske oklopne tehnike

Iz zraka su izvršeni masovni udari planirajućim bombama kalibra 500 i 1500 kilograma. Jurišni helikopteri pružali su neposrednu vatrenu podršku napadnoj koloni prema gradu. Ruska cijevna i raketna artiljerija tukla je po cijeloj dubini obrambenih položaja.

Uspješno prikrivena koncentracija snaga, združeni koordinirani napad i postignuto iznenađenje ipak nije bilo dovoljno za brzu rusku pobjedu.

Umjesto toga, Avdiivka je postala najveće groblje ruske oklopne tehnike. U četiri tjedna na deset četvornih kilometra Rusi su ostali kratki za preko 200 tenkova, borbenih vozila pješadije i oklopnih transportera.

Daleko od potpunog opkoljivanja grada

Što zbog lošeg vremena, a što zbog očite nesposobnosti efikasne upotrebe oklopne tehnike, napadači su prešli na provjereni način izvođenja napada.

Kroz blatna polja Donbasa u napad sada ide ruska pješadija. Ruske snage potiskuju branitelje na jugoistoku i sjeverozapadu. Ukrajinski povremeni protuudari povremeno poprave taktičke položaje branitelja, ali još uvijek nema govora o slamanju ruske ofenzive.

Mogućnosti logističke podrške, gradu u poluokruženju i izmjene umornih snaga sve su manje. No daleko je to od potpunog opkoljavanja grada.

Rusija dnevno gubi više od 1000 ljudi

Na drugoj strani, u pojedinim danima ruski dnevni gubici nadilaze 1000 vojnika. Iako su ukrajinske procijene gotovo dvaput veće, svi se slažu da je stopa ruskih vojnika izbačenih iz borbenog stroja najveća do sada.

Na drugim dijelovima fronte, okupacijske snage izvode brojne ofanzivne napade taktičke razine. Ostvareni teritorijalni dobici imaju ograničeno lokalni značaj.

Kod Bahmuta, s osloncem na naseljeno mjesto, ruske snage pomaknule su linije zapadno od grada za nekoliko stotina metara. Potvrđen je ulazak u mjesto Hromove, ali ne i njegovo zauzimanje.

Skoro 10 godina duga borba za Marinku

Izgleda da su se ukrajinske snage povukle i iz zapadnog dijela mjesta Marinke. Za ovo mjesto zapadno od Donjecka vode se borbe od 2014. godine. Iz dosadašnjih operacija da se zaključiti da je strategijski cilj ruske inicijative izlazak na granice Donjecke oblasti. Napadi su manjeg obima nego prošle zime. Međutim, vidljiva je poboljšana koordinacija ruskih jedinica.

Ukrajinci većinu svojih ofanzivnih napora vezuju uz ograničene napade radi proširenja izbočine južno od Orhivke te na lijevoj obali rijeke Dnjepar. Deklarirani uspjesi na Orhivskoj izbočini, zapadno i južno od mjesta Robotine, mjere se u nekoliko stotina metara.

Medijski privlačne operacije Ukrajine

Borbe se vode na razini nasilnog izviđanja bez angažmana većih snaga na obje strane. Tako će sigurno biti i u idućim tjednima.

Operacije Ukrajinaca na lijevoj obali Dnjepra medijski privlače dosta pažnje. Međutim, iako Združene snage Ukrajine drže tri uporišta na okupiranom dijelu Hersonske oblasti, to je još uvijek nedovoljno da bi se mogao izvršiti masovni prelazak rijeke.

Karakteristika ovog dijela fronte su brojni rukavci, starače (mrtvi rukavac rijeke, op.a.) i močvarno zemljište. Prohodnost kopnom ograničena je na svega nekoliko cestovnih komunikacija.

Marinci čekaju prelazak na obali rijeke

Ukrajinci su na ovom dijelu angažirali mornaričku pješadiju koju su obučavali britanski marinci. Ruski izvori, koji vjerojatno pretjeruju, govore o koncentraciji oko 11.000 marinaca koji čekaju prelazak na desnoj obali rijeke.

Za razliku od Rusa, Ukrajinci masovno koriste brojna brza plovila. Na taj način uspješno komuniciraju vodenim površinama.

Ipak, iako su brojna, kapaciteti tih plovila mogu logistički podržavati relativno male snage koje operativno djeluju na suprotnoj obali Dnjepra, sigurno ne više od jedne lake pješadijske bojne.

Južno od Dnjepra djeluje laka pješadija

Prije dva tjedna, s lijeve obale Dnjepra pojavile su se snimke gusjeničara-amfibije transportnog vozila sovjetskog porijekla iz serije PTS. Također, prikazana je vrlo mutna fotografija ukrajinskog borbenog oklopnog vozila BTR-4.

Međutim, izgleda da je sve ostalo na tome. Nije uočeno dalje premještanje ukrajinske tehnike preko Dnjepra. Razlog je vrlo jednostavan.

Kad bi i prebacili mehanizirana borbena sredstva, Ukrajinci nisu u mogućnosti logistički podržati njihovu borbenu upotrebu. Dakle, južno od Dnjepra djeluje ukrajinska laka pješadija.

Ruske snage pod udarom Ukrajinaca

Zbog čega Rusi nisu u stanju eliminirati relativno male ukrajinske ”vojne” enklave južno od Dnjepra? Na desnoj obali Dnjepra Združene snage Ukrajine prikupile su značajnu količinu ateljerskih sredstava.

Uz to, cijeli pojas uz lijevu obalu Dnjepra zasićen je ukrajinskim izviđačkim i napadnim bespilotnim letjelicama. Svaki veći pokušaj grupiranja ruskih snaga nalazi se pod izravnim i preciznim udarom Ukrajinaca.

Također, na ovom dijelu fronta Kijev je rasporedio značajne snage za protuelektronsko djelovanje. Time se ometa rad ruskih izviđačkih bespilotnih letjelica.

Propali pokušaji ruskih padobranaca

Kretanje mehanizacije ograničeno je na rijetke cestovne komunikacije. Zbog toga je moguće zaprječnom vatrom, u kombinaciji s preciznim pogocima, relativno lako osujetiti ruske protuudare.

Tako je propalo nekoliko uzastopnih pokušaja protuudara ruskih padobranaca iz mjesta Oleski prema ostacima Antonovskog mosta. Osim jedne cestovne komunikacije, sve ostalo je močvara. Uz podršku artiljerije, svega 70 ukrajinskih marinaca zadržalo je svoje pozicije.

Kod sela Krinki, 35 kilometara uzvodno od Hersona, ruske snage imaju dodatne probleme. Zbog poplave izazvane rušenjem brane Nova Kahovka došlo je do pomicanja brojnih protupješadijskih i protutenkovskih mina. Navodno ruske postrojbe angažirane na tom dijelu odbijaju ići bez poznavanja rasporeda minskih polja.

Angažirane znatne zrakoplovne snage

Pored artiljerije, za likvidaciju ukrajinskih snaga južno od Dnjepra Rusi su angažirali i znatne zrakoplovne snage. Samo u jednom danu u napadima na selo Krinke izvršena su 43 polijetanja i izbačeno je 96 planirajućih bombi velikog kalibra.

Prema ruskim izvorima, zbog izostanka izravne koordinacije između avijacijskih jedinica i izvođača na terenu, planirajuće bombe ”pune” se koordinatama koje ne odgovaraju aktualnoj taktičkoj situaciji. Mnogo angažiranih sredstava za mali učinak.

Trenutno stanje rasputice ograničava upotrebu oklopno-mehaniziranih na Zaporoškom, Donjeckom i Luhanskom frontu.

Ukrajina pronalazi druge načine udara

Od ponedjeljka se prognozira pad temperatura ispod nule. Potrebno je otprilike dva tjedna niskih temperatura da bi se smrznuo ukrajinski černozem i tako postao prohodan za borbenu tehniku. Do tada, mogu se očekivati relativno male teritorijalne promjene uz liniju razdvajanja.

Ipak, to ne sprječava Ruse u nastavku strategijske kampanje s ciljem uništavanja ukrajinske infrastrukture. Ukrajinci im pokušavaju uzvratiti istim mjerama. Svjesni limitiranog broja napadnih bespilotnih letjelica i raketa dugog dometa, Ukrajinci pronalaze i druge načine udara na duboku rusku pozadinu.

Izvedene diverzije na ruskim prugama

Posljednji primjer su diverzije na ruskim željeznicama. Prvo je u Sibiru, u Severomujskom tunelu, udaljenom 5100 kilometara istočno od Kijeva, zapaljena kompozicija od 50 vagona s pogonskim gorivom.

Zatim je još jedan vlak s gorivom zapaljen na pruzi Baikal-Amur. Vlak je eksplodirao kad je prelazio preko 35 metara visokog Chortov mosta. Uništeno je šest vagona. Nastala su znatna oštećenja u tunelu i na mostu.

Rusija mobilizirala manjinski narod

Slučajno ili ne, diverzije su se dogodile u području nastanjenom manjinskim narodima Burjatima. Ruska vojska mobilizirala je pripadnike ovog naroda i slala ih na ratište u Ukrajinu, nerazmjerno više u odnosu na etničke Ruse.

Također, dokumentirani su brojni primjeri iživljavanja ruskih oficira nad Burjatima. U takvim uvjetima, relativno lako je naći suradnika protiv nasilničkog režima. Posljedice agresije na Ukrajinu sad se osjete i u dalekom Sibiru.