Zašto su današnji Republikanci opasniji i od samog Trumpa

Bidenova Amerika bit će poprište teških, gadnih, polulegalnih, socijalnih, rasnih i interesnih borbi

US President Donald Trump joins West Point cadets during the Army-Navy football game at Michie Stadium on December 12, 2020 in West Point, New York. (Photo by Brendan Smialowski / AFP)
FOTO: AFP

Ne volimo se poigravati riječju fašizam, ali ono što se događa u Republikanskoj stranci poslije poraza na predsjedničkim izborima vrlo je blizu pokušaju afirmiranja političkog nasilja, kao legitimnog sredstva političkog djelovanja.

Okej, i prije nego što je pobijedio na predsjedničkim izborima, znalo se da je Donald Trump kriminalac, koji je uspješno koristio radikalne desničarske ideološke klišeje i modernu medijsku metodologiju, da bi proširio svoju moć do najvećih mogućih granica, što mu je, nažalost i uspjelo.

Međutim, prije četiri i pol godine činilo se da Republikanska stranka ima još dovoljno političke savjesti i građanske pristojnosti, da se ne identificira s Trumpom; optimističkim je promatračima izgledalo da su Republikanci iskoristili Trumpa kako bi se vratili u Bijelu kuću.

Danas, kad Trump odlazi iz Bijele kuće, potpuno je razvidno da su suvremeni Republikanci u mnogočemu jednako loši, ako ne i gori od najgoreg predsjednika u povijesti Sjedinjenih Američkih Država. Načelno govoreći, nikad nismo bili neskloni Republikancima.

Povijesno važni republikanci

Dapače, barem tri republikanska predsjednika odigrala su iznimno značajne uloge u oblikovanju suvremenog svijeta i suvremenih Sjedinjenih Država. General Dwight Eisenhower, predsjednik između 1953. i 1961.godine, izgradio je današnju, poratnu Zapadnu Europu, stvorio NATO i zaustavio globalni nastup sovjetskog i kineskog komunizma.

Glumac Ronald Reagan, predsjednik od 1981. do 1989. godine, obnovio je američku ekonomiju i srušio sovjetski komunistički blok. George W. Bush prvi je uveo crnce u sam najviši američki državni vrh: general Colin Powell bio je Bushov ministar vanjskih poslova a profesorica Condoleezza Rice obavljala je dužnosti savjetnice za nacionalnu sigurnost i ministrice vanjskih poslova.

Zadnji veliki republikanski političar bio je senator John McCain, vijetnamski heroj, žestoki protivnik republikanskog populizma i samog Donalda Trumpa. Senator McCain umro je 2018. godine.

Stranka koja ugrožava američku demokraciju

Današnja Republikanska stranka opasnija je, međutim, i od samog Trumpa. Republikanci su opasniji od Trumpa zbog najmanje dva razloga.

Prvo, oni su masovno, uključujući više od stotinu kongresmena, podržali Trumpov pokušaj da ne prizna rezultat predsjedničkih izbora održanih u studenom lanjske godine; riječ je o najgorem udaru na demokratski sustav u Sjedinjenim Državama, unatrag više od 130 godina.

Potporom Trumpovom pokušaju da izokrene rezultate predsjedničkih izbora, republikanski su se kongresmeni i senatori de facto priključili pokušaju državnog udara. Samim tim, oni su GOP pretvorili u stranku koja ugrožava demokraciju i politički sustav Sjedinjenih Država.

Republikanci nisu slomljeni

Drugo, u Republikanskoj se stranci ne vidi niti jedan značajniji političar, koji bi mogao preokrenuti njen sadašnji politički smjer. Ne volimo se poigravati riječju fašizam, ali ono što se događa u Republikanskoj stranci poslije poraza na predsjedničkim izborima vrlo je blizu pokušaju afirmiranja političkog nasilja, kao legitimnog sredstva političkog djelovanja.

E sada, zahvaljujući Trumpovu porazu, svijet naizgled ne treba odveć brinuti zbog republikanskog skretanja prema profašističkim metodama političke borbe i prema ideologiji Tea Partyja.

Međutim, sadašnji Republikanci imaju potporu oko 70 ili više milijuna američkih birača, što znači da oni nužno ostaju iznimno značajan čimbenik na američkoj političkoj sceni. Republikanci nisu slomljeni.

Trajno nestabilna, konfliktna zemlja

Što opet znači da će Sjedinjene Države, dugoročno, dok se ne pojavi novi McCain, ili novi, komunikativniji i moderniji Romney, ostati trajno nestabilna, duboko konfliktna zemlja, u čijim se velikim dijelovima neće respektirati elementarni standardi civilnog društva, rasne jednakosti, približno jednakih šansi i minimalne socijalne sigurnosti.

Amerika predsjednika Bidena i potpredsjednice Harris neće biti zemlja u koju će svijet gledati s entuzijazmom, kao što smo svi promatrali Ameriku Baracka Obame. Bidenova Amerika bit će poprište teških, gadnih, polulegalnih, socijalnih, rasnih i interesnih borbi.

A tek ako Joe Biden u iduće četiri godine uspije pobijediti u dijelu tih borbi, moći ćemo govoriti o ozbiljnijem povratku Sjedinjenih Država na svjetsku scenu. Zapadu, više nego ikad iza izbijanja Drugog svjetskog rata, treba demokratski lider, čije će ideale (naravno, ne i prakse) moći dijeliti veći dio Amerika, Europe Australije, ali i drugih dijelova svijeta.

Zahvaljujući Trumpovoj katastrofalnoj vladavini i još sramotnijem ponašanju Republikanske stranke, Sjedinjene Države u idućih nekoliko godina ne mogu postati takav lider.