Hibridni model rada je budućnost: Zaposlenici mogu samostalno birati kad će i gdje raditi

Ugljični otisak svakog zaposlenika može biti reduciran i za 90 posto radeći bliže domu

FOTO: IWG

Od lockdowna su prošle četiri godine, a hibridni model i dalje je prisutan u brojnim tvrtkama. Nedavno provedeno istraživanje na ovu temu pokazalo je upravo da je hibridni model najbolji – kombinacija rada iz lokalnih fleksibilnih ureda i od kuće uz povremeni odlazak u samo sjedište tvrtke formula je za uspjeh.

Istraživanje IWG-a pokazalo je i da se 95 posto HR stručnjaka slaže da je hibridan model rada učinkovit alat u zapošljavanju novih talenata.

“Pronalaženje i zadržavanje najboljih talenata u sve manjem broju radnika je najveći današnji izazov za lidere u ljudskim resursima”, rekla je i Francesca Peters, direktorica ljudskih resursa u IWG-u.

Prilagođavanje radnicima

IWG je, spomenimo, osnovan 1989. godine u Bruxellesu kada je Mark Dixon primijetio da se velik broj sastanaka odvija za malim stolovima u lokalnim kafićima.

Od tada su postali globalni predvodnik u pružanju fleksibilnih prostora za rad – prisutni su na šest kontinenata i više od osam milijuna ljudi koristi njihove prostore. Zahvaljujući njihovoj fleksibilnosti i korištenju manjih i većih ureda, coworking prostora i soba za sastanke, tvrtke se mogu prilagoditi radnicima.

Upravo je prilagođavanje radnicima najveći adut svakog poslodavca. Njihovo istraživanje pokazalo je da je čak trećina zaposlenika primijetila porast u produktivnosti prilikom prelaska na fleksibilan način rada.

Između ostalog, ističe se i mogućnost rada van glavnog sjedišta, pa su dvije trećine zaposlenika primijetile da bolje rade kada mogu samostalno odabrati odakle će raditi. Ovaj trend je pogotovo vidljiv kod zaposlenika između 25 i 34 godine, gdje ih se 76 posto slaže s tom izjavom.

Glavne prednosti hibridnog modela rada

Kada je u pitanju hibridan rad, bitna je komponenta upravo povjerenje između poslodavca i zaposlenika. Takav pristup poslu omogućava i mogućnost rada van klasičnog radnog vremena, pa radnici mogu samostalno skrojiti svoje radno vrijeme.

Primjerice, moguće je započeti radni dan ranije ili kasnije. U tim slučajevima zaposlenici mogu samostalno birati kada će i kako rješavati određene zadatke.

Profesionalno okruženje mogu pronaći i u obližnjim fleksibilnim uredskim prostorima, dok će u sjedištu svoje tvrtke moći surađivati s kolegama. Naglasak je na tome da svaki zaposlenik može birati gdje želi raditi, ovisno o tome što mu je u tom trenutku potrebno.

Ovaj oblik fleksibilnosti omogućuje radnicima da prioritiziraju ravnotežu između privatnog i poslovnog života. To može biti jedna od prednosti poslodavca u odnosu na ostatak konkurencije.

Više odmora znači i veća produktivnost

Tako je i istraživanje znanstvenika s Harvarda pokazalo da manji broj radnih dana iz ureda rezultira primjerice većim brojem poslanih mailova i inovativnih poslovnih ideja.

S vremenom koje uštede na putovanje do posla, radnici imaju više vremena na raspolaganju što je u krajnjoj liniji dobro i za poslodavca. Primjerice, imaju više vremena za odmor i aktivnosti koje ih opuštaju pa će samim time biti i manje umorni što direktno povećava njihovu produktivnost.

Više vremena za odmor smanjuje i mogućnost burnouta što će dugoročno smanjiti i postotak korištenja bolovanja. Uz to, kada se netko i razboli, doma neće imati priliku zaraziti ostale radnike.

Prednosti rada u blizini doma

Međutim, kad se radi samo od doma, dolazi do brisanja jasno postavljene granice između posla i odmora. Tako se može dogoditi da dođe do burnouta kod radnika koji ne uspijevaju samostalno razdvojiti privatno od poslovnog.

Mnogi će imati problema i s osjećajem izoliranosti. Sve navedeno može negativno utjecati na mentalno zdravlje radnika koji ne uspiju pronaći rutinu koja im odgovara.

Rad u satelitskim uredima, odnosno manjim uredima koji se nalaze bliže domovima zaposlenika, omogućuju upravo povezivanje s radnicima i jasnu podjelu između privatnog i poslovnog života, a istovremeno pruža radnicima željenu fleksibilnost.

Čak 85 posto radnika koji pripadaju generaciji Z reklo je da žele koristiti ured koji se nalazi u njihovoj blizini. Tome u korist ide i istraživanje provedeno u 2022. godini koje je pokazalo je da je hibridan model rada najbolji. Takav pristup poslu omogućuje radnicima i poslodavcima da iskoriste najbolje od sve tri opcije.

Smanjenje negativnog utjecaja na okoliš

Hibridan model rada omogućuje radnicima da izbjegnu dugo putovanje na posao, što istovremeno smanjuje i negativan utjecaj na okoliš zbog manjeg korištenja automobila.

Samo zbog toga ugljični otisak svakog zaposlenika može biti smanjen i do 90 posto, što može imati ozbiljan utjecaj na globalnu klimatsku krizu.

Upravo zbog toga je hibridan model rada opcija budućnosti, a IWG je jedan od predvodnika u osiguravanja besprijekornog rada.


Sadržaj nastao u suradnji s IWG-om.