Međunarodni stručnjaci o cyber sigurnosti: 'Moramo biti korak ispred potencijalnih prijetnji'

Suvremeni kibernetički izazovi bili su u fokusu konferencije Alert koju je organizirala kompanija ASEE

FOTO: ASEE

Uspješno je održan još jedan Alert- konferencija o kibernetičkoj sigurnosti koja je u Zagrebu okupila više od 200 akreditiranih stručnjaka za kibernetičku sigurnost iz Hrvatske i regije, pružajući uvid u najnovije izazove u ovom području.

Konferencija je predstavila vrhunske govornike iz sedam zemalja i teme koje su potaknule značajne rasprave tijekom ovog cjelodnevnog događaja.

Događaj je otvorio Igor Gržalja, predsjednik uprave kompanije ASEE, organizatora konferencije. Odmah na početku, Gržalja je istaknuo da je ponosan što može biti dio inovativne zajednice i svjedočiti njezinom širenju.

“Svijet kibernetičke sigurnosti je iznimno dinamičan, a na nas ovdje okupljene gledam kao na zaštitnike digitalne sadašnjosti i budućnosti i smatram da kao takvi imamo odgovornost ne samo održavati korak, nego biti i korak ispred potencijalnih prijetnji”, kaže.

Dubinska analiza cyber prijevara

Keynote govornik prvog dijela konferencije bio je Oren Elimelech, ugledni međunarodni stručnjak za kibernetičku sigurnost i CEO kompanije CyberTeam360, s izazovnim predavanjem Nova era kibernetičkog ratovanja.

Jedna od ključnih tema bila je i dubinska analiza prijevara i ponašanja u borbi protiv Phishinga, prezentirana od strane Andree Jelavić Šako i Dubravka Kovačića iz ASEE.

Gabor Hirsch iz tvrtke Thales osvijetlio je pak temu koja pokriva nove zakonske regulative s fokusom na direktivu NIS2. Na ovu temu nastavila je svoje izlaganje i Martina Dragičević iz A1 koja se osvrnula na novu zakonsku regulativu s fokusom na Hrvatsku na kibernetičkom horizontu Europske unije.

Igor Gržalja, predsjednik Uprave ASEE ASEE

Prijetnje putem mobilnih uređaja

Tom Vazdar iz Riskorije – govorio je o kibernetičkoj psihologiji naglašavajući potrebu razumijevanja ljudskog faktora u sigurnosnim prijetnjama te važnost kontinuirane edukacije u području kibernetičke sigurnosti, dok je David Capezza iz Vise govorio o budućnosti sigurnih plaćanja.

Poslijepodnevni dio konferencije započeo je drugim Keynote govorom Prijetnje i prevare putem mobilnih uređaja: Hoće li poremetiti kibernetičku sigurnost? od strane nizozemskog stručnjaka Ewarda Driehuisa iz kompanije ThreatFabric.

Tema je to koje su se dotakli i Domagoj Ciković te Željka Jurić iz ASEE osvrnuvši se na drugi aspekt sigurnosti mobilnih aplikacija s prezentacijom Zastrašujuća stvarnost napada na mobilne uređaje, dok je njihov kolega Luka Babić govorio o najnovijim trendovima u kvantnoj kriptografiji.

Okupili se i stručnjaci iz banaka

Panel rasprave, moderirane od strane ASEE stručnjaka Roberta Preskara i Gorana Markovića, donijele su dubinske uvide u teme poput izazova SaaS-a u bankarskoj industriji te borbi protiv prijevara društvenim inženjeringom, kojih su kompanije i njihovi zaposlenici sve češće mete.

Panelisti su uključivali predstavnike lokalnih i regionalnih banka i kompanija – Lorenzo Villa iz talijanske Credem banke, Filip Pažin iz Raiffeisen banke, Danijel Miletić iz HPB-a, Draženko Kopljar iz PBZ-a, Saša Lončarić iz Podravske banke, Ivan Hećimović iz Zagrebačke banke, Ivica Gjorgjevski iz Stopanske banke AD – Skopje te iskusni stručnjak za kibernetičku sigurnost Alen Beganović iz kompanije Ethernaut.

Predstavnik tvrtke CrowdStrike, Alexander Kriechbaum, podijelio je saznanja o smanjenu rizika u kibernetičkoj sigurnosti te taktikama kako zavarati protivnika.

Perica Šimundić iz ASEE govorio je o razumijevanju i načinima preveniranja DDoS napada, dok su Damir Popović i Stipe Sumić iz IT Sistemi predstavili iskustva u zaštiti dokumenata i poslovnih informacija pohranjenih u njima.

David Cappezza iz Visa-e ASEE

Potrebna je stalna edukacija

Dubravko Hlede iz kompanije MbCom Technologies govorio je o nužnosti zero trust pristupa u cyber sigurnosti.

“Iznimno mi je drago da se Alert konferencija, koju organiziramo već treću godinu zaredom, pokazala kao vrhunski događaj koji pruža dublji uvid u najnovije trendove, izazove i rješenja u području kibernetičke sigurnosti. Uspjeli smo naglasiti važnost podizanja svijesti o kibernetičkim prijetnjama kroz brojne teme koje smo uspjeli otvoriti, s posebnim naglaskom na potrebu stalne edukacije, ali i pripremu kompanija za suvremene kibernetičke izazove”, zaključio je Viktor Olujić, član uprave kompanije ASEE koji je zatvorio konferenciju.

Uz ASEE kao organizatora konferencije Alert su ove godine kroz partnerstvo podržale i druge ugledne kompanije – CrowdStrike, Thales, Alfatec, Exclusive Networks, MbCom Technologies i Visa.