Stručnjaci o novoj tehnologiji: 'Uskoro ćete koristiti aplikacije bazirane na blockchainu, a da ni ne znate'

Razgovarali smo s organizatorima BlockSplita, najveće regionalne blockchain konferencije

Blockchain tehnologija, koja se u javnom diskursu svela na priče o lakoj zaradi trgovanjem na novom tržištu valuta, u pozadini svojim inovacijama ruši dosadašnje okvire tradicionalnih industrija. Tržište blockchain rješenja u 2022. udvostručilo je svoju vrijednost u odnosu na prošlu. I to bez obzira na pozive o kraju kripto tržišta zbog naglog pada vrijednosti.

Razina revolucije koju će blockchain infrastruktura omogućiti još je teško zamisliva kad smo tek zagrebli površinu. To najbolje znaju upravo oni koji ista ta rješenja već razvijaju, a u našoj ih je regiji iz godine u godinu sve više. Time se dobrim dijelom može pohvaliti i BlockSplit, koji ove godine po četvrti put okuplja stručnjake i entuzijaste za blockchain na najvećoj regionalnoj Web3 konferenciji u Splitu.

„Vrlo brzo ćemo se naći u situaciji da krajnji korisnik nije ni svjestan da koristi aplikacije koje su u pozadini bazirane na blockchainu. Zapravo, to je onaj idealan slučaj i jedini koji vodi masovnoj primjeni“, poručio je Antonio Perić-Mažar, organizator BlockSplita, osnivač Web2 kompanije Locastic i veliki pobornik decentralizacije radi čega je i ušao u Web3 svijet.

Puno projekata proizašlo je iz BlockSplita

Već nakon prve godine BlockSplita, Antonijevu je firmu uposlila jedna od predavačica na konferenciji. Od tada mu je sasvim jasno kako se ne radi o zamjeni, nego tehnološkoj nadogradnji. Nakon još par konferencija, javilo mu se sve više timova koji su trebali upravo njegove usluge i vještine pa tako danas radi na više Web3 projekata. Ne odbacuju što su naučili u Web2, nego nadograđuju s konceptom decentraliziranosti pomoću blockchaina.

Nova poznanstva ostvarena uživo, pogotovo na BlockSplitu, odigrala su važnu ulogu i šire u zajednici.

„Ekipa iz MVP workshopa i Tenderlyja sprijateljila se s našim ljudima što je dovelo do ozbiljne suradnje među njima. Regionalni projekti na BlockSplitu upoznali su se s globalnim projektima poput AAVE, Aragon DAO, MakerDAO i drugima. Shard Labs je nastao kao rezultat inspiracije podrškom i zajednicom koju je Edi vidio i upoznao na BlockSplitu pa je shvatio da ima i drugih koji grade Web3 ekosustav“, prisjeća se Antonio samo nekih primjera suradnji koje su krenule s BlockSplita.

Posjetitelji samostalno stvaraju sadržaj

Jedna od značajnijih svakako je uspostava Alice in Blockchains, prve udruge za financijsko opismenjavanje i osnaživanje žena s fokusom na blockchain industriju, koja je svoj osnutak obilježila partyjem na prošlogodišnjem BlockSplitu. A tu je i najveća FinTech konferencija koja se ove godine održala u Zagrebu pod imenom Money Motion, u čijoj je organizaciji sudjelovao i dio tima samog BlockSplita.

O snazi i angažmanu zajednice puno govori i sam rast konferencije koja iz godine u godinu dobiva nov sadržaj upravo zato što prijateljski timovi i partnerske kompanije to samostalno iniciraju. Program mora biti dobar, potvrđuje, no zajednica je ta koja je izgradila konferenciju iz trodnevnog u tjedan dana dug događaj nakon kojeg timovi znaju ostati i na teambuildingu.

Aktualno pitanje regulacije blockchaina

Koliko je važna snaga zajednice za cjelokupnu industriju svjestan je i Vlaho Hrdalo, organizator BlockSplita, suosnivač Udruge za blockchain i kriptovalute i jedan od prvih odvjetnika u Hrvatskoj koji istražuje utjecaj blockchaina na poslovanje kompanija i procese u društvu iz pravne perspektive. Temeljno pitanje koje se u toj domeni postavlja je ono pravne regulative.

Nakon prošlogodišnje konferencije u više je navrata naglasio kako je zajednički cilj UBIK-a i BlockSplita postaviti se kao jedna fronta pred regulatorima i dobiti odgovore koji su potrebni svim članovima zajednice.

„Od samog početka gradimo mostove prema regulatorima. Oni nisu bili nekooperativni, već se godinama radilo o potpuno nereguliranoj materiji. Tek će stupanjem na snagu EU regulative Markets in Crypto-Assets postati regulirana“, kaže Vlaho i dodaje kako su im HANFA i Porezna uprava cijelo vrijeme pokazivali razumijevanje, promptno ih primali na sastanke i nudili pojašnjenja za sve upite.

Pravna nesigurnost kao blokator poduzetništva

Vjeruje da se nakon godina rada jasan pomak itekako vidi. Kada su kao udruga krenuli s radom još 2017. godine, Zakon o sprječavanju pranja novca nije obuhvaćao kriptovalute. Načelno, svi su bili prepušteni vlastitoj procjeni rade li nešto ispravno i hoće li možda nehotice stupiti u sivu ili crnu zonu. Ta pravna nesigurnost snažan je blokator poduzetništva.

„Krajem prošle godine organizirali smo regulatorni panel na kojemu smo zajedno s članovima radne skupine novog Zakona o sprječavanju pranja novca otvoreno diskutirali o primjedbama industrije. To u drugim zemljama nećete naći“, pojašnjava Vlaho.

Regulacija blockchain tehnologija u poslovanju kompanije jedna je od vodećih tema ovogodišnje konferencije s vlastitom pozornicom tijekom drugog dana BlockSplita, u srijedu 24. svibnja. Aktualna tema u toj domeni svakako je već spomenuta EU regulativa Markets in Crypto-Assets (MiCA) koja je najavljena stupiti na snagu sljedeće godine. Vlaho i kolegica Karla Krmpotić upravo će se na to fokusirati na Reg3 pozornici.

„Cilj nam je, prije stupanja MiCA-e na snagu, regulativu približiti kroz konkretne primjere zainteresiranoj javnosti. U nju ubrajamo sve one koji namjeravaju Web3 projekte provoditi u EU, odvjetnike, porezne savjetnike, revizore. Želimo i demistificirati tu obimnu regulativu koju je lakše prožvakati kad se prepoznaju različiti tretmani ključnih aktera kao što su izdavatelji kripto-imovine, pružatelji usluga razmjene eura za kripto ili kategorija poput NFT-eva, stablecoinova i utility tokena, ali i ukazati na što se ona ne primjenjuje“, pojašnjava Vlaho i upozorava da je riječ o europskoj regulativi čime je relevantna svakome tko posluje sa zemljama Europske unije.

Europa je nedovoljno fleksibilna za firme

Nedavno je na svom LinkedIn profilu podijelio popis top 25 blockchain investicijskih fondova s naglaskom na to da se niti jedan ne nalazi u EU.

„Nije to samo boljka ove industrije u Europskoj uniji, slično je i s drugima. Televizor koji gledate vjerojatno nije proizveden u Europi, jednako kao ni pametni telefon koji koristite. Dobro je što Europska unija želi biti regulatorni lider, ali to samo za sebe nije dovoljno. Europa je nevjerojatno nefleksibilna kad je u pitanju svakodnevno vođenje firme. Banalne stvari kao što je atavističko uređenje po kojem se tvrtki ne priznaje cjelokupni trošak vozila jer ga se kao koristi u privatne svrhe su ono što tjera investitore drugdje“, pojašnjava.

Važnost regulative itekako je prepoznata među zajednicom pa je prošlogodišnji kraći događaj na istu temu, ove godine prerastao na cjelodnevni program koji će se osim MiCA-om baviti i praktičnim problemima s kojima se sudionici susreću na tržištu. Što se upravo tih konkretnih slučajeva tiče, UBIK ima i veliku novost koju namjeravaju podijeliti sa zajednicom upravo na konferenciji.

„Ekskluzivno ćemo predstaviti i UBIK-ov arbitražni sud. On će biti prva svjetska arbitraža specijalizirana za Web3 pred koju možete iznijeti spor, ako želite da o njemu odlučuju ljudi koji zapravo razumiju čime se vi bavite“, dodaje.

Jaz između stvarnosti i javne percepcije

Za kraj smo se još vratili na aktualan problem načina na koji se o cijeloj industriji i njoj srodnima izvještava u javnosti pa je tako sudeći po naslovima prije gotovo godinu dana kripto umro s 2022. godinom. Sad se pak susrećemo sa sasvim novim valom predviđanja i presuda na račun umjetne inteligencije.

„Događaju se bull marketi i bear marketi, ali to je standard i u drugim financijskim industrijama, samo što su ovdje amplitude izraženije. Postoji kontroverzna, ali vrlo zanimljiva knjiga Kult Amatera koja objašnjava upravo taj fenomen kako se bleeding edge tehnologija pojavi danas, a već sutra se na Twitteru dijele savjeti koji djeluju kao da dolaze iz 10 godina ekspertize“, kaže te dodaje kako kripto stalno netko proglašava umrlim, ali da se na kraju dana radi o nekom tko nije dubinski razumio tehnologiju koja iz kripta stoji.

„Netočne informacije su poseban problem, pogotovo u kontekstu kriptovaluta jer često završi na tome da se cijela industrija demonizira zbog prevara kojih ima, ali koje mi sami najviše osuđujemo. Treba ipak uzeti u obzir da se radi o još uvijek mladoj tehnologiji koja mora naći svoje mjesto u postojećim kategorijama pritom pažljivo stvarajući vlastite“, zaključuje Vlaho.

Bogati program s više pozornica i još više tuluma

BlockSplit 4 dovodi više od 80 blockchain stručnjaka iz svijeta 23. i 24. svibnja u Hrvatskom domu u Splitu. Program konferencije organiziran je u četiri tracka: General Talks, Talks and panels, Startups & DeSci i Open Workshops. Antonio za početnike preporuča General Talks i Open Workshops, dok će iskusnijima teme kao što su DeFi, Digital identities te razne panel rasprave biti zanimljivije. Sve osobe koje zanima znanost poziva da se pridruže drugi dan konferencije, te saznaju kako DeSci može promijeniti svijet znanosti, te koje prednosti i mogućnosti donosi.

Prošle godine program su obogatili vožnjom i tulumom na brodu, s nekoliko popratnih događaja, uključujući hackathon, koje su organizirali sami posjetitelji. O kvaliteti konferencije govore i sponzori koji je podupiru pa tako drugu godinu za redom imaju NEAR kao generalnog sponzora, te Polkadot, General Magic, Tenderly i mnoge druge. Ove godine u planu su i dva afterpartyja koja će se održati u novootvorenom klubu Boiler i u Vanille.

Više o konferenciji potražite na službenim stranicama.


Openspace i Telegram medijski su sponzori BlockSplit konferencije.