FOTO: Saša Ćetković

Super program prekvalifikacije: u ovoj domaćoj telco kompaniji prodajni i call agenti mogu postati developeri

Ovo je zaokret za 180 stupnjeva, složni su polaznici programa za koji je stiglo 220 internih prijava

Super program prekvalifikacije: u ovoj domaćoj telco kompaniji prodajni i call agenti mogu postati developeri

Ovo je zaokret za 180 stupnjeva, složni su polaznici programa za koji je stiglo 220 internih prijava

FOTO: Saša Ćetković

“Oduvijek sam željela upisati programiranje kroz tečaj ili studij, ali budući da sam radila puno radno vrijeme, nisam nikako mogla uskladiti oboje”, kaže Josipa Majić koja je u Hrvatskom Telekomu obavljala posao agenta u korisničkoj podršci za poslovne korisnike.

Zajedno s kolegama Lukom Radnićem, Borisom Bellfordom i Kristijanom Perićem Josipa je aplicirala za program Career Shifter kojeg je Hrvatski Telekom, kao vodeća IT kompanija, počela provoditi prošle godine. Njime se zaposlenicima iz svih sektora kompanije omogućuje da preusmjere svoju karijeru prema poslovima IT developera. Iz posljednjeg ciklusa, od zaprimljenih 220 prijava, 160 kandidata ušlo je u selekcijski proces, a četvero naših sugovornika program je uspješno i završilo.

Spremnost na izazove

Svoje iskustvo prijave Boris Bellford opisao je kao ispunjavanje listića za loto. “Nadaš se da ćeš proći, ali gotovo si siguran da nećeš dobiti, sve je zvučalo predobro da bi bilo istinito”, kaže Boris koji je oduvijek imao želju aktivnije se baviti programiranjem. Prije same prijave na program radio je kao specijalist za prodajnu podršku u tehničkim servisima.

Interes za programiranjem privukao je i Kristijana Perića koji je u kompaniji radio kao prodajni savjetnik u T-Centru u Rijeci. “Pretpostavljao sam da će se puno kolega prijaviti, ali nisam pretjerano o tome razmišljao. Znao sam da ovisim samo o sebi i išao sam korak po korak i nadao se najboljem”, govori nam.

Kristijan Perić, Luka Vukadinović, Luka Radnić, Antonijo Nikolić Saša Ćetković

Odlični mentori, kolege i timski duh

“Prije prijave na program radio sam u poslovnoj prodaji, a na to me potaknula mogućnost promjene karijere za 180 stupnjeva, ali i velika ljubav prema novim tehnologijama”, dodaje Luka Radnić, jedan od polaznika programa. Njegovo prethodno iskustvo s programiranjem bilo je jako limitirano, a od programa je, kako kaže, očekivao krv, znoj i suze, uz veliku dozu zabave.

“Program je trajao 14 tjedana i bio je iznimno kvalitetan i intenzivan. Imali smo predavanja svaki radni dan od 9 do 17 sati, a dodatno bih odvojio i još dva sata dnevno kako bih ponovio ono što smo radili”, govori Luka te dodaje da su za sve zaslužni i odlični mentori i kolege koje su krasili timski duh i ambicioznost.

Boris Bellford i Josipa Majić Saša Ćetković

Iza znanja stoji mnogo rada i vježbe

Po završetku programa svi su počeli raditi na novim pozicijama, a kako su se prilagodili i što se od njih očekuje u daljnjem radu, otkrio nam je Antonijo Nikolić, direktor Odjela za razvoj programskih rješenja informacijskih sustava.

“Kolege su ovim programom ušli u, za njih, skroz novi svijet. Iako dolaze s raznih pozicija unutar Hrvatskog Telekoma i iako su imali različito predznanje, zaista su pokazali želju za učenjem i odlično su se uklopili u naš tim”, govori Nikolić te dodaje da je pred svima još puno učenja.

“Uz visoku razinu proaktivnosti i marljivost, kolege će postepeno moći aktivno sudjelovati na raznim projektima. Iza znanja developera stoji mnogo rada i vježbe tako da je ovaj program bio odlična početna stepenica, no tu posao i svi izazovi nisu gotovi, naprotiv, oni tek počinju”, tvrdi.

Antonijo Nikolić i Luka Vukadinović Saša Ćetković

Programiranje je vrlo zahtjevan mentalni posao

Kao jedan od glavnih mentora u programu Career Shifter sudjelovao je Luka Vukadinović, programer IT sustava kojem je ovo bilo prvo pravo iskustvo mentoriranja.

“Ovih 14 tjedana programa bilo je dovoljno da polaznici steknu neke osnove te okvirnu sliku o tome što ih očekuje u svijetu IT-ja. Što se tiče daljnjeg razvoja, u IT-ju je kao i u puno današnjih zanimanja bitno stalno učiti jer samo tako osoba može biti stvarno sigurna da ostvaruje svoj pun potencijal u karijeri”, pojašnjava Luka.

Uz to, tvrdi kako nema nikakvih bojazni da će, ako polaznici nastave istim tempom kao i do sada, kroz nekoliko godina iskustva postati zaista dobri IT-jevci. “Programiranje je mentalno vrlo zahtjevan posao i zahtijeva konstantno usavršavanje tako da je suvišno reći da za to treba imati puno i želje i motivacije”, kaže.

Virtualni trening kamp

Career Shifter obuhvaća virtualni intenzivni trening kamp koji traje 100 posto radnog vremena u trajanju od ukupno 14 tjedana – dva tjedna traje individualna priprema tijekom koje svaki polaznik uči iz pripremnih materijala te 12 tjedana virtualnih učionica gdje svi polaznici uče zajedno.

Tijekom trajanja programa svi sudionici u potpunosti su oslobođeni svojih redovnih radnih obaveza i posvećuju se isključivo učenju. Sve edukacije održavaju se na engleskom jeziku, a nakon završetka programa polaznici počinju s radom na mjestu Junior Software Developera u IT području u HT-u, Iskonu i Combisu, dok trošak edukacijskog programa u potpunosti pokriva HT.

Posao Junior Software Developera tako uključuje izradu aplikacija za različite platforme, programiranje i rješavanje problema sa softverom, održavanje aplikacija i rad na njihovom poboljšanju. Nadalje, obuhvaća i izradu algoritama za programe i softverske alate, ali i surađivanje s drugim programerima i inženjerima u projektiranju, izgradnji i održavanju raznih aplikacija i projekata.

Prezentiranje završnog projekta

Polaznici su tijekom programa naučili puno toga – od osnovnog upoznavanja s programskim jezicima, agilnim metodama rada te načinima komunikacije u poslovnom okruženju do kompleksnih programskih metoda i tehnika koje danas koriste na novom radnom mjestu.

Po završetku svih edukacija pred stručnom komisijom morali su prezentirati svoj projekt aplikacije na kojem su kao tim, Josipa, Boris, Kristijan i Luka zajedno radili.

“Osmislili smo ‘Weather Wear’ i napravili aplikaciju koja pomaže u odabiranju odjeće s obzirom na temperaturu i vremenske uvjete u kojima se nalazite. Svatko od nas je prezentirao dio procesa kreiranja aplikacije i završni proizvod”, objašnjava Josipa te dodaje da su tijekom prezentiranja istovremeno osjećali blagu tremu, ali i veliki ponos.

Boris Bellford, Josipa Majić, Kristijan Perić, Luka Radnić Saša Ćetković

Prilika koja je uvelike utjecala na karijeru

“Potpuna promjena radnog okruženja, dolazak na novi odjel, upoznavanje novih ljudi te rad s kompleksnim sustavima kompanije s kojima se nismo prije susreli definitivno nije nešto što se u poslovnom svijetu događa često”, pojašnjava Boris.

No, kada sve sumira, kako kaže, jako je zadovoljan s cijelom pričom te je iznimno zahvalan na ovako dobroj prilici koja je uvelike utjecala na njegovu karijeru. S istim se složila i Josipa, tvrdeći kako joj je ova prekvalifikacija doslovno promijenila život zbog čega je iznimno zahvalna svom poslodavcu.

Svih četvero polaznika, zahvaljujući prilici koju im je pružio Career Shifter, svoju budućnost planira i dalje graditi u svijetu programiranja, a najveća želja im je svakako usavršiti stečena znanja, ali i steći nova iskustva.


Sadržaj nastao u suradnji s Hrvatskim Telekomom.